- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Redaktoriaus skiltis: Keista Joninių atributika

Audronė MALŪKIENĖ

Praėjusį ketvirtadienį ir penktadienį Mažeikiuose, Šv. Pranciškaus Asyžiečio aikštėje, kurią daugelis vadina mūsų miesto centrine erdve, vyko Joninių mugė. Vieta gera, tad mugės prekeiviams lankytojų netruko. Bet kalbėsime ne apie prekybą – dėmesį patraukė vėlų ketvirtadienio vakarą pamatytas vaizdelis. Toks, kokį matote pirmoje nuotraukoje – kaip automobiliai „nakvoja“ ant žaliosios vejos.
Pamačiusi taip sustatytus automobilius, prisiminiau istoriją: viename iš daugiabučių namų kiemų ant žolyno šiek tiek užvažiavusio automobilio vairuotojas buvo nubaustas. Joninių mugės automobiliai išsirikiavo ne ištryptame kiemo žolynėlyje, o žalioje vejoje, kuri už mūsų pinigus puoselėjama ir prižiūrima ne vienerius metus.
Natūraliai kyla klausimas: ar galėjo Mažeikių svečiai taip elgtis – statyti automobilius ant gazono, jei greta bažnyčios ir kultūros centro– pakankamai vietos?
Kelių eismo taisyklės nurodo, kad sustoti ir stovėti draudžiama ant vejos, šaligatvio, tačiau   yra numatytos ir išimtys: jei tokį stovėjimo būdą leidžia nurodomieji ženklai arba transporto priemonė nurodyta leidime, išduotame prekiauti viešoje vietoje renginių metu. Kai išimtys netaikomos, toks „parkingas” vairuotojams gali lemti baudą nuo šimto iki trijų šimtų litų.
Taigi, automobiliai ant mūsų centrinės aikštės žolynų – lyg ir ne KET pažeidimas, jei vairuotojai turėjo specialius leidimus. Kitas klausimas: ar taip „parkuotis“ būtinai reikėjo? Manyčiau, kad ne.
Dabar jūsų dėmesiui kiti vaizdeliai. Joninių mugės prekeiviai išsiskirstė penktadienio vakarą. Dvi dienas kauptas atliekas jie paliko toje pačioje centrinėje miesto aikštėje. Štai kaip Šv. Pranciškaus Asyžiečio aikštė atrodė penktadienio vakarą (tiesa, tuomet aikštės šiukšlynas buvo tvarkingesnis), o taip pat šeštadienį, sekmadienį ir pirmadienio rytą.
Joninių mugę organizavo šia veikla užsiimanti bendrovė, suprantama, gavusi reikiamą vietos valdžios leidimą bei sutarusi ką, kur ir kaip darys.
Nežinia, ar kažkas neįvykdė įsipareigojimų, ar tai išvis nebuvo aptarta sutartyje. Akivaizdu viena – Joninių savaitgalį Mažeikių centrą ir bažnyčios šventorių „puošė“ įspūdingas šiukšlynas.
Vėjas nešiojo pakuočių atliekas, kovai, varnos ir dvikojai vietos „sanitarai“ rausėsi po konteinerius ir šiukšlių krūvas, ieškodami jiems tinkamų gėrybių. Mažeikiškiai traukė pečiais ir kalbėjo: negi mieste nebėra vietų, kurias galima būtų nuomoti tokiems renginiams? Jei renginio organizatoriai bei dalyviai nepažeidė nė vieno susitarimo, jei viskas vyko, kaip ir buvo numatyta, viliuosi: gal šios pastabos vietos valdžią privers pagalvoti, ar verta pačias matomiausias reprezentacines miesto erdves prieš šventinį savaitgalį paaukoti ir „apkakoti“ taip, kad būtų gėda ir prieš saviškius, ir prieš miesto svečius. Gal teisūs interneto komentarų autoriai, siūlantys jiems nepatinkančius objektus perkelti arčiau valdžios. Galėtų ir panašių mugių prekybininkai bent kartą susirinkti prie Savivaldybės administracijos ar miesto seniūnijos – kad būtų akivaizdžiau, kas atsako už švenčių pasekmes. Ir kad leidimų rašytojams būtų aiškiau, ko galima tikėtis, kam pasirengti.

Autorės nuotrauka

Autorės nuotrauka