Redaktoriaus skiltis: Tvarkos pertvarka

Audronė MALŪKIENĖ

Įdomi situacija – sveikatos apsaugos ministras ėmėsi „auklėti“ šalies mokyklas ir darželius bei jų steigėjas – savivaldybes dėl to, kad, praėjus trims savaitėms po Rugsėjo 1-osios, vis dar pasitaiko ugdymo įstaigų, negalinčių užmiršti pažymos 094/a. (Priminsiu, kad iki šio rugsėjo pažyma buvo pateisinamas vaiko, pilnamečio mokinio ar studento neatvykimas į šalies ugdymo įstaigas.)
Sveikatos apsaugos ministerija skelbia sulaukianti tėvelių ir medikų nusiskundimų, kad darželių, mokyklų, būrelių ir aukštųjų mokyklų nelankymui pagrįsti kai kur vis dar reikalaujama ne tik nebeegzistuojančių pažymų 094/a, bet ir išrašų iš medicininių dokumentų ir e. sveikatos sistemos. Ministras priduria, kad dabartinė situacija kelia nerimą ir yra netoleruotina, nes ugdymo įstaigos neturi teisės prašyti pateikti tik medikams skirtų duomenų iš žmonių sveikatos istorijų, ir 16-ai įvairių šalies institucijų išsiunčia kreipimąsi, kuriame teigiama, kad mokyklų steigėjai, nevalstybinių mokyklų savininkai, mokyklos ir kitos įstaigos, teikiančios formaliojo ir neformaliojo ugdymo paslaugas, turėjo parengti tvarkas, kurios nustatytų, kaip nuo šių metų rugsėjo 1 d. pateisinamas neatvykimas dėl ligos.
Jei tokios tvarkos neparengtos ir įstaigos vadovaujasi senomis, ministras primena, kad tai pažeidžia Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą, o įstaigoms, kurios pažeidžia Bendrojo asmens duomenų apsaugos reglamento nuostatas dėl duomenų, susijusių su asmens sveikata, rinkimo ir teikimo, gali būti taikomos administracinės baudos iki 1 proc. nuo metinio biudžeto. (!)
Štai ir viskas. Jokių pažymų – nei apie slogą, nei apie gripą, nei apie pedikuliozę, jokių lindimų į e.sveikatos sistemą. Ne jūsų, įstaigos, reikalas, kuo skundžiasi vaikas. Tai jo paties ir jo tėvų asmeninis reikalas. Ir vaikų auklėjimas – tėvų asmeninis reikalas. Jei tėveliai manys, kad vaikui geriau būti namuose, o ne mokykloje, jei šaltą vasarį ar karštą birželį norės jį išsivežti prie Viduržemio ar Baltijos jūros, jie niekam neturės aiškintis. Ypač jei nėra parengta Tvarka.
Mūsų savivaldybėje bandoma parengti ir įvesti bent dalinę tvarką – dėl darželinukų ir lopšelius lankančių vaikų, kurių tėvai iki šiol turėjo galimybę mokėti mažiau, jei vaikas įstaigos nelankė dėl ligos ir tai buvo pateisinta nelemtąja pažyma 094/a. Dabar kito žmogaus teisių nepažeidžiančio dokumento, išskyrus tėvų skambutį ar SMS, šioje srityje nebeegzistuoja.
Suprantamas įstaigų, likusių be Tvarkos, pasimetimas. Kaip nustatyti, ar darželio vaikas nelanko dėl ligos, ar dėl ko nors kito, kad būtų galima jo tėvus atleisti arba neatleisti nuo dalinio mokesčio? Parašai po tėvelių peticija rodo, kad daug paprasčiau yra duoti nei atimti. Iš pirmo žvilgsnio mokesčio už ikimokyklinės įstaigos paslaugas lengvata – nedideli pinigai, bet, jei vaikas tik pradėjo lankyti darželį ir ima sirgti daugeliu jo iki tol nekamavusių ligų, susidaro ir rimtesnės sumos. Kai kam ta lengvata buvo realus palengvinimas. Kodėl dėl baimių, kad kai kurie tėvai simuliuos vaiko ligą, atsakomybė perkeliama ant visų?
Suprantama, kalbame ne apie metinės apyvartos procentą, bet situacija įtempta. Nes paliečia nemažos dalies jaunų mažeikiškių kišenę. O jauniems, vaikus auginantiems tėvams ir taip nelengva.
Kita vertus, lankomumas prastėja, ugdymo įstaigoms sunku planuoti darbą, maitinimą. Blogiausia būtų, jei, taikiai nesusitarus, lengvatą valdžia sugalvotų atsiimti. Bet, tikėkimės, taip nebus.

One Reply to “Redaktoriaus skiltis: Tvarkos pertvarka”

  1. o parašė:

    švietimo ministeris nesikiša:ne mano pupos-ne mano kiaulės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video