Redaktoriaus skiltis: Pozicionierės

Audronė MALŪKIENĖ

Iš šalies žiūrint viskas atrodo paprasčiau ir aiškiau. Dar paprasčiau pasirodo, jei tai, kas vyksta nuošaliau, tavęs neliečia.
Ir vis tik pabandykime ramiai paanalizuoti dviejų mūsų Savivaldybės politikių konfliktą, kuriam dėmesio skyrė ir vietos Etikos komisija (apie tai rašėme praėjusį penktadienį).
Tarybos narei ir opozicijos vadovei nepatiko, kaip šventėms papuoštas miestas. Ji apie tai parašė socialiniuose tinkluose ir apibendrino: nieko nuostabaus, nes ne tie, kurie turi specialių kompetencijų, vadovauja visam šiam paradui.
Mero pavaduotoja, kuriai patikėtas už miesto puošybą atsakingos komisijos darbo organizavimas, įsižeidė, nes buvo, jos nuomone, netinkamai pavadinta.
Galima sutikti su teiginiu, kad viena mažeikiškė, kuri turi savo nuomonę ir, be kita ko, turi teisę tą nuomonę reikšti, pasielgė neetiškai. Ir ne dėl to, kad savo mintis sudėliojo ne visai tinkama forma. Ji, būdama teisininkė, puikiai žino, kokie argumentai retorikoje laikomi neteisingais, neetiškais. Tie, kurie nukreipti į asmenį. Kalbant paprasčiau – jei diskusija vyksta apie reikalą, o argumentas pateikiamas apie diskusijos dalyvį (išvaizdą, protą, išsilavinimą, asmenines savybes ir t. t.), tai neteisinga. (Tiesa, teisės retorika kartais leidžia specialistams teismuose argumentuoti „ad personam“ – t. y. naudoti argumentą, jį nukreipiant į asmenį, bet su itin didelėmis išimtimis.)
Šiuo atveju reikalas buvo rimtas – ne vien Tarybos narė išreiškė nepasitenkinimą miesto papuošimu prieš Kalėdas. Klausimas tik – kaip tai išreiškė, kokias priežastis nurodė. Ir kodėl.
Gali būti, kad taip elgėsi dėl to, kad atkreiptų atsakingų asmenų dėmesį. Gal bijojo, kad mandagi ir konstruktyvi kritika bus suvokta kaip komplimentas. Juk būna ir taip? O galbūt politikė laikosi mūsiškių pop žvaigždžių principo: kuo daugiau skandalų, tuo daugiau reklamos, kuo daugiau reklamos, tuo labiau esi žinomas ir paklausus… Neatmeskime ir to varianto.
Dabar – apie kitą pusę. Mano galva, gal ir nebūtų reikėję diskutuoti, ar žodis „fizrukė“ yra įžeidžiantis, jei ne viešoje erdvėje pasirodęs siūlymas naminę degtinę vadinti samagonu. Nepagaunate kampo? Prisiminkite kalbininkų argumentus: ši svetimybė turėtų suteikti negatyvų atspalvį tiek produktui, tiek jo gaminimo, įsigijimo bei vartojimo procesui. Žodis „fizrukas“ pas mus atėjo iš to paties krašto. Ilgą laiką buvo vartojamas kaip normali mūsų šnekamosios kalbos šiukšlė, kurių yra tiek daug, kad bet kokia šiuos žodžius analizuojanti etikos komisija galėtų virsti gimtosios kalbos komisijos padaliniu.
Žvelgiant subjektyviai, vertėtų pasakyti, kad abiem ginčo pusėms trūksta empatijos. Reikėtų bent mintyse susikeisti vietomis. Tarybos narė naudojasi visomis opozicijai suteiktomis politinės retorikos privilegijomis – mano, kad gali daug kritikuoti  ir už nieką neatsakyti, nes sprendimus priima kiti. Mero pavaduotojai, jau pakankamai ilgai esančiai valdžioje, bet nepripratusiai prie moteriškos opozicijos, ir menkas kritikos gnybtelėjimas galėjo pasirodyti kaip politinio smurto apraiška.
Ak, kiek visokių žodžių prirašiau. Ir ne dėl to, kad bijočiau būti kuo nors pavadinta  Jei ką, aiškinu: bandžiau „humoruoti“, bet rezultatas – kaip dėl to miesto papuošimo. Viskas iš visko ir su bet kuo. Kaip atrodo mano argumentai? Kvailai?
Tai ir reikėjo įrodyti. Kad ir ką sakytum, vis tiek kvaila ginčytis. Ir dėl ginčo kaltas tas, kuris protingesnis. Vsio!

3 Atsakymai į “Redaktoriaus skiltis: Pozicionierės”

 1. Kazymieras parašė:

  Problemų su kalėdine dvasia Mažeikiuose yra ir daugiau. Galbūt toks eglutės įžiebimas ir būtų “suėjęs” prieš 20 metų, bet šįsyk žiūrėti į konvulsijų tampomo “senio šalčio” ir iš paskos sekusią porolonu aprengtų “pagalbininkų” vorą buvo koktu.
  Siūlyčiau per ateinančias Kalėdas nepapuošti kokios gatvės ir tuos pinigus paskirti miesto švenčių organizatoriams bent į kokią Klaipėdą nuvežti. Galėtų pasižiūrėti, kaip šventę galima sukurti moderniai, suteikiant jai dvasią, ir tą patirtį, kurią, tikėkimės, jie sukauptų, galėtų panaudoti Mažeikiuose.

  Beje, kai sužinojau, jog Mažeikių kultūros centrui vadovauti pradėjo buvęs Laižuvos kultūros namų vadovas, kažkaip nujaučiau, jog iš provincijos lygio išbristi greit nepavyks. Ir dabar raškome vaisius…

 2. ar parašė:

  miestas buvo puoštas? Tik prie kultūrcentrio nebent.

 3. Vardas (privalomas) parašė:

  Puikiai pasakyta apie buvusį papuošimą: viskas iš visko ir su bet kuo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*