Redaktoriaus skiltis: Nesaugi kaimynystė

Audronė MALŪKIENĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Temą, kuri šiandien labai aktuali gyvenantiems „skruzdėlynuose“ – daugiabučiuose namuose, padiktavo kolegos pasakojimas.
Vieno Mažeikių namo gyventojai savo pašto dėžutėse rado tokį laišką:
„Mieli namo gyventojai!
Visi tikriausiai esate pastebėję, kad šis šildymo sezonas mūsų namui gerokai pabrango, lyginant su ankstesniais metais. Vien už gruodžio mėnesį sunaudotą šilumą mes mokėsime 3,50 lito, kai tuo tarpu rajono vidurkis – 3,34 lito.
Kaip paaiškėjo, yra kelios to priežastys.
Visų pirma, kai kurie gyventojai esate išsikirtę balkono sieną. Tokiu atveju padidėjusią buto kvadratūrą būtina deklaruoti UAB „Mažeikių butų ūkis“, nes dabar už jus daugiau tenka mokėti mums, kaimynams.
Kai kurie gyventojai virtuvėse ar vonios kambariuose turite įsirengę šildomas grindis. Už papildomai sunaudotą šilumą taip pat mokame mes, kaimynai.
Yra ir susidėjusių galingesnius nei leidžia buto kvadratūra radiatorius – apie tokius faktus taip pat turėtumėte prasinešti UAB „Mažeikių butų ūkis“, nes ir vėl už jus priversti mokėti kaimynai.
Būkite malonūs, susitvarkykite, nes socialiai neatsakinga ir tiesiog negarbinga kaimynams užkrauti papildomus mokesčius už savo gerovę! Priešingu atveju teks sudaryti gyventojų komisiją (įtraukiant UAB „Mažeikių butų ūkis“ atstovus) ir patikrinti visus butus.“
Teisingas laiškas, tad norėtųsi, kad į jį būtų teisingai sureaguota.
Kartą jau kalbėjau apie tai, kad mūsų suvokimas dvilypis – mes neįsivaizduojame savęs, vagiančio kaimyno rankinės, palto ar pinigų, tačiau be didelio sąžinės graužimo užkrauname jam mums priklausančius mokesčius.
Koks kilo pasipiktinimas dėl „kaimyniškai“ apmokamo „gyvatuko“! Taip, nė vienas nenori „uždėti“ pinigų už nemokų ar išsiblaškiusį kaimyną, kuris laiku nedeklaravo, kiek karšto vandens sunaudoja, ir taip padidino kitų namo gyventojų išlaidas. Galima, tiesa, pasiguosti, kad kada nors nemokusis kaimynas praturtės ir tuomet „investicijas“ atsiimsime, bet šią dieną tai menkai guodžia – ypač, kai daugelis gyvename nuo atlyginimo iki atlyginimo.
Kita bėda – „naujieji lietuviai“, atradę, kad daugiabučiame name galima įsirengti nedidelį, beveik valdišką rojų – pasididinti butą šildomo balkono sąskaita, įsirengti „gyvatuku“ šildomas grindis ir pan. Keistas atrodo ir kai kurių valdžios vyrų bei moterų požiūris į šiuos patobulinimus – jie deklaruoja: paskųskite tokius „saviveiklininkus“, tada mes juos patikrinsime.
Iniciatyva geras dalykas, bet ar visad būtina? Gal vonios „gyvatuko“ vingių iš lauko ir nematyti, bet balkonai be sienų – tikrai įžiūrimi. Ir be atskiro patikrinimo.
Trečias bėdų sąvado punktas, apie kurį norisi kalbėti, – statybinė saviveikla, kai be suderinimo su statybų priežiūros institucijomis verčiamos ar iš dalies panaikinamos laikančiosios sienos – svarbi atraminės namo konstrukcijos dalis. Kol kas už tai kaimynams mokėti nereikia, bet ar visi esame apsidraudę būstą ir gyvybę?
Ketvirtasis – bendro naudojimo erdvių priežiūra. Štai aš nesuprantu kai kurių savo kaimynų, kurie ką tik sumokėjo nemažas sumas už naują liftą bei jo įrengimą, ir nepaaiškina savo vaikams, anūkams, svečiams ar kitiems lankytojams, kad lifto kabinos nereikia braižyti, daužyti, spjaudyti, bandyti į jį įkišti akivaizdžiai per didelius daiktus – baldus ar jų sudedamąsias dalis… Kad cigaretę geriau užsidegti išėjus iš laiptinės. Pagaliau, kad šitoks „laisvas“ ir „nepriklausomas“ elgesys…  kainuoja. Tiek jiems patiems, tiek kaimynams. Nes bendras erdves vėl teks remontuoti. Ir vėl mokėti.
Taigi, kaip liudija dešimtmečių praktika, niekas kitas nepasirūpins mūsų gerove ir ramybe, tik patys namo gyventojai. Tad jei toliau gyvensime lyg bendrabutyje, kur niekas už nieką neatsako, mokėsime vis daugiau ir daugiau.
Negi esame tokie turtingi?

One Reply to “Redaktoriaus skiltis: Nesaugi kaimynystė”

  1. Deja... parašė:

    Deja, dauguma daugiabučių gyventojų galvoja, kad viskas, kas yra už jo buto durų, yra „valdiška“, t.y., niekieno. Todėl jie „niekieno žemėje“ rūko, spjaudosi, šiukšlina, ir t.t. Priežasties ir pasekmės dėsnis. Jie ne todėl tinginiai, kad gyvena „skruzdėlynuose“ – jie gyvena „skruzdėlynuose“, nes yra tinginiai. Grubiai, bet teisingai, ane…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto