Redaktoriaus skiltis: Kieno reikalas?

Audronė MALŪKIENĖ

Ketvirtadienio popietę suskambo telefonas. Pokalbis su „Santarvei“ paskambinusia mažeikiške priminė kitą skambutį. Gal prieš porą metų teko kalbėtis su Skuodo rajono aplinkosaugininkais. Jie klausė, kokia yra galimybė nustatyti mūsų laikraščio prenumeratorių, kai ant „Santarvės“ egzemplioriaus parašytas tik namo ir buto numeris.
„Beveik jokios“, – atsakiau, nes prenumeratorių daug, pristatymo tarnybos tuomet veikė net trys, tad tokia detektyvinė analizė būtų pernelyg sudėtinga.
O mūsų pagalbos prireikė štai dėl ko.
Skuodiškiai kažkur pamiškėje surado krūvą atliekų, tarp jų – mūsų laikraštį su šiokia tokia nuoroda į žmogų, kuris galėjo visa tą gėrį „pamesti“. Jie nepatingėjo – susirado redakcijos telefoną ir paskambino. Sakė: „Galvojome – o gal pasiseks“.
Deja, Mažeikiuose daugiabučių namų – šimtai, „Santarvės“ prenumeratorių – dar dešimtis kartų daugiau. Kita vertus, net jei ir pavyktų ką nors nustatyti pagal paštininko pažymėtą laikraštį, tai tik spėlionė, o ne kaltės įrodymas. Pasikalbėjome, padūsavome dėl nesupratingų žmonių ir atsisveikinome.
Praėjusį ketvirtadienį paskambinusi mažeikiškė paprašė nufotografuoti šiukšlių maišų krūvą. Ne šiaip sau. Moteris dėl ligos sėdi namuose, į aplinką žvelgia iš aukštai, tačiau regėjimu nesiskundžia. Ji sako žinanti, kas tas šiukšles paslapčia neša į nedidelę miesto erdvę, tačiau niekam tai neįdomu. Nuo jos valdininkai ginasi lyg nuo įkyrios musės.
O mažeikiškei širdį skauda, kad žmonės tokie bjaurūs – nei savęs gaili, nei aplinkos, kurioje reikia gyventi. Štai dabar akcija „Darom“, surinks viešuosius darbus atliekantys žmonės arba akcijos dalyviai tas šiukšles, išveš, o kas po to? Teršėjas ir toliau sėkmingai tęs savo menkus purvinus darbelius. Nes kas gi gaudys vėją laukuose? Ir dar po darbo ar ankstyvomis ryto valandomis, kai jis nė neprasidėjęs…
Moteriškė sakė galinti paskambinti, kad teršėjas būtų nutvertas už rankos. Bet šito, jos žodžiais tariant, niekam nereikia.
Tuomet ir prisiminiau aną skuodiškių skambutį. Kitokį požiūrį. Nes rimtai galvojant, tokie žmonės apvagia mus visus – laiką, pinigus, džiaugsmą, kad aplink švaru ir tvarkinga. Viešuosius darbus atliekantys žmonės atlygį gauna iš biudžeto? Pinigėlius į jį sunešame mes?
Įsivaizduokime kitą atvejį. Ta pati moteriškė, žvelgdama pro langą, pamatytų, kas nubrėžė automobilio šoną ir pabėgo iš įvykio vietos. Arba kas nuplėšė valytuvus, perdūrė padangas. Ji paskambintų policijai. Kažin, ar pareigūnai pasakytų: „Netrukdyk dirbti, moteriške!“
Manau, priešingai – moteris net padėkos sulauktų. Su visu rėmeliu.
Pamąstykime, ar šis mano papasakotas „šiukšlinas“ atvejis – ne toks pat nusižengimas. Tai kodėl vienu atveju esi pilietis, o kitu – įkyrus vabzdys?

Laimutės STANKIENĖS nuotrauka

P. S. Nuotraukoje – ta pati šiukšlių krūva, dėl kurios ir gimė šis rašinys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*