Redaktoriaus skiltis: Kankiniai ir kankinėliai

Audronė MALŪKIENĖ

Kitą trečiadienį, rugsėjo 20-ąją, prasidės tarptautinis meno festivalis „Mažeikiai 2017“. Tradicinis gražus išskirtinių renginių ciklas.
Festivalio organizatoriai, susirinkę į spaudos konferenciją, prisipažino nerimaujantys dėl kelių priežasčių. Dėl to, kad šį kartą teks mažeikiškių paprašyti susimokėti už bilietus – tegul ir simbolinę kainą. Ir dėl to, kad žiūrovai, einantys į Oskaro Koršunovo spektaklį „Kankinys“, kuris pažymėtas ženklu „N-14“, neatsivestų vaikų.
Vienas iš argumentų, dėl ko kai kurie festivalio renginiai bus „apmokestinti“, šiais metais yra auklėjamasis – esą mažeikiškiai kasose prisirinkdavo pernelyg daug kvietimų, o paskui nei eidavo į renginius, nei kitiems tą galimybę perduodavo.
Negaliu galvos guldyti, kad taip buvo iš tiesų, tačiau prisimenu šia ankstesnių festivalių organizacine sritimi pasipiktinusių mažeikiškių teiginius. Esą labai daug kvietimų buvo išdalijama „rūmams“, o labai mažai – „masėms“. „Rūmai“ elgėsi atsainiai – norėjo – dalyvavo festivalyje, norėjo – ne, o „masės“ su savo norais, troškimais ir pomėgiais liko už salės durų.
Pažįstu mažeikiškių, bandžiusių skaičiuoti, kokiose eilėse daugiausiai tuščių kėdžių, ir ketinusių išsiaiškinti, kam (kokiai įstaigai ar organizacijai) tos vietos buvo paliktos. Nežinia, kiek tas „masių“ nepasitenkinimas išplito, bet jei ir šį kartą trečdalis salės bus skirta pakviesti Mažeikių VIP (itin svarbius asmenis), o jie vieną ar kitą renginį ignoruos arba pamirš, problema liks gyvuoti.
Dabar apie „Kankinį“.
Mano subjektyvia nuomone, ne vaikučiais reikia rūpintis, o jų tėveliais. Nes dėl vieno kito nelabai susipratusio klasikinės muzikos gerbėjo kankiniais galima vadinti visus kitus, atėjusius į koncertą ar spektaklį. Kalbu apie mažuosius žiūrovus, aktyviai dalyvaujančius vakariniuose renginiuose, – nuo kūdikio iki darželinuko.
Morališkai ruošdamasi mažamečius auginančių tėvų ir kultūrininkų nepasitenkinimo šūksniams, šiek tiek pasidairiau po internetą. Pacituosiu, ką radau.
Lietuvos nacionalinė filharmonija: „Į vakarinius koncertus prašome nesivesti ikimokyklinio amžiaus vaikų. Juos maloniai kviečiame į koncertus „Visai šeimai“.
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras: „Į vakarinius spektaklius prašome nesivesti ikimokyklinio amžiaus vaikų, juos kviečiame į vaikams skirtus dieninius spektaklius“.
Lietuvos nacionalinis dramos teatras: „Vaikai iki 7 metų į vakarinius spektaklius neįleidžiami. I spektaklius, pažymėtus „N-16“, „N-18“, „S“ ženklu, vaikai neįleidžiami“ (Paslaugų teikimo žiūrovams taisyklių 56 ir 57 punktai). Visas skyrius vadinasi „LNDT pareigos ir teisės, nustatančios žiūrovų elgesio normas“.
Mažeikių kultūros centro svetainėje tokių įspėjimų neradau, nors gana atidžiai ieškojau.
Nemanau, kad Mažeikių festivalis yra mažiau rimtas ar vertingas nei mano išvardytose kultūros įstaigose vykstantys renginiai.
Tai gal jau atėjo laikas įrodyti, kad organizatoriai sugeba gerbti tiek atlikėjus, tiek žiūrovus? Ir didelėmis raidėmis parašyti, kad klasikos mylėtojams, atėjusiems į koncertus, privalu palikti namuose kūdikius ir mažamečius vaikučius – su seneliais, kitais giminaičiais ar auklėmis.
Kol šis reikalavimas nebus įteisintas ir viešai paskelbtas, ir toliau dūsausime: kokie nesusipratę tėvai (iš žindomų kūdikių supratingumo ir meilės klasikai per anksti reikalauti)… Arba: kokie keisti organizatoriai, šeimininkai…
O gal aš klystu? Gal pažeidžiu kieno nors teises verkti, rėkti, bėgioti po salę per koncertą ar spektaklio metu?
O gal reiktų išvis tokius tėvelius perduoti vaikų teisėmis užsiimančioms institucijoms? Traktuojant tai kaip mažamečių kankinimą?
Negi sunku imti ir vienąsyk išsiaiškinti bei nuspręsti – kam bus skirti vakariniai seansai ir rimti renginiai.

One Reply to “Redaktoriaus skiltis: Kankiniai ir kankinėliai”

  1. Asw parašė:

    Labai teisingi pastebėjimai. Ypač dėl mažų vaikų ar net kūdikių tempimosi į klasikinės muzikos koncertus. Viena neadekvati mamytė sugadina vakarą keliems šimtams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*