Redaktoriaus skiltis: Tikslai ir galimybės

Audronė MALŪKIENĖ

Diskusija dėl biudžeto lėšų taupymo, skiriamo švietimo sistemai, manau, yra verta dėmesio. Kad ir dėl to, kad vien tik „sausais“ skaičiais apsiriboti nederėtų. Įžvalgu būtų pasverti visus „už“ ir „prieš“.
Iš biudžeto yra išlaikomas nemažas žmonių būrys, o Mažeikiai toliau linksniuojami tarp savivaldybių, kuriose klesti nedarbas. Aktualu?
Aktualu ir tai, kad rajono švietimo įstaigose sukurtose darbo vietose dirba vietiniai žmonės. Kas dirbs ir užsidirbs atlyginimus, į kieno biudžetą tekės mokesčiai, perdavus mokinių maitinimą ir pastatų saugojimą privačiam verslui, kokia bus naujųjų paslaugų kokybė? Sunku pasakyti iš anksto. Patirtis parodė, kad mus maitinti, apkuopti, aprūpinti prekėmis ar teikti paslaugas gali bendrovės iš visos Lietuvos. Visiems lygios galimybės ir vienas tikslas – gauti pelno. Teikiant itin kokybiškas paslaugas, siūlant geras prekes? Šypsausi. Kad ir kaip vartytume, mokyklėlė – ne ta rinka, kurioje kovojama su konkurentais, kur neišvengiama būti geram, pažangiam, rūpestingam. Ar verslininkai iš Salantų, Balbieriškio, Tauragės galvos apie mažeikiškių mokinukų sveikatą, jų tėvų kišenę ir firmos prestižą?
O gal tai bus aktualu kokio nors visuotinio prekybos tinklo kulinarijai? Dažnai ragaujate jų „firminių“ gaminių? Kainas matėte? Gal ir neturiu teisės apibendrinti, bet asmeninė patirtis liudija: išeitis ne pati geriausia ir ne labiausiai mus tausojanti.
Gal gerbiami politikai sutiktų su teiginiu, kad kai kurių savivaldai dabar atitenkančių funkcijų privatizavimas – rimčiau analizuojamas klausimas, o pastangos palyginti du skaičių stulpelius yra tik viena reikalo pusė? Ir gal net ne pusė, o ketvirtis ar dar mažiau?
Ir dar. Ar šiandien yra ta diena, kai reikia bet kokia kaina veržti diržus? Ir kam būtų skiriamos tais diržais sutaupytos lėšos? Jei jų visur trūksta, reikia daryti analizę, kur intensyviausiai nuteka mūsų pinigai arba pasiekę deltą teikia mažiausiai naudos.
Norint sugriauti veikiančią ir neblogai sureguliuotą sistemą – didelės išminties nereikia. Išsiaiškinti situaciją, matant visus, o ne tik patinkančius faktus bei aspektus, – kitas reikalas. Todėl ir sakau – nederėtų visko matuoti tik skaičiais. Juo labiau, kad ne visais jais ir disponuojame.
Ir dar vienas argumentas pamąstymui. Blogai dirbantį specialistą galima pakeisti geresniu. Mažiausią kainą pasiūliusios ir viešųjų pirkimų konkursą laimėjusios firmos taip paprastai neatsikratysi. Teks vargti, kol terminai pasibaigs…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*