Redaktoriaus skiltis: Sąskaitos su sąskaita

Audronė MALŪKIENĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kažkaip vis liūdniau žiūrėti į atsiskaitymo lapelyje didėjantį skolos likutį dujų tiekėjams. Ta kas mėnesį „taupoma“ abonentinio mokesčio dalis tuoj perkops šimtą litų. Jaučiu, kad mokėti teks tuomet, kai sąskaitos už visas kitas paslaugas perkops vasaros limitus – triženkles sumas mokėsime už šildymą, atsiskaitinėsime paslaugas pabranginusiems šiukšlininkams. Žodžiu, situacija prognozuojama pagal liaudišką posakį „kur trumpa, ten trūksta“.

Kai įgarsinau savo liūdesį, sulaukiau papeikimo – kodėl aš tokia pesimistė ir dar ketinu tą pesimizmą pasėti rajono mastu. Todėl, kad nematau jokio optimistinio judesio tų, kuriems suteikta valia ką nors naudingo nuveikti mūsų labui.
Konkurencijos taryba nusprendė nesikišti į mažeikiškių ir „Sauridos“ ginčą. Savivaldybės administracija nusprendė, kad tokio atsakymo jai pakanka ir taip pat nusiplovė rankas. Kad rankelės pakeltos, ginklai seniai sudėti, liudija ir „entuziazmas“: štai pats direktorius paveda trims darbuotojams priimti galutinį sprendimą – skųsti ar neskųsti Konkurencijos tarybos verdiktą, palankų „Sauridai“, o iš mūsų kišenės išsiurbiantį daugiau nei šimtinę per metus. Trijulė nusprendžia – vis tiek nieko gero iš to nebus, ir eina dirbti įprastų darbų…
Kažkaip jau išmokau atskirti, kada Savivaldybė nori kažką padaryti, įgyvendinti, pasiekti, ir kada reikalas jai, švelniai tariant, nusispjaut. Tada mykiama, žadama „klausimą“ svarstyti, tartis, konsultuotis, sudaroma kokia nors eilinė komisija ar darbo grupė, kuri posėdžiauja, diskutuoja, apsikeičia nuomonėmis, replikomis ir priekaištais. Iš pradžių aplinkiniai domisi, viliasi, bando kažką sužinoti, bet ilgainiui ir jie pavargsta „laikyti ranką ant pulso“. Juolab kad tas pulsas vis retėja, retėja… Tuoj širdelė sustos. Taip nieko daugiau ir neįvyksta. Tik didėja eilinio gyventojo skola eiliniam paslaugų teikėjui.
Matyt, mums paprasčiau sukrapštyti tą šimtą litų nei Savivaldybei. Neduok Dieve, praloš teismą – reikės susimokėti, kad trukdė teisėsaugininkus, bandė ginti viešąjį interesą, kuris vis labiau panašus į viešąjį tualetą prie mūsų merijos – vaizdas yra, naudos reikia laukti. Gal iki nežinia kada…
Mažeikiškiai bylinėjasi su dujų tiekėjais dėl savų interesų – nori pabėgti iš jų globos ir kitais būdais karštą maistą gamintis. Kad ir kaip pasibaigtų jų procesas, manoji skola „Sauridai“ neišblės.
Suprantama, kiekvienas gali mesti akmenį – ką aš pati padariau dėl savojo viešo intereso. Įtariu, kad nieko reikšmingo. Prisidėjau prie protesto – neduoti išsyk verslininkams tų išsvajotųjų ir suskaičiuotųjų pinigėlių. Dabar abejoju, kad juos galėsiu pasilikti sau ir panaudoti kitokioms reikmėms nei dujų vamzdžio remontas.
Todėl ir liūdžiu.
Kita kolegė sako, kad tai veltui eikvojama emocija. Net jei kitąmet bus nutarta reguliuoti suskystintųjų dujų kainas, neaišku, kas bus su tuo abonentiniu mokesčiu. Gerai bus, jei jį taip pat sureguliuos, bet gali atsitikti taip, kad verslininkai ir toliau galės už tą „abonementą“, kurio mes nei prašėme, nei pirkome, pareikalauti kiek širdis geidžia. Tegul ir šimtinės per mėnesį.
Vadinasi, viskas bus taip, kaip iš anksto buvo numatyta. Šunys los, o karavanas eis savo keliu.
Kada nors lojikai užkims, o karavanas pasieks savo geidžiamą tikslą.
Galėsime pasiguosti nebent tuo, kad buvome sargiai, o ne avių banda. Nors šiek tiek guviau ir įdomiau pagyvenome. Paprotestavome. Nuomones pareiškėme. Pabendravome.
„Pažaidėte ir užteks“, – girdžiu balsą iš aukščiau. Ne, dar nesivaidena, čia veikiau sveikas protas atbudo.
Galėčau ir dabar sumokėti tą skolą – kol sąskaitų sumos nekilnoja kraujospūdžio. Bet pilietiškojo orumo likučiai kužda: palauk, nebūk pirma pasidavusi.
Gal kas jau pasidavė ir nebepuoselėja jokių lūkesčių dėl viešojo dujinio intereso? Prisipažinkite – ir man bus lengviau. Susimokėti.

10 Atsakymų į “Redaktoriaus skiltis: Sąskaitos su sąskaita”

 1. LLL parašė:

  Gerai , kad daugiau yra protingų žmonių ir jie nelaukia ,kol antstoliai pradės skolų išieškojimą.

  Kokį abonentinį mokestį šiuo metu mokate suskystintųjų dujų tiekėjams?

  Naująjį – 18,15 Lt. (62%, 94 Balsavo)
  Išvis nemoku, nes nesinaudoju paslauga. (23%, 34 Balsavo)
  Pernykštį – 6,05 Lt. (12%, 18 Balsavo)
  Išvis nemoku, nors naudojuosi paslauga. (3%, 5 Balsavo)

 2. ir as parašė:

  ir as braukiu nurodomą sumą ir tiesiog įrašau 6,05. Nežinau, kiek ilgai tai tęsis, gal kol negausiu rašto is antstolio….

 3. NEDUJINIS parašė:

  Dėkojame laikraščio Santarvė kolektyvui,kad supranta eilinio žmogaus bėdas,paguodžia,pataria.Tiek čia tų mažeikiečių belikę.Vasara dar apsilanko emigrantai.Turbūt nebėra šeimos,kad vienas ar keli jos nariai nebūtu emigravę. Tai ir palikome seniai pensininkai,pagyvenę,vienas kitas jaunuolis besiblaškantis po darbo biržą.Liūdna,kad atsiranda tokių gobšių verslininkų,neturinčių nei gėdos,nei sąžinės,negalvojantys, kad turi savo šeimas,vaikus,tėvus.Pinigai dar ne viskas-pamastykite ponai,dar yra žmogiškumas,pagarba.Kur tu bepabėgsi iš mūsų Lietuvėlės vistiek čia pasiliks tavo artimieji,labai jiems bus neskanu išgirsti blogus žodelius apie jūsų šunybes.

 4. Vardas (privalomas) parašė:

  Rugsėjo 17 d.9val.30m.prasideda teisminis procesas prieš UAB Sauridą .Kviečiame mažeikiečius atvykti.Jeigu snausime taip,kaip iki šiol snaudėme-nieko gero nesulauksime,tik vis didėjančių mokesčių

 5. Henrikui parašė:

  Na ir kas , kad laikai antiįstatimišku reiškiniu Ranco pakeltą dujų abonentinį mokestį? Kokius jis pažeidė įstatymus , padidindamas abonentinį dujų mokestį ? Nepatinka , per brangu naudotis jo teikiamomis paslaugomis -atsisakyk tų paslaugų.Jei neatjungs nuo “vamzdžio” , galėsi , sumokėjęs oficialiai 30 Lt (kiek neoficialiai- nežinau) kreiptis (įstoti ) į dujų (ne)vartotojų asociaciją (pavadinimas gal nevisai toks , bet tikrai panašus ) . Dujų (ne)vartotojų asociacija kreipsis į teismą .Teismas ( didelė tikimybė ) , kad priims Jums palankų sprendimą , nebent netinkamai bus paruoštas ieškinys .Visas šis ažiotažas, manau, labiau sukeltas tik dėl Ranco , kaip žmogaus , jo asmeninių savybių.

 6. Henrikas parašė:

  MOKESTIS 6,05 Lt už dujų abonentą yra 2009 metais buvo patvirtintas rajono taryboje ir skaitau jį kaip teisėtai įformintą mokestį,o tai ką sumąstė Rancas pakeldamas mokestį,laikau antiįstatimišku reiškiniu ir jo laikytis nėra pagrindo.

 7. Henrikas parašė:

  nemoku aš to sugalvoto mokesčio,o tik 6,05 Lt,.Abonentinis mokestis atsirado 2007.07.01 ir sudarė 5,90 Lt,nuo 2009.01,01 tas mokestis tapo 5,95 Lt,o nuo 2009.07.01 mokestis paaugo iki 6,05 Lt ir galiausiai Ranco apetitas nuo 2012.12.01 šoktelėjo trigubai t.y. iki 18,15 Lt,
  Taigi visi matom,kad Saurida mokestį už abonentą gali kelti iki begalybės,nesudarydama sutarties su vartotoju vienpusiškai,o tai manau teisiškai yra neteisinga

 8. Laima parašė:

  Ačių Audronei už surašytas panašias, kaskart paėmus sąskaitą, mintis. aš moku tik 6.05, taip pat ir mano kaimynė. būtų drąsiau, jei žinotume vienetai mūsų tokių ar daugiau yra mažeikiškių, nepripažįstančių šio plėšikiško abonento, nes, kad ir toks pasyvus protestas, bet jei mūsų būtų daug, gal kažko ir pasiektume, arba bent sauridai bus nelengva dorotis su didesniu skaičiumi vartotojų. Atsiliepkite, kaip elgiatės Jūs?

 9. Rita parašė:

  Mane toooks malonumas apima kai lapelyje braukiu tuos plėšikiškus abonenetinius skaičius ir įrašau 6.05 Lt. Skola (jos bent moraline prasme nejaučiu) auga, bet vistiek kai išbraukiu nors tą minutę mėgaujuosi… geriau tas aštuoniasdešimt litų mano piniginėj negu tam plėšikui. Rankų kilnotojai (tarybos nariai) mus pardavė. Bet dar pasimėgausiu…

 10. Jurgita parašė:

  Jūs tikitės mažesnio tarifo teisėtai, o mes negalime tiesiog atsijungti nuo šios kraugeriškos įmonės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*