Širdučių kalba

Širdutės, atvirukai, bučinukai ir neįpareigojantys prisipažinimai. Išdaigos ir po jomis paslėptas noras pasakyti kažką daugiau. Užrašai ir palinkėjimai, vienas už kitą sąmojingesni, išradingesni, neįpareigojantys, nes „pagaminta spaustuvėje“. Parduotuvėse raudonos spalvos perteklius – akys raibsta nuo to raudonumo: popierius, molis, plastmasė ir pliušas…
Taip iš anksto mums pranešama, kad štai ateina diena, kai bus galima mylėti viešai. Visus ir viską, net nepažįstamus žmones ar daiktus. Vienąsyk vaikai, užklydę į redakciją, visus apklijavo mažytėmis raudonomis širdutėmis lyg apgamais. Prisiminiau tik vakare, kai pažvelgiau į veidrodį. Ką gi, teko nusijuokti ir prisiminti, kokius žmones šiandien sutikau, su kuo kalbėjau ir ką jie apie mane galėjo pagalvoti. Tiek to, pasakiau sau, tokia diena, kai visi lengvai išprotėja arba vaidina tokius – neįsipareigojančius ir ne visiškai protingus.
Jei atvirai – prie jos niekaip nepriprantu. Matyt, pernelyg ilgai gyvenau be šv. Valentino ir jo linkėjimų. Mūsų vaikai – kas kita, jiems smagu, jiems reikia centų, kad apsiginkluotų skruostų „dažymo“ amunicija, kad pasirūpintų dovanėlėmis mamai, tėčiui, močiutei, diedukui, draugams. Ir nedrąsiausiai – tam, prie kurio per šį Valentiną linksta širdis. Širdis su paskubomis užklijuota raudona širdute.
Ir nesvarbu, kas ką sako – mūsų ta šventė ar ne mūsų, kalendoriuje žymėtina ar „importuota“ drauge su paūmėjusiais rinkos santykiais. Nenori – nepirk. Nepatinka – nešvęsk. Niekas mūsų prievarta į parduotuves nenutempia ir dovanėlių-smulkmenėlių neįbruka.
Meilės ir šilumos trūksta visiems. Noras, kad tave įvertintų ir pastebėtų taip pat nepriklauso nuo datos kalendoriuje, tai galėtų būti bet kokia (arba tiksliau – kiekviena) diena. Jei nors žaisdami galime dovanų gauti šypseną, komplimentą, malonų žvilgsnį – tebūnie.
Nusipirksiu ir kam nors padovanosiu pieniško šokolado širdį. Juolab kad ne mano. O be to, ką kita veikti niūrią žiemos dieną? Jei kalendorius ir reklama liepia mylėti – mylėsim. Sako, kad per šv. Valentiną mylėti galima ne tik žmones. (Gal todėl spjaudydamasi gremžiau širdutes nuo televizoriaus ekrano, veidrodžio ir kompiuterio – tokia mano dukros prieraišumo išraiška?)
Ginčijamės, kuri šventė svarbesnė, pykstame ant meilės dienos, kad užgožia Valstybės gimtadienį. Kodėl? Juk nė vienas žmogus neatideda ar neužmiršta savosios gimimo dienos tik todėl, kad ką tik pasveikino bendradarbį, draugą ar šeimos narį. Kitas klausimas – kaip švenčia. Juk nesakau, kad manasis jubiliejus siaurame draugų būrelyje nepavyko, nes kažkas panorėjo (ar išgalėjo) susikviesti šimtą svečių į gintaro rūmus?
Kaip mokame – taip šokame. Kaip suprantame šventę, kokią ją matome – tokią ir sukuriame. Kita vertus, šventė dažniausiai yra mūsų širdyje. O ta širdis gali iškrėsti įvairiausių pokštų – džiūgauti arba liūdėti, vienąsyk prisiminti malonius ir šviesius dalykus, kitąsyk – susimąstyti apie sunkumus ir kliūtis. Juk ir mano gyvenimas, ir mano šalies gyvenimas buvo visoks. Dėl vienų dalykų, prisiminimų galėčiau verkti, dėl kitų – pakelti šampano taurę ir susidaužti su artimais žmonėmis ar net visa Lietuva.
Jei atvirai – kartais pavydžiu tiems žmonėms, kurie savo valstybių šventes švenčia tarp popierinių žibintų ir kepuraičių, apsikabinimų ir fejerverkų. Piknikuose ir karnavaluose. Ir tuoj imu prieštarauti – kiekvienam savo. Mes turime istoriškai pagrįstų priežasčių būti santūresni. Gal net ne taip pasakiau – istorija mus mokė būti santūresnius. Ir pakančius, ir ištvermingus.
…O mylėti mūsų niekas nemokė. Tad ir mylime kaip išeina. Atvirukais, lipdukais, bučinukais, niekučiais ir juokeliais. Lyg gėdydamiesi prisipažinti, kad tai svarbu.
Dėl tokių neryžtingųjų, matyt, ir vargo šventasis Valentinas. Ir tebevargsta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*