Redaktoriaus skiltis: Balti keleliai dunda…

Audronė MALŪKIENĖ

Pasikalbėkime apie žiemą. Juk šiandien skaitome paskutinį šio rudens „Santarvės“ numerį.
Žiema, matyt, taip pat nutarė priminti, kas čia šeimininkaus tris ilgus mėnesius. Sniego pabarstė, šaltuko užleido. Sinoptikai sako, kad neilgam. Ir senoliai primena: „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos – su bradu“.
Tada, po Martyno, rašėme, kad žiema vėl atėjo neįspėjusi mūsų kelininkų ir komunalininkų. Šie tvirtino, kad jų įspėti nereikia – jie veikia pagal tvarkas ir instrukcijas. Kokios jos, sužinojau anądien apsilankiusi Savivaldybės interneto svetainėje.
Gal ir jums bus įdomu, kokių kelių tikėtis šią žiemą ir kada galima piktintis, jei lūkesčiai nepasiteisins?
Visi mūsų keliai suskirstyti į dvi grupes: krašto ir rajoninius. Primena sportininkų lygas.
Paskui kiekviena grupė (arba lyga) skirstoma į tris kategorijas. Skirstymo principas – kaip ant prizininkų pakylos: pirma kategorija – aukščiausia, antra – vidutinė, trečia – žemiausia.
„Medalius“ keliams skiria Susisiekimo ministerija.
Pirmiausia valomi ir barstomi keliai, kuriuose eismo intensyvumas yra didžiausias.
„Auksinių“ krašto kelių mūsų rajone nėra. Yra tik sidabras ir bronza.
Antrosios kategorijos krašto kelius kelininkai prižiūri taip (cituoju): „žiemos tarnybos darbai vykdomi nuo 6 val. iki 19 val., o esant slidumui, pirmą kartą jie pabarstomi iki 8 val. ryto. Pasikeitus oro sąlygoms, dienos metu, nuvalomi ir pabarstomi per 4 darbo valandas, nustojus snigti“.
Esant ypač sudėtingoms meteorologinėms sąlygoms, eismas gali nutrūkti ne ilgiau kaip 8 val.
Taigi, dėmesio, „sidabriniai“ keliai: Kuršėnai–Mažeikiai; Telšiai–Seda; Ežerė–Mažeikiai; Mažeikiai–Plungė–Tauragė; Mažeikiai–Skuodas; Mažeikių aplinkkelis; Bugeniai–Pikeliai.
Trečios kategorijos krašto kelias yra tik vienas: Seda–Židikai. Tokiame „bronziniame“ kelyje darbai vykdomi nuo 9 val. iki 18 val., o esant slidumui, pirmą kartą pabarstomi iki 10 val. Pasikeitus oro sąlygoms dienos metu, nuvalomi ir pabarstomi per 8 darbo valandas, nustojus snigti.
Esant ypač sudėtingoms meteorologinėms sąlygoms, eismas gali nutrūkti ne ilgiau kaip 12 val.
Visi kiti keliai mūsų rajone yra rajoninės reikšmės. Bet tik du keliai iš šios rajoninės lygos yra auksiniai: Anulynai–Tirkšliai ir 9,37 kilometro kelio Mažeikiai–Laižuva. Čia sniegas valomas bei slidumą mažinančios medžiagos barstomos nuo 6 iki 19 val., pirmą kartą normaliomis sąlygomis tuos darbus atliekant iki 9 val. ryto. Jeigu keičiasi oro sąlygos dienos metu, keliai nuvalomi ir pabarstomi ne vėliau kaip per 5 darbo valandas nustojus snigti arba pustyti.
„Sidabriniai“ rajoniniai kelių ruožai: 2 km kelio Seda–Pašilė–Ylakiai ir gabalėlis kelio Seda–Barstyčiai–Salantai. Kelių nedaug, o atkarpos tokios trumpos, kad prie jų nė nestabtelėsiu.
O visi kiti mūsų keliai keleliai – trečiosios rajoninės kategorijos. Ir bet kokios jų atkarpos – taip pat „bronzinės“.
Tokiuose keliuose turi būti dirbama nuo 9 iki 18 val. Keliai nebarstomi, tik sniegas valomas. Bet – atkreipkite dėmesį – tai daroma, tik baigus tvarkyti krašto reikšmės bei aukštesnio priežiūros kokybės lygio rajoninius kelius.
Šių kelių ir jų atkarpų sąrašas toks ilgas, kad geriau juos susirasti patiems.
Ir dar pora svarbių dalykų.
Pirma: pasirodo, eismas gali nutrūkti visuose keliuose, žinoma, jei oro sąlygos ypač sudėtingos. Tik laikas tai pertraukai numatytas nevienodas. Krašto keliai gali būti nepravažiuojami nuo 8 iki 12 valandų (II, III kategorijos), o mūsų rajoniniai keleliai išimties tvarka gali ilsėtis nuo 10 iki 48 valandų. Paskutinis terminas atitenka „bronziniams“ rajoninės reikšmės keliams.
Antra: yra nurodytas kelininkų telefono, kuriuo galima skambinti ir piktintis, numeris: 1871. Arba klausti. Nežinau tik, ar galima tartis.
Bet kokiu atveju, į redakciją geriau paskambinti jau po pokalbio tel. 1871.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video