Redaktoriaus skiltis: Ar verta ginčytis? (padrikos mintys Moters dienai)

Audronė MALŪKIENĖ

Mūsų savivaldybėje 2015 metais gyveno 55 441 žmogus. Iš jų – 25 955 vyrai ir 29 486 moterys.
Akivaizdu, kad moterų rajone – beveik pusketvirto tūkstančio daugiau. Tai liudija bendrą šalies tendenciją (praėjusiais metais tūkstančiui vyrų Lietuvoje teko 1 170 moterų) ir net šiek tiek optimistiškesnę persvarą, aktualią vienišoms mažeikiškėms (mūsų savivaldybėje tūkstančiui vyrų pernai teko 1 136 moterys).
Beje, dar vienas statistinis duomuo liudija, kad vyrų ir moterų skirtumas ne visada toks ryškus. Tai atsiskleistų, jei analizuotume gyventojų lytį pagal amžiaus grupes.
Statistikos departamento pateiktoje duomenų lentelėje matome, kad iki penkiolikos metų lyčių skirtumas nežymus (4 908 berniukai ir 4 647 mergaitės), tarp darbingo amžiaus žmonių jis beveik susilygina (17 558 vyrai ir 17 598 moterys). Didžiausios žirklės – kalbant apie pensinio amžiaus žmones: 2015 metais mūsų rajone gyveno 3 489 senjorai ir 7 241 senjorė.
Jokių amerikų neatrasiu kaip išvadą pateikdama dar vieną statistikos liudijimą – 2014 metų duomenimis, vidutinė tikėtina šalies vyro gyvenimo trukmė buvo 69,13 metų, o moters – 79,88 metų. Telšių apskrities vyrai vidutiniškai tikėtinai gyvens 68,69 metų, moterys – 80,11 metų.
Tarptautinę moters dieną daugiau neanalizuosiu liūdnos statistikos. Geriau pasidžiaukime viskuo, kas moterims padeda išgyventi šiame gana agresyviame pasaulyje nesibaigiančiais permainų laikais. Arba tuo, kaip jos susitvarko savo gyvenimą ir gyvena. Deja, vietinė statistika tuo ir baigiasi, bet pažvelkime į bendrą šalies moterų situaciją.
Taigi pirma: Lietuvos moterys – labiausiai išsilavinusios visoje Europos Sąjungoje.
Antra: jos uždirba mažiau nei vyrai. 2015 m. ketvirtąjį ketvirtį moterų vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualių įmonių) buvo 695,4 euro, vyrų – 820,6 euro.
Trečia: kad ir kaip būtų, jos labiau myli darbą. 2015 m. Lietuvoje bedarbių moterų buvo 60,5 tūkst., vyrų – 73,5 tūkst.
Ketvirta: jos linkusios daryti karjerą ir vadovauti. Dažniausiai ten, kur saugiau. 2015 m. šalies valstybės sektoriuje moterų vadovių buvo 56,2 proc., o privačiame – 34,9 proc.
Penkta: gyventi be moterų taip pat sunku, kaip ir su jomis. Tai dar prieš du tūkstančius metų pasakė graikas Aristofanas. Žinia, galima ginčytis su aštrialiežuviais vyrais, bet ar verta?
Kas dar ką pasakė? Paklajojau po internetą.
Moteris – tai sekmadienis. Vyras – tai šiokiadienis. (Kažkoks P. Hilė)
Niekur vyras taip greitai nepasiklysta, kaip moters širdyje. (Kažkoks D. Tomas)
Moters mintys švaresnės už vyro, ji jas dažniau keičia. (Amerikietis rašytojas O. Herfordas)
Jei moteris trokšta karjeros, ji turi galvoti taip, kaip vyras, elgtis – kaip ledi, o dirbti – kaip arklys. (Kažkoks A. Katkus)
Moteris – geriausia mokykla diplomatams. (Ir lietuvių, ir švedų rašytojas I. Šeinius)
Iš pradžių Dievas sukūrė Žemę. Pailsėjo. Tada Dievas sukūrė Vyrą. Pailsėjo. Tada Dievas sukūrė Moterį. Daugiau nei Dievas, nei Vyras nesiilsėjo. (Iš Merfio dėsnių)
Moteris visada gyvena pagal taisykles: ji jas kuria, ji jas ir keičia. (Iš interneto folkloro)
Vyrai dar linkę teigti, kad moterys neturi humoro jausmo, yra kvailos, plepios, silpnos, neįsimenančios kelio ir nesuprantančios, kad aromatinis skystis „Sliekai“ yra daug pigesnis ir vertingesnis nei kvepalai „Killing Me Slowly“, kurių Tarptautinę moters dieną jos norėtų kaip priedėlio prie trijų tulpių…
Ką gi. Tebūnie. Ne, tai ne.
Vis tiek mes ilgiau gyvenam.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto