Redaktoriaus skiltis: Moralės gniaužtuose

Audronė MALŪKIENĖ

Iš ciklo „Laiptinės istorijos“

Prie Laiptinės prezidentūros nuo pat ryto būriavosi žmonės. Reikalas tas, kad Jo Ekscelencija Florijonas Palėpis, prieš kelerius metus atkovojęs valdžios vairą iš elektriko Mišos, arba Michailo I, nė su kuo nepasitaręs išleido įsaką dėl Laiptinės gyventojų rotacijos.
Sekmadienio vakarą skelbimų lentoje pasirodė pranešimas, informuojantis, kad nuo šiol Laiptinėje bus galima gyventi tik dvi kadencijas. Ir tai ne visiems – jei kils įtarimų, kad buto savininkas ar jo šeimos nariai yra prastos reputacijos, elgiasi netinkamai, gyventojai gali būti iškeldinti anksčiau laiko.
Be to, po penkerių metų kadencijos visa šeima turi būti visokeriopai patikrinta, kiekvienas jos narys privalės dalyvauti pavyzdinio Laiptinės gyventojo konkurse ir tik po to gaus Prezidentūros leidimą pabūti čia dar penkerius metus.
Prezidentas maloniai informavo Laiptinės senbuvius, kad skubos tvarka ieškotųsi naujos gyvenamosios vietos – jie ir taip per ilgai čia gyvena.
„Kokia nesąmonė! – piktinosi Laiptinės aktyvistai Teodoras Pliaupa ir pana Gertrūda, kuri name gyveno nuo jo pastatymo dienos – jau keturias dešimtis metų. – Kas turi teisę iš mūsų atimti mūsų tėvų ir protėvių pėdomis paženklintą būstą?! Čia viskas mūsų iki menkiausios lentelės, paskutinės vinies – ir grindys, ir lubos, ir sienos, ir langai, ir tapetai, ir baldai, ir pagaliau, aura… Mes protestuosime prieš nemotyvuotus valdžios sprendimus!“
Motyvus susirinkusiesiems išdėstė pats Jo Ekscelencija, į pagalbą pasikvietęs Laiptinės profsąjungų lyderę Ofeliją Dūzgę ir neseniai čia gyvenantį aktyvistą iš prigimties Garibaldį Oželį.
Prezidento įsakas, pasak valdžios, yra savalaikis ir motyvuotas. Juo siekiama pagerinti Laiptinės gyventojų gyvenimo kokybę, inicijuoti permainų siekį, paskatinti juos naujiems darbams ir iššūkiams, o galiausiai – sukurti saugią, blaivią, ramią, fizinei bei psichinei sveikatai palankią atmosferą.
Florijonas Palėpis nepatenkintuosius ramino: jie dar kurį laiką gali pagyventi savo butuose, o paskui, vasarai atėjus, pradėti ieškotis kitų namų. Tačiau išsyk įspėjo: bet kokių neaiškių,  nepatikrintų naujakurių Laiptinė nepriims. Visi kandidatai bus nuosekliai ištirti ir įvertinti, ar atitinka aukštosios moralės reikalavimais ir principais grįsto Laiptinės gyvenimo bei veiklos koncepciją.
„Visi, kurie čia gyvena, turi pasitempti, – prezidento įsaku mojavo ir krykštavo Ofelija Dūzgė. – Mes atidžiai žiūrėsime, kad senienos neskriaustų naujokų. Kad nesijaustų kaip karaliai, kuriems viskas leidžiama: mažai dirbti, daug ilsėtis, skaniai valgyti ir dėl pramogos stumdyti eilinius naujakurius. Stebėsime, kad gyventojai negertų, nerūkytų, nesikeiktų – tiek namuose, tiek Laiptinėje, tiek aplink ją! Kad nepiktžodžiautų ant mūsų mylimo Prezidento ir Laiptinės demokratijos! Trys įspėjimai – ir von iš Laiptinės!“
Buvęs prezidento patarėjas, o dabar laisvas ir nepriklausomas politinis oponentas Vladimiras Josifovičius priminė, kad Laiptinės konstitucija garantuoja jos piliečiams teisę į neliečiamą nuosavybę.
Garibaldis Oželis kontratakavo: „Konstitucija – kaip moteris. Moters konstitucija vieną kartą vienokia, kitą – kitokia. Tai ji stora, tai ji laiba, tai brunetė, tai blondinė, tai sveika, tai migrenos apimta… Reikia žvelgti giliau – į žmogaus gerovę orientuota politika yra svarbiau bet kokių asmeninių asmeniškumų! O konstitucija, žiūrėk, kitą dieną ims ir pasikeis…“
…Laiptinės prižiūrėtoja pana Gertrūda nebelaukė prezidentinio lifto ir bambėdama lipo laiptais žemyn: „Sugalvojo… Mane išmes… Tegul tik pabando… Gerai, kad per tuos metus Florijoną kompromituojančių popierių nesudeginau… Tik nežinau, kam pirma juos nešti – Palėpiui ar Palėpienei… Palėpienė pasius ir kils Laiptinės drebėjimas… Saugiau, manau, bus parodyti Palėpiui… O mainais už tylėjimo paslaugą paprašysiu Prezidento skirti man Teodoro butą, kai mūsų Pliaupuką iškraustys… Butas geroje vietoje, suremontuotas… Dėl tos naujos tvarkos, įtariu, teks pataupyti… Jei Ofelija pradės kabinėtis prie reputacijų, kaimyninis taromatas liks be darbo, o aš – be papildomų investicijų…“
Prasilenkdama su Laiptinės bohemos atstovu – Svirplių šeimos galva – Gertrūda tik atsainiai linktelėjo. Svirpliai, be abejonių, pati potencialiausia naujosios tvarkos auka. Niekaip nepersiorientuos, neprisitaikys prie novatoriškų Laiptinės moralės normų ir reikalavimų.
„O gal Svirplių butas man geriau tiktų? Erdvesnis už Teodoro ir langai – į visas puses… Reiks pagalvoti.“
Atidėjusi visas mintis vakarui, Gertrūda ėmė energingai mosikuoti sniego kastuvu – kaip naujosios Laiptinės politikos vėliava.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*