Redaktoriaus skiltis: Statistika ir kt.

Audronė MALŪKIENĖ

Labai mėgstu ataskaitas, kuriose daug skaičių ir faktų. Vis dar prisimenu matematikos mokytojos teiginį: skaičiai nemeluoja. O tekstų – minčių ir jų interpretacijų – gali būti visokių.
Todėl iki šiol labiausiai tikiu statistiniais ir kitais tiksliais duomenimis, kuriuos galima palyginti, išvesti kitus reikiamus dydžius, kol susidėlioja realus vaizdas. O tada galima galvoti ir apie vertinimus, ir apie pasiekimus, ir apie reikiamus pokyčius.
Teko gana atidžiai susipažinti su praėjusių metų mūsų Savivaldybės mero, tarybos ir administracijos direktoriaus veiklos ataskaitomis. Bandėme iš gana didelio duomenų kiekio išgauti „koncentratą“, kuris, tikiuosi, bus įdomus daugeliui rajono gyventojų. O gal kažką paskatins peržvelgti daugiau nei šimtą puslapių užimančias ataskaitas, kuriose akivaizdžiai matyti, kas buvo nuveikta Mažeikiuose per 2019 metus. Kai kurie skaičiai į šią ataskaitą neįtilpo dėl vietos stokos, tačiau, manau, jie gali būti įdomūs.
Mažeikių rajono savivaldybėje yra 9 seniūnijos. Didžiausia jų – miesto – Mažeikių seniūnija, joje praėjusių metų pabaigoje buvo deklaruoti 34 845 gyventojai.
Tarp 8 kaimiškų seniūnijų didžiausia – Viekšnių (4 410 gyventojų), mažiausia – Laižuvos, čia deklaruoti 906 gyventojai. Kitų kaimiškų seniūnijų gyventojų skaičius: Tirkšlių (3 954 gyventojai), Mažeikių apylinkės (3 726), Sedos (2 607), Židikų (2 102), Šerkšnėnų (1 819), Reivyčių (1 811).
Pastaraisiais metais nemažai dėmesio skiriama investicijoms į atokesnius kaimus, gyvenvietes – rašomi projektai dėl viešųjų erdvių tvarkymo, infrastruktūros gerinimo.
Ne taip seniai ataskaitose atsirado nauja skaičių eilutė – vienam seniūnijos gyventojui tenkančios investicijos. Šis skaičius netiesiogiai parodo, kiek tais metais padaryta darbų, kokia jų vertė ir kokia tos vertės dalis atiteko vienam statistiniam šios vietos gyventojui.
Pasižiūrėkime, kokie 2019-ieji buvo mūsų rajono seniūnijų žmonėms. Savivaldybės administracijos pateikta statistika rodo, kad praėjusiais metais didžiausia investicijų suma teko trims seniūnijoms: Židikų (67,55 euro vienam gyventojui), Šerkšnėnų (66,14 euro), Laižuvos (65,23 euro). Sedos seniūnijos rodiklis – 55 eurai vienam gyventojui, Reivyčių – 43,51 euro, Mažeikių apylinkės – 42,78 euro, Tirkšlių – 40,25 euro,Viekšnių – 35,95 euro.
Kiek pinigėlių teko vienam miesto (arba Mažeikių seniūnijos) gyventojui, nėra nurodyta. Sako, kad mažokai. Galėtume piktintis, kad mums ta „investicinė išmoka“ buvo sumažinta, bet prisiminkime, kiek gyventojų yra Mažeikiuose, ir kiek kitose rajono vietose. Kad ir kaip skaičiuotume investicijas, liūto dalis vis tiek kliūva miestui. Čia ir gatvės ilgesnės, ir „valdiškų“ kiemų daugiau, ir žmonių – kelis kartus tiek, kiek už miesto ribų. Žinant, kokie dideli projektai buvo įgyvendinti, įgyvendinami ir planuojami atlikti Mažeikiuose, į seniūnijų finansinius investicinius skaičius reikėtų žiūrėti be nereikalingo pavydo. Juk ilgą laiką gyvenviečių viešosios erdvės, komunaliniai tinklai laukė valdžios dėmesio. Vienais metais vienai seniūnijai tenka daugiau investicijų, kitais – kitai.
Beje, kaip neoficialiai kalba specialistai, šis tas priklauso ir nuo bendruomenių aktyvumo, ir nuo jų vadovų įkyraus dėmesio rajono valdžiai bei politikams.
Kita vertus, kad ir kaip daug tų pinigų būtų rajono biudžete ar struktūriniuose fonduose, mums vis tiek atrodys, kad galėjo „duoti“ daugiau.
Visi žinome: gauti yra viena, užsidirbti – kita. Ir požiūris į įgyto daikto ar pasiektos permainos vertę skiriasi.
Tie, kurie patys kūrė, tvarkė, darė, labiau mylės ir puoselės rezultatą. Laikas ir mums suprasti, kad mūsų pinigėliais yra puošiamas mūsų miestas. Nors mes patys tame procese lyg ir nedalyvavome. Tačiau jį uždirbome.
Audronė MALŪKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto