Du požiūriai į marihuaną

Įsivaizduokite kapines, kuriose palaidota 100 žmonių.
Iš jų po žeme guli 40 bulimikų, 39 rūkaliai, 20 alkoholikų ir 1 narkomanas. Tokia statistika – žalia spalva narkotikų vartojimui, ypač jei tai – lengvosios narkotinės medžiagos.
Nepaisant daugelyje šalių narkotikus draudžiančių įstatymų, visame pasaulyje jaunimas rūko marihuaną ir lyg burtažodį kartoja frazę: „žolė – ne narkotikas“.
Mažeikių jaunimas taip pat nevengia „užtraukti žolytės“. Tad pabandykime panagrinėti argumentus „už“ ir „prieš“.
MARIHUANA AR ALKOHOLIS?
Ginti marihuaną ryžosi dvidešimt metų perkopęs Tomas (dėl visiems suprantamų priežasčių vardas pakeistas), jau aštuonerius metus nuolat rūkantis „žolę“ bei kurį laiką pats ją platinęs.
Tomas „užsikabino“, kai jam buvo 18 metų. Tai įvyko viename vakarėlyje Klaipėdoje. Pasak vaikino, Mažeikiuose tada „žolės“ būdavo sunkiau gauti. Pirmas bandymas niekuo nenustebino.
„Rūkydamas „žolę“, malonumą pradėjau jausti gal tik po dešimto bandymo“, – prisipažino Tomas.
Jis sakė, kad dabar kartais per dieną surūko labai daug, o kartais visai nerūko. Tačiau šito malonumo niekada neketina atsisakyti: „O kam mesti, jei nėra tam priežasčių? Man „žolės“ rūkymas teikia daugiau naudos nei žalos“.
Paklaustas, ar panorėjęs galėtų mesti, Tomas atsakė: „Taip – nes „žolė“ sukelia psichologinę, bet ne fizinę priklausomybę“.
Vienas iš Tomo minėtų marihuanos privalumų yra jos raminamasis poveikis: „Parūkęs aš tampu daug ramesnis. Atvirkščiai, nei išgėrus alkoholio, kai savęs nebevaldau. Nesu matęs, kad „žolė“ kam nors sukeltų agresiją. Šie narkotikai teikia adrenalino, todėl žmogus nebūna linkęs rizikuoti“.
Pasak Tomo, marihuana taip pat padeda žmonėms, turintiems miego sutrikimų: „Dažnai rūkau vakarais, nes po to naktį miegu kaip kūdikis“.
Kitas vaikino mėgiamas argumentas – tai gana menkas jos poveikis sveikatai. Jo nuomone, marihuana nesukelia fizinės priklausomybės, nežaloja kepenų, inkstų, ką „puikiai“ daro legalus, visiems pažįstamas alkoholis.
„Žinau, kad iki šiol pasaulyje nuo tiesioginio marihuanos poveikio yra miręs vos vienas žmogus“, – tikino jaunuolis.
Tomas sakė, kad dabar daug kas vietoje alkoholio renkasi „žolę“ ir tam įtakos turi keletas veiksnių: „Kad atsipalaiduočiau, man reikia išgerti labai daug alkoholio. Kaip žinome, klubuose ir baruose jis brangiai kainuoja, tad žolė atsieina pigiau (gramą marihuanos Mažeikiuose galima įsigyti už 35–40 Lt – U.P. ), ji ne taip kenkia mano sveikatai, jos poveikis skatina kūrybiškumą, be to, ryte nebūna jokių pagirių, darbe nedreba rankos ir lieka vien tik malonūs prisiminimai“.

PSICHOLOGINĖ PRIKLAUSOMYBĖ
Tomas minėjo daug marihuanos rūkymo privalumų, tačiau neslėpė, kad po aštuonerių rūkymo metų jaučia šiokias tokias neigiamas pasekmes. Anot vaikino, pagrindinė marihuanos rūkymo žala – tai prastėjanti atmintis: „Būna, jog pamirštu kai kurias smulkmenas, lėčiau įsisavinu naują informaciją, bet negaliu garantuoti, kad to nebūtų, jei aš nieko nevartočiau“.
Tomas paaiškino, kad tokia nesusikaupimo būsena rūkaliams yra nuolat, tačiau taip yra todėl, kad THC (tetrahidrokanabinolis, medžiaga, sukelianti apsvaigimą) nespėja išsivalyti iš organizmo: ten ji gali užsibūti 3–4 savaites. Vaikinas neneigė, kad nuo žolės gali atsirasti psichologinė priklausomybė, tačiau ji atsirandanti nuo visų nuotaiką, psichiką veikiančių medžiagų, kad ir nuo kavos ar šokolado. Taigi viskas, kas vartojama be saiko, yra nesveika.
„Gyventi yra kenksminga! Bet ką daryk, ir tai kenkia: per daug valgai riebaus maisto – negerai, neteisingai sėdi – stuburas iškryps, irgi negerai. Įsiklausykime į tokius dalykus: 50 gramų degtinės per dieną galima išgerti – tai sveika, o 100 gramų išgeri – jau nesveika. Taigi reikia žinoti savo porcijas ir normas“, – mokė Tomas.

PLATINO MARIHUANĄ
Vaikinas neslėpė, kad pats yra platinęs marihuaną Mažeikiuose, tačiau šį užsiėmimą metė paaiškinamas: „Kas per daug, tas nesveika – arba pats nuvažiuočiau į bedugnę, arba „mentams” įkliūčiau“.
Platinimo procesas vykdavo ramiai. Tomą patys pirkėjai susirasdavo, paskambindavo.
„Niekada nėjau į kokius „Transus“ specialiai „prakišti“ kam nors marihuanos, net ne kiekvienas jos gaudavo iš manęs – neparduodavau per jauniems ir tiems, kurių išvaizda man būdavo įtartina“, – tikino jaunuolis.
Nustebino tai, kad Tomas šito „verslo“ ėmėsi ne dėl pinigų – jo pelnas dažniausiai būdavo „žolė“ veltui. Pasak vaikino, marihuaną rūko įvairūs žmonės: nuo metalistų iki „treniginių“ ar paprastų žmonių, nuo jaunų iki senų. Būna, kad rūko visa šeima.
„Man tie žmonės patinka. Jie labiau atsipalaidavę, paprasčiau žiūri į gyvenimą“, – aiškino marihuanos gynėjas.
Stipresnius narkotikus Tomas vertina kritiškai, tikina, jog nėra jų vartojęs ir neketina: „Visiškai neteisingas yra teiginys, kad „žolė“ – „viso blogio“ pradžia. Teko skaityti, kad daugiau nei 95 proc. žmonių, rūkančių marihuaną, nėra bandę jokių kitų narkotikų”.
Vaikinas piktinasi, jog daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje, yra brėžiama ryški riba tarp legalių svaigiųjų medžiagų, tokių kaip rūkalai ir alkoholis, bei nelegalių, apibendrintai vadinamų narkotikais: „Juk alkoholis ir tabakas – taip pat narkotikai, keliantys žalą. Mums valdžia suformavo neteisingus stereotipus, tad man „žolė“ – ne narkotikas“.
Visgi Tomas yra pasiryžęs po truputį mažinti rūkomos marihuanos normas, nes pats pripažįsta, kad idealiausias, mažiausiai kenkiantis variantas – vienas kartas per mėnesį.

NĖRA NEKENKSMINGŲ NARKOTIKŲ
Apie neigiamą marihuanos poveikį kalbėjausi su socialine darbuotoja, besirūpinančia priklausomybę turinčiais ligoniais, Ilona Šipaitiene.

– Ar pas Jus lankosi žmonių, turinčių problemų dėl marihuanos vartojimo?
– Lankosi. Daugiausia ateina jauni, pradedantys rūkyti vaikinai, kuriems įdomu, kiek šis žalingas įprotis gali pakenkti jų sveikatai. Būna ir tokių klausimų: „Ką daryti, kad tėvai nesuprastų, jog aš rūkau „žolę“. Kartais ateina ir su mamomis. Mažeikiuose tarp jaunimo yra atsiradusi marihuanos rūkymo mada, ir susidūrę su šia problema žmonės domisi rūkymo pasekmėmis. Būna girdėti nusiskundimų, kad apie tai per mažai kalbama.
– Ar turite informacijos, kad Mažeikiuose daugėja jaunimo, rūkančio „žolę“?
– Na, gal ir lankosi šiek tiek daugiau žmonių, bet pas mus, į polikliniką, ateina patys drąsiausi, tad tiksliai nieko negaliu atsakyti į šį klausimą.
– Koks narkotikas „baisesnis“ – marihuana ar alkoholis? Kaip kuris kenkia?
– Alkoholis pažeidžia vienas organizmo dalis, o marihuanos rūkymas – kitas. Nekenksmingų narkotikų nėra, tik pripratimui prie alkoholio galbūt reikia ilgesnio laiko tarpo nei pripratimui prie marihuanos. Manau, kad tarp jaunimo šiuo metu alkoholis jau ne tiek populiarus kaip „žolė“. Marihuana pažeidžia centrinę nervų sistemą, ir šis pažeidimas jau neatsistato. Dėl to prastėja atmintis, darosi sunku susikaupti. Alkoholis žaloja kepenis ir inkstus.
– Rūkantys sako, kad parūkę nusiramina bei geriau išsimiega. Be to, anot jų, „žolė“ teikia adrenalino.
– Gal kažkuriam laikui to adrenalino ir pakanka, tačiau ateina metas, kai be adrenalino tu jau nieko negali nuveikti, nebegali gyventi. Taip atsiranda psichologinė priklausomybė. Be to, ne visada parūkęs žmogus tampa ramus. Kitas kaip tik po to neranda sau vietos, žiūri, ką čia iškrėtus. Šiuo atžvilgiu poveikis dažnai priklauso nuo žmogaus temperamento.
– Ar jaunimas, kuris teigia, kad rūko labai retai, taip pat gali sulaukti neigiamų pasekmių?
– Pagrindinė aktyvi marihuanos medžiaga „prisiriša“ prie nervų ląstelių membranų. Laikui bėgant, ši medžiaga visiškai neišnyksta. Gal ne iš karto, bet po daugelio metų galima sulaukti neigiamų pasekmių.
– Kiek pagrįstas teiginys, kad prie „žolės“ priprantama ir dažnai nuo jos pereinama prie stipresnių narkotikų?
– Prie kiekvieno narkotiko yra priprantama. Pirmiausia atsiranda psichologinė priklausomybė, o anksčiau ar vėliau, manau, išsivysto ir fizinė. Perėjimas nuo „žolės“ prie stipresnių narkotikų daugiausia priklauso nuo paties žmogaus, jo mąstymo. Matyt, dažniausiai dėl to būna kaltas smalsumas.
– Kokios gali būti „žolės“ rūkymo pasekmės?
– Kinta nervų sistema, todėl žmogus darosi apatiškas. Gali pradėti kankinti staigi nuotaikų kaita, o apsirūkymas gali baigtis apsinuodijimu ar net sąmonės netekimu.
– Girtas ar apsirūkęs žmogus yra pavojingesnis visuomenei?
– Nė vienas blaiviai nemąsto… Manau, tam įtakos daugiausia turi žmogaus temperamentas.
– Kaip atpažinti apsirūkiusį žmogų?
– Iš sutrikusios koordinacijos, išsiplėtusių vyzdžių, padidėjusio apetito.
– Kaip valstybė turėtų kovoti su šiuo žalingu įpročiu?
– Nemanau, kad marihuanos legalizavimas būtų tinkama išeitis.
Visų pirma žmonės turėtų gauti daugiau ir tikslesnės informacijos apie įvairias narkotines medžiagas, nes gatvėje jie dažniausiai gauna iškreiptą, neteisingą informaciją.
Urtė PUDŽEMYTĖ
Autorės nuotr.

19 Atsakymų į “Du požiūriai į marihuaną”

 1. Andrius parašė:

  Požiūris turi būti itin rimtas. Tai yra vaistas, kuriuo yra piknaudžiaujama. Neseniai skaičiau straipsnį apie marihuanos abstinenciją, siūlau taip pat pasidomėti.

 2. Jonas parašė:

  kiek laiko reikia organizmui kad issivalyt nuo zoles pries “darant” vaikus ir ar isvis gali but kokia perduota vaisiui zala ?

 3. as moteris parašė:

  nu cia nesamone pasake daktare apie issipletusius vyzdzius:) as ir pati noreciau suzinot zoles konkretu blogaji poveiki:) del atmnties -tai cia faktu faktas…o kad ji pateikiama kaip vaistas irgi girdejau:)tik manau jei padaugini nurodyta vaistu norma -gali numirt ar atsidurt ligoninei,o padauginus zoles ….-na dar nieko panasaus nebuvo:)tai belieka sprest patiems ,arba ramiai rukyt ja toliau ir nekreipt demesio :))as vtai va noreciau suzinot ar keiciasi zmogaus isvaizda rukant zole:)gal kas pastebejo kad susinesiojo ar panasiai:))?

 4. Vardas (privalomas) parašė:

  zinau tai kad zole gydo nuo psihisku ligu … jei tu psihas gali pasigydyti ;)) net medicinoj marihana naudojama kaip vaistas …
  kodel apie moters zala nekalbat ? o apie bachuru zala kalbas?

 5. sandrute parašė:

  apie moteris butu faina isgirsti kokia zala moterims daro marihana

 6. Zole parašė:

  manau protingai rukant na i menesi karta tikrai nieko neatsitiks…. manau kazdien jei rukai po 5 ar 3 kasekus tada nx … Busi toks psychas kad nx net neis susisneketi nx tada ….
  pazystu tokiu zmoniu kurie neparuke negali susikaupti …neymanoma su tokiais susisneketi …
  o kodel jus nekalbate >? apie tai kad zole ar hasisa gali sunaikinti moters kiausides ir tapti moteris nevaisinga??? ar taip gali buti???
  apie spermatoz… tai zino visi kad bahurai tapti gali nevaisingi bet jus apie moteris nieko nerasot kodel jus apie moters zala nepakalbat?:PPP labai gaila …

 7. Vardas (privalomas) parašė:

  as nesuprantu nx negali tos zoles legalizuoti jaigu tokie atsiliepimai apie ja nx?!!!

 8. Benas parašė:

  ta specialiste isvis ten nesamoens raso

 9. Deividas parašė:

  Vardas, tas posakis “kelianti”, arba “slopinanti” priklauso nuo rūšies T.y. sativa(“kelianti”) ir Indica (slopinanti)

 10. Pilietis parašė:

  Legalizavimas butu naudingas lietuvoje del keliu priezasciu : ekonomika pavizdys Olandija. o antra taip galetumeme kovoti su stipresniu nakotiku vartojimu ir platinimu lietuvoje. Jug uzdraustas vaisius visada saldesnis . Kaip pavizdi galime imti net Lietuvos nepriklausomybe…

 11. Rastaman parašė:

  pilnai sutinku su Tomu, bet ta kita ponia ale “specialiste” nieko neismano pirmoj eilei vyzdziai issiplecia nuo chimku ta prasme marihuanos kuri yra kuom nors apipurksta, kad padidint svaiguli ar produkto svori, o naturalus produktas sukelia akiu raudonuma :P. kuom jinai kenkia taj, kad joje yra anglies monoksido, kuri galima panaikinti su am tikrais prietaisais: bongas, kaljanas, kaj dumas buna vesinamas vandeniu. Propoganda, kad marihuana naikina smegenu lasteles. ji naikina mirusias smegenu lastelias, kurios gali tapti vezines taip pat suaktyvina smegenu lasteliu veikla. Mums apgaudineja kodel mes turim su tuo taikstitis, mums reik legalizo, nes taip negales isigyti nepilnameciai ir neliudins savo tevu, o atsikingi suaugusieji gales lengvai isigyti magisko augalo

  Bob Marley: “Herb is the healing of the nation”

 12. Vardas (privalomas) parašė:

  Tas posakis ”kelianti”, arba ”slopinanti” marichuana manau daugiau priklauso nuo nuotaikos, arba chemikalu kiekio joje.

 13. AliB parašė:

  Del depresijos abejociau, nes jei zmogaus nuotaika yra prasta jis dar giliau pasineria i problemas, taciau jei vyrauja gera, pakyli nuotaika, tada zmogus gali ir uzdusti nuo juoko :)). Na cia mano asmenine nuomone

 14. rukantysis parašė:

  Zole yra netik narkotikas, bet jis yra ir vaistas nuo visu ligu :))) bent jau man kai xujova buna visuomet padeda :)

 15. darius22 parašė:

  Esu bandes marichunos( jaunimo tarpe zinomos kaip zole). Zoles esu rukes daug kartu( pameginau jos budamas19metu,o man dabar 22) ir tikrai nesigailiu, nes tai labai lengvas narkotikas kuris leidzia atsipalaiduoti,psichologiskai ir fiziskai atsigauti. Siaip as nerukau cigareciu ir nevartoju alkoholio ar kokiu kitu narkotiku,kaip specialiste minejo jog zole veda prie kitu narkotiniu medziagu. Asmeniskai zole vartoju,kad kas nuo karto asipalaiduociau,pailseciau po sunkios savaites moksluose ar del kt. priezasciu.
  As megstu sportuoti: begioju, kilnoju svorius.. Berukant zole tikrai padideja aptetitas, maistas tampa labai skanus ir labai malonu ji valgyti :)) Lietuvos medikai galetu pasidometi zoles nauda,o ne vien zala.. pwz : Depresija sergantiems zmonems.

 16. Kas cia? parašė:

  ” Alkoholis žaloja kepenis ir inkstus” , o smegnims nieko? :D Isvis..nu ir dezinformacijos porcija :)

 17. mindziuzz parašė:

  http://filmux.net/board/dokumentika/the_union_the_business_behind_getting_high_2007/18-1-0-5458

  Prasau pasiziurekite dokumentini filma ir patys priimkite reikiama nuomone, Ilona svaistosi tokeis zodziais kiap manau gali buti :) jokio argumentavimo

 18. Komentaras parašė:

  Sutinku su Bombingu! Siaip galiu pasakyti is savo patirties. Taip atmintis trumpam laikui – keletai dienu sutrinka – pamirsti nereiksmingus dalykus, kuriuos darai automatiskai. Pvz. ryte iseini i darba ir tiesiog automatiskai uzrakini duris, o belipdamas laiptais bandai atkurti ta duru uzrakinimo procesa ir neatgamini. Galbut ir sunkiau isiminti kazkokia informacija, bet ne karta tarp parukymu budavo keletas savaiciu ir pastebedavau, kad atminties astraumas sugrizta. Faktas. Kitas dalykas – fizine priklausomybe – nesamone, visiska nesamone. Taip si moteris sneka, nes ja kazkas moke, ir patys pagalvokite ar narkologinio darbuotoja galetu sakyti, kad zole yra gerai? Gi ne. Kaip sake vaikinukas, Tomas, kas per daug nesveika. Jei rukysi diena is dienos tai gal atsiras tuo rukymo momentu apatija isoriniam pasauliui, bet jei tik keleta kartu per menesi, savaigalio metu – nieko baisiai blogo tikrai neatsitiks. Taigi, su saiku galima ir parukyt. Aisku, geriau uzsiauginti paciam ir zinoti ka rukai, nei pirkti gatveje kazka, kas gali buti purksta chemijomis ir “vezti” nemaloniai sunkiai.

 19. Bombingas parašė:

  ”Tomas” man patiko,bet Ilona visiškai nėra susipažinusi su Ganja ir tai,ką ji pasakojo yra visiškai absoliuti nesamonė.nėra nei vieno žmogaus mirusio dar nuo marihuanos,buvo daromi eksperimentai su bezdžionėmis kurioms buvo duota labai didelė dozė marihuanos ir rūkymo metu visiškai negaudavo oro,o be oro miršta smegenų ląstelės taip ir buvo visos bezdžionės numarintos ir pateikta informacija,kad ganja naikina smegenų ląsteles,nors taip ir nėra! yra vienas geras dokumentinis filmas,kūrį mielieji jums reikėtu pamatyti ir artimiau susipažinti su Marihuanos istorija ir tikruoju jos poveikiu bei pasekmėmis.. :) http://monstras.lt/filmai-lt/dokumentiniai/54727-the-union-the-business-behind-getting-high-2007-online.html

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*