Redaktoriaus skiltis: Per pirmąjį ir kitus slenksčius…

Audronė MALŪKIENĖ

Dar kelios dienos ir abiturientai atsisveikins su savo mokyklomis. Kai kurie dar nežino visų jų žinių patikrinimo rezultatų – mokytojai ir mokiniai tebelaukia istorijos, geografijos ir chemijos valstybinių egzaminų įvertinimo. Visi kiti pažymiai ir balai jau surašyti.
Švietimo skyriaus vedėjas džiaugiasi: iš Nacionalinio egzaminų centro gautos šių metų brandos egzaminų suvestinės ir ataskaitos liudija, kad mažeikiškių abiturientų rezultatai daugeliu atvejų neatsilieka nuo šalies vidurkio, o kai kuriais – juos lenkia.
Žinomos šimtukininkų pavardės, Savivaldybės meras laukia jų, kad galėtų pasveikinti ir apdovanoti. 28 Mažeikių rajono abiturientai jau yra pelnę 33 šimtukus, kai kas dar tikisi išvysti prie savo pavardės maksimalų balą… Palinkėkime, kad jiems pasisektų.
Brandos egzaminų sesija nebuvo paprasta. Lietuvių kalbos ir literatūros egzamino organizavimo naujovės privertė sunerimti mokyklų, kuriose vyko šis žinių patikrinimas, vadovus, nes reikėjo pasirūpinti kompiuteriais – jais buvo leista naudotis egzamino metu.
Beje, jei visiems privalomas egzaminas šiemet praėjo be didelių trukdžių ir nuostabos, daug diskusijų sukėlė matematikos žinių patikrinimas. Diskutavo abiturientai dėl pernelyg „klastingų“ užduočių, išvydę rezultatus susimąstė ir pedagogai. Mat norintieji pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose (su nedidelėmis išimtimis) abiturientai turėjo išlaikyti šį egzaminą, vadinasi, matematiką laikė beveik visi. Ir rezultatus nesunku buvo prognozuoti, ypač kai prie egzamino buvo prileidžiami ir tie, kurie matematiką mokėsi B lygiu (turėdami po dvi pamokas per savaitę), o metinis žinių įvertinimas – vos didesnis už nepatenkinamą.
Koks buvo šis egzaminas, liudija šalies ir mūsų savivaldybės abiturientų rezultatai. Taip, jis buvo nelengvas – bendra statistika rodo, kad kas aštuntas abiturientas matematikos egzamino neišlaikė. Tačiau yra dvyliktokų, išlaikiusių jį maksimaliai puikiai – po vieną iš šimto.
Vadinasi, atlaikyti nelengvą patikrinimą buvo įmanoma. Ir tai padarė geriausieji. Arba mokantys susikaupti ir kovoti.
Lygiai tą patį galima pasakyti apie suaugusių žmonių pastangas Nacionalinėje mokyklų vertinimo agentūroje išlaikyti švietimo įstaigų vadovams būtinų kompetencijų patikrinimą. Taip, yra nemažai tų, kuriems nepasisekė. Tačiau faktas, kad yra išlaikiusiųjų ir galinčiųjų pretenduoti į švietimo įstaigų direktorių kėdes, liudija – kol kas tarp kandidatų ieškoma geriausių vadybininkų ir lyderių.
Gal laikui bėgant, situacija pasikeis. Ir vadovauti mokykloms, lopšeliams-darželiams galės ne tik patys geriausi. Svarbu, kad permainos nevėluotų – kol dar yra vadovų ir norinčiųjų jais tapti. Kol dar yra kam vadovauti.
O abitūros egzaminų rezultatai – tik pirmasis žinių ir gebėjimų patikrinimas iš daugelio būsimų. Kai laikysite 50-ąjį egzaminą, nusišypsosite, prisiminę senąsias baimes ir kančias. Bet visa tai galima (ir būtina) patirti, įveikti, jei reikia – ištaisyti.
Tai, kad pasaulis keičiasi, kad mes keičiamės kartu su juo, turi teikti vilties, o ne erzinti. Yra net mokymų, kaip visa tai suvaldyti.
Tad įžvalgumo ir sėkmės, renkantis specialybę, stojant bei ruošiantis visiems kitiems ateities egzaminams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*