Tarptautinis Mažeikių meno festivalis – mūsų miesto ir rajono kultūros karūna

Ričardas GRUŠAS

Tryliktą rugsėjį ir spalį į mūsų miesto ir rajono kultūrines erdves ir mūsų gyvenimą įsiliejo didžiulis pliūpsnis aukštosios kultūros koncertų, spektaklių, parodų. Tarsi gražiausia rudeninė margaspalvė puokštė ir nuoširdžiausia dovana įteikiama miesto ir rajono gyventojams ir svečiams. Šiemet šia dovana pasidžiaugė 8 tūkst. rimtosios muzikos, vaidybinio bei vaizduojamojo meno gerbėjų.

Kuo šių metų meno festivalis buvo įdomus klausytojams ir žiūrovams? Tarptautinio meno festivalio programos sudarymas meno vadovui Džeraldui Bidvai ir man visada yra pati svarbiausia ir sudėtingiausia užduotis, pakviesti tokius naujus, įvairių valstybių ar jau žiūrovų pamėgtus Lietuvos atlikėjus, ansamblius bei kolektyvus, kurių įdomios meninės programos atitiktų aukštus festivalio ir žiūrovų reikalavimus. Į 13-ąjį meno festivalį meno vadovui pavyko pakviesti atlikėjus iš dešimties Europos šalių bei JAV.

Pirmą kartą amerikiečių kompozitorių labai įdomią programą Renavo dvaro sodyboje pristatė puikus duetas, amerikietė violončelininkė Ashley Bathgate ir latvių pianistas Reinis Zarinš. Meno festivalio atidarymo koncertas rugsėjo 20 dieną prasidėjo įdomia žymaus Lietuvos fotografo Dmitrijaus Matvejevo paroda „Pauzė“, po kurios vyko įspūdingas Lietuvos kamerinio orkestro ir valstybinio choro „Vilnius“ koncertas, skirtas Baltijos kelio 30-čiui.

Visus sužavėjo talentingo latvių kompozitoriaus Jekabo Jančevskio oratorija „Nuo latvių žemės“ apie Lietuvos karaliaus Mindaugo ir Mortos meilės istorinę dramą, su nuostabia skaitove-aktore, atliekančią Mortos vaidmenį, Toma Vaškevičiūte ir puikiu latvių dirigentu Mariu Sirmais.

Koncerto programą pristatė koncerto vedėja, mažeikiškė, muzikologė Laima Slepkovaitė-Būtėnienė. Visuose festivalio koncertuose žiūrovai žavėjosi dailininkės Daivos Vaičienės puikia Didžiosios salės scenografija. Rugsėjo 25 dieną džiazo muzikos gerbėjai liko pamaloninti džiazo kvarteto iš Lenkijos įvairiomis kompozicijomis ir saksofonininko iš Vilniaus Kęstučio Vaiginio spalvingomis improvizacijomis. Kas šiame festivalyje buvo unikalu? Atnaujintoje Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje, prie naujų vargonų, parvežtų iš Kanados, Dortmunde uždarytos lietuvių katalikiškos bažnyčios, įvyko nuostabus vargonų muzikos koncertas – grojo puikus duetas Karolina Juodelytė ir Danielius Seegeris iš Vokietijos.

Unikaliu koncertu drįsčiau pavadinti Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro ir solistų – žemaičių: Joanos Gedmintaitės, Petro Vyšniausko, Jono Vozbuto, dirigento Juozo Domarko ir koncerto vedėjo Viktoro Gerulaičio – koncertą, skirtą Žemaitijos vardo paminėjimo 800-osioms metinėms. Žemaičiai pademonstravo nuostabią programą ir labai aukštą meistriškumą! Malonu pažymėti, kad prieš šį koncertą kultūros centro fojė veikė dviejų keramikių – Elvyros Katalinos Kriaučiūnaitės ir Nijolės Šaltenytės paroda, kurią labai profesionaliai pristatė dailėtyrininkė Regina Urbonienė.

Prie tokių priskirčiau ir Vilniaus Keistuolių teatro režisieriaus Aido Giniočio muzikinį spektaklį visai šeimai „Bambeklis Bajoras“, kuris parodė, kokie nepanaudoti meniniai klodai slepiasi mūsų tautosakoje, liaudies dainose, žaidimuose, muzikoje, senolių atsiminimuose, paprastoje, bet ne prastoje scenografijoje, ir kaip jie gali jaudinti bei džiuginti visų mūsų sielas!

Susirinkę į Renavo dvaro sodybą, likome pakerėti unikalaus instrumentinio kvarteto KOTTOS iš Danijos artistišku muzikavimu, nematytu instrumentu (bosine fleita) ir originaliomis ansamblio instrumentuotėmis bei ypatingai šiltu bendravimu su klausytojais.

Tirkšlių bažnyčia vos talpino klausytojus, atvykusius į sakralinės muzikos ir poezijos koncertą „Giesmė ir žodis Tavo garbei“. Šio nuostabaus koncerto atlikėjai: solistai Asta Krikščiūnaitė, Dainius Puišys, skaitovas aktorius Ramūnas Abukevičius ir Čiurlionio kvartetas, puikiai parinkta ir atlikta programa, deramai pagerbė bažnyčios 80-mečio, miestelio 450 metų jubiliejus bei žemietį, kompozitorių Vytautą Klovą. Jo Ūdrio ariją iš operos „Pilėnai“, padainuotą prof. Dainiaus Puišio, visi klausytojai pagerbė atsistodami. Ramūno Abukevičiaus skaitytos eilės visus jaudino iki sielos gelmių.

Negaliu kitaip, kaip unikaliais pavadinti du vokalinio ansamblio HORUS VOCALS iš Austrijos pasirodymus abiejose mūsų miesto bažnyčiose. Jo vadovė yra mažeikiškė, baigusi mūsų muzikos mokyklą, o šiandien Graco menų akademijos magistrantė ir Johann Fux konservatorijos „Grace“ dėstytoja Raimonda Skabeikaitė. Devyni vokalistai iš šešių Europos valstybių, studijuojantys Graco menų akademijoje, vieni ir kartu su fantastišku saksofonininku Geraldu Preinfalku, sukūrė du unikalius stebuklus, kuriuos deramai įvertino mūsų klausytojai.

Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos Didžioji salė akustiniu požiūriu yra geriausia salė Mažeikių mieste. Tai dar kartą patvirtino mūsų festivalio meno vadovo, smuikininko D. Bidvos ir virtuoziško bei kantileniško garso pianistės iš Šveicarijos Anastasijos Voltchok duetas su labai spalvinga ir įdomia, keturias muzikos epochas apimančia, labai stilingai atlikta programa. Meno vadovas pratęsė gražią šviesios atminties profesoriaus Sauliaus Sondeckio, buvusio Tarptautinio meno festivalio meno vadovo, tradiciją, pasidalyti su klausytojais įžvalgomis apie meno festivalio organizavimą ir įspūdžiais iš savo gausių ir egzotiškų koncertinių kelionių.
Žinoma, pradžiugino muzikos legendos smuikininko Gidono Kremerio trio dalyvavimas mūsų meno festivalyje. Patyriau didelį malonumą pabendrauti su juo ir neformalioje aplinkoje.

Tai labai paprastas, šiltas, taktiškas be jokių užgaidų žmogus. Repetuodamas yra reiklus partneriams, bet tai daugiau geranoriški patarimai nei reikalavimai.

Jokių nuolaidų, parenkant ir atliekant programą, klausytojams. Mes tuo įsitikinome klausydamiesi Mieczyslaw Weinberg sonatos smuikui solo Nr.1. Ji sulaukė įvairiausių vertinimų. Drįsiu pasakyti, kad ši muzika mūsų klausytojams buvo per kietas riešutėlis, nors kai kas sakė puikiai meditavo klausydamasis jos, net užsnūdo. Bet užtai Liudvigo van Bethoveno-C.Reineke piano trio op.56 skambėjo ir klausėsi tarsi gardus delikatesas. Pačių įvairiausių vertinimų sulaukė ir Lietuvos nacionalinio dramos teatro rodytas spektaklis „Durys“. Jei spektaklio dekoracija buvo tikrai originali ir kiek gremėzdiška, tai apie turinį ir jo šaržuotą atskleidimą leisiu sau patylėti… Po spektaklio pakilusių išeiti iš salės žiūrovų veidai, akys ir sutrikę žvilgsniai daug ką pasakė apie tokių spektaklių „reikalingumą“. Aš sau vis užduodu klausimą – „Kur link eina mūsų teatrai? Ar neištuštės teatrai?“.

Vis prisimenu Maestro S. Sondeckio pasakytą mintį: „Kaip svarbu nenusipiginti pateikiant programą klausytojui ar žiūrovui, bet dar svarbiau nenuvilti jo. Kad atėjęs į koncertą ar spektaklį, nekantriai lauktų kito!“. Yra apie ką pamąstyti ne tik mums, bet ir profesionaliems kolektyvams bei teatrams! Festivalio uždarymo koncerto programa ir atlikėjai: Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, dirigentas Linas Balandis ir mušamųjų ansamblis „Giunter Pecussion“ su kompozitorės Monikos Sakaitės nauju kūriniu „Salve Samogitia֧“ arba devyni žvilgsniai į Žemaitiją, kūrinio prasmę pamažu atskleidė per atitinkamų simbolių pynę: liaudies dainos, poezijos, giesmės Mergelei Marijai vaidmenį, o perkusijos vaidmuo – tai aliuzija į kovą už Nepriklausomybę ir kitas apeigines tradicijas.

Tai tarsi menine kalba apibendrino Tarptautinio meno festivalio „Mažeikiai 2019“ keltą pagrindinę idėją – mūsų Žemaitijos vardas minimas jau 800 metų! XIII Tarptautinis meno festivalis „Mažeikiai 2019“ primena mums, kad jis, nors dar ir trylikos metų paauglys, bet jo norai ir siekiai yra tikrai gražūs, o svajonės – lyg suaugusio žmogaus. Gal kartais jo poreikiai ir siekimai yra didesni už jo ir mūsų suvokimo galimybes, bet argi čia blogybė? Tam ir esame mes visi, kad jam padėtume augti, matyti jo brendimą, leistume jam kurti ir dovanoti visiems mums didžiojo meno grožį, turėti gražią svajonę ir – patiems augti kartu su juo! Pagrindiniai kriterijai, apibūdinantys festivalio sėkmę, visada buvo ir bus – festivalio rėmimo finansinis stabilumas, aukšto meninio lygio meno festivalio programa, įdomūs atlikėjai ir klausytojų ir žiūrovų lankomumas.

Džiugu, kad pavyko įgyvendinti visa tai, kas buvo suplanuota. Festivalis vyko labai sklandžiai. Visi kolektyvai, kurie buvo pakviesti, atvyko ir džiugino mus visus. Meninis festivalio lygis buvo tikrai aukštas. Pirmą kartą atlikėjų dalyvavo iš 11 valstybių. Manau, kad festivalio pagrindinę meninę idėją tikrai pavyko įgyvendinti, geroji naujiena apie Žemaitijos jubiliejų nuskrido į mūsų širdis, atmintį ir vienuolika pasaulio šalių. Festivalio meno vadovo ir savo vardu noriu padėkoti rajono vadovams ir rajono tarybai už rėmimą ir supratimą, kad Tarptautinis meno festivalis yra ryškiausias mūsų miesto ir rajono kultūros karūnos brangakmenis, pagrindiniams rėmėjams – gamyklai „ORLEN Lietuva“ ir Lietuvos kultūros tarybai, visiems Mažeikių kultūros centro darbuotojams ir vadovams ir aštuoniems tūkstančiams mūsų klausytojų!

Ričardas GRUŠAS, festivalio meno vadovo pavaduotojas

 

2 Atsakymai į “Tarptautinis Mažeikių meno festivalis – mūsų miesto ir rajono kultūros karūna”

  1. kokia prasmė parašė:

    pasakoti apie tai, kas vyko? tai nebent organizatoriams ir ypatingai Grušui aktualu…

  2. Dideliausia parašė:

    dėkavonė .Tik jūsų dėka Mažeikiai turi KULTŪROS,o ne chaltūros miesto vardą.Ačiū Jums už triūsą ir lauksime kitų metų rudens.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto