Kiek kainuoja išleisti knygą?

Ar rašai paslapčia eilėraščius, miniatiūras, o gal pasakojimus? Kam jos – negi tik sau? Numanome, kad dažnas iš mūsų yra kuklus, todėl tikriausiai nedrąsu būtų pasiieškoti informacijos, kaip ir kiek kainuotų išleisti knygą.
Iniciatyvos ėmėsi „Pagreitis“!

TRŪKSTA INFORMACIJOS
Užtikome mokykloje vieną mokinę, savo draugei rodančią ištrauką iš savo kuriamos knygos. Tad užkalbinome ir pasidomėjome, kas tai per kūrinys.
„Jau seniai mąsčiau apie knygą. Mintys mezgėsi, todėl ėmiau rašyti. Rašau apie vaikiną ir jo gyvenimo sunkumus, problemas, meilę. Parašiau penkis skyrius ir nežinau, kiek dar laiko rašysiu. Kol kas nesidomėjau, kiek kainuotų išleisti savo kūrinį, – pasakoja Katrė. – Kai baigsiu rašyti, tuomet duosiu kam nors paskaityti, ir jei sakys, kad knyga gera ir apsimoka leisti, tuomet pasidomėsiu, kiek tai kainuotų. Bet nė neįsivaizduoju, kur reikėtų ieškoti informacijos.“
TAIGI – KIEK KAINUOTŲ?
Mums labai smalsu, koks tas kelias iki knygos – kiek kainuotų, ar reikia ieškoti rėmėjų, kur pagaliau pirmiausia kreiptis?
Pradėjome nuo spaustuvės. Mažeikiuose jų ne tiek ir daug, kad negalėtumėte rasti.
Iš spaustuvės darbuotojos sužinojome, kas labiausiai mums rūpėjo. Grafomanus kviečiame atidžiai skaityti!
Knygos išleidimo kaina priklauso nuo puslapių skaičiaus, nuo viršelio storio ir nuo to, ar knyga spalvota.
Reikia konkretumo? Mes pasiteiravome apie šimto puslapių knygos kainą. (Drąsūs mes, ar ne? Iš karto apie 100 puslapių knygą!) Improvizavome toliau – joje būtų eilėraščiai ir nuotraukos. Kas dar? Vos nepamiršome dydžio! Tokio, kaip tradiciniai sąsiuviniai būna… Tad kiek kainuotų? – vis neatlyžtame. Ai, dar kiek egzempliorių reikia? Vėl nepasikuklinsime – šimto…
Atsakymo po tokių norų laukėme nerealaus… Bet išgirdus, atsisėsti neteko. Maloni spaustuvės darbuotoja paskaičiavo, kad viena knyga kainuotų apie 5 litus. Tai visai nedaug, ar ne? Juk iš pradžių galima išleisti kokį 20 egzempliorių, vėliau gal ir daugiau.
IŠLEIDO DVI KNYGELES
Indrė vaikystėje mėgo rašyti eilėraščius. Poezija susižavėjo pradinės mokyklos mokytoja ir direktorė, kurios ir paskatino bei padėjo išleisti išsvajotąją knygą, po to ir antrą.
„Pirmuosius eilėraščius rašiau nedrąsiai. Mamos padedama, palaikoma ir patariama ėmiau rašyti vis geriau, kol tai tapo mano mėgstamu užsiėmimu.
Eilėraščius pastebėjo mokytojos ir paskatino išleisti knygelę. Jos viskuo pasirūpino, ėmėsi didžiausios iniciatyvos, o mes su mama surūšiavome ir atrinkome kūrybą,“ – pasakojo Indrė, kuri iki šiol su pagarba mini savo pirmųjų knygų rėmėjas – darželiomokyklos „Kregždutė“ direktorę Brigitą Momgaudienę ir Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Reivyčių filialo bibliotekininkę Sonatą Brasienę.
Taip į pasaulį išėjo dvi knygutės „Mano svajonės“ ir „Jei aš būčiau paukštis“.
„Mano knygutės buvo pardavinėjamos mokykloje. Pirmosios 26 puslapių knygelės tiražas – 10 egzempliorių, o antrosios – 25 egzemplioriai. Nelabai daug, bet man tai suteikė daug džiaugsmo,“ – linksmai pasakojo Indrė.
Dabar mergina rašo eilėraščius ir prozą. Keletą kūrinių yra išspausdinęs laikraštis.
„Vis pamąstau, kad būtų šaunu vėl išleisti knygą, nes dabar ji būtų nepalyginamai brandesnė. Bet šiek tiek gąsdina sunkus ir didelis darbas – viską surinkti, surūšiuoti, juk tų kūrinių yra daug ir įvairių.
Jauno žmogaus knyga – savotiškas stebuklas. Norint išleisti ją, pirmiausia būtina savo kūrybą susirinkti į vieną vietą, o paskui reikėtų, kad tai įvertintų koks nors žmogus, kad ir žurnalistas. Žinoma, prireiks rėmėjų, kurių susirasti, manau, visgi nėra taip lengva. Ir pinigų tam reikės, be abejonės…“ – paaiškino Indrė.
Mažeikiškė Sigita, dabar studijuojanti leidybą, išleido savo knygutę, bet šito labai nesureikšmina, tiesiog džiaugiasi, kad savo darbą gali padovanoti artimiems žmonėms.
„Apie knygą pasvajodavau vaikystėje, o paskui galbūt mintis krebždėjo kažkur labai tolimoje pasąmonės dalyje, nes knyga – tarsi kažkoks užbaigtumas, forma, kuria gali dalintis su kitais. Žmonių priimta, kad tai tarsi tam tikrų pasiekimų įrodymas. Taip visi daro, tačiau pati sąmoningai niekada to nesiekiau. Būdama moksleivė tiesiog dalyvaudavau įvairiuose konkursuose, susitikdavau su įdomiais žmonėmis, mano kūrybą spausdino vietinė ir respublikinė literatūrinė spauda; ir man to kaip ir užteko. Tačiau atsirado žmonių, kurie pastebėjo mane ir pasiūlė leisti knygą, patarė surasti, kas paremtų ir padėtų tvarkyti kitus su leidyba susijusius dalykus,“ – pasakoja Sigutė.
„Iš pradžių šiek tiek sutrikau, nesijaučiau tam pakankamai pasirengusi, bet padrąsinta savo auklėtojos ir lietuvių kalbos mokytojos Onos Kelpšienės, rašytojos Saros Poisson bei poeto Vytauto Stulpino, sutikau,“ – džiaugėsi pašnekovė.
„Taip užsisuko derinimasis su spaustuve. Pastarasis darbas nebuvo sunkus, nes leista nedidelėje Telšių leidyklojespaustuvėje. Turėjau daug laisvės, jei būčiau tai dariusi didesnėje spaustuvėje, galbūt ta knyga būtų kitokia, nes būčiau turėjusi priimti ir jų žaidimo taisykles. Pati dabar studijuoju leidybą ir tas procesas man jau pažįstamas,“ – sakė studentė.
„Taip ji ir išėjo, tyliai ir ramiai. Tai greičiau ne knyga, o knygutė. Su mano tekstais ir nuotraukomis, galbūt netobulomis, bet vis tiek mano. Tarsi kokia užrašų knygutės tąsa, tačiau ją gali parodyti, padovanoti savo draugams, artimiesiems ir pažįstamiems. Labai jos nesureikšminu,“ – vis dėlto džiaugsmo neslėpė Sigutė.
GALI IŠLEISTI
ŽURNALISTŲ SĄJUNGA
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla leidžia naujus lietuvių poetų ir prozininkų kūrinius, lietuvių literatūros palikimą, atsiminimus, vaikų literatūrą, vertimus, literatūros mokslo ir kritikos knygas.
Progų pamatyti savo kūrinėlį išspausdintą turi ir jaunimas!
„Mūsų leidykla kiekvienais metais skelbia konkursą. Surenkame žmonių rankraščius, tuomet Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba sudaro komisiją iš rašytojų. Atrinkus geriausius kūrinius su Kultūros ministerijos parama išleidžiame pirmąsias knygas,“ – pasakojo Rašytojų sąjungos kanceliarijos vedėja Dalia Kižlienė.
Moteris paaiškino, kad konkursas skelbiamas kiekvieną rudenį, rankraščių laukiama iki Naujųjų metų. O rezultatai, kokie darbai virs knygomis, paaiškėja vasarą.
IEŠKOK KONKURSŲ
Jei moksleiviams nėra galimybių patiems išleisti knygą, galima dalyvauti įvairiuose projektuose. Spaudoje, internete būna skelbiami konkursai, ten nurodytais adresais ir galima siųsti savo kūrybą. Laimėjęs darbas įtraukiamas į specialiai rengiamą knygutę.
Mažeikių viešojoje bibliotekoje suradome Mažeikių rajono moksleivių kūrybos knygutę „Gyveni tik kartą“. Dar aptikome Mažeikių rajono moksleivių piešinių ir kūrinių almanachą „Gamta – paguoda, nerimas, rūpestis“.
Tad nepatingėkite ir atidžiai sekite informaciją apie vykstančius konkursus.
Marius SAMAVIČIUS
Agnės STOČKUTĖS nuotr.

10 Atsakymų į “Kiek kainuoja išleisti knygą?”

  1. Danute parašė:

    Labas rytas.Močiutė rašo eilėraščius svajoja išleisti knyga .Ydomu kainos knygelių?

  2. Karolina parašė:

    Sveiki,esu Karolina jau turiu knyga parašiusi į užrašine .Man12 metu ieškau kokios nors spaustuvės kuri apsiimtų gal galima kokios rekomendacijos ?

  3. Ieva parašė:

    Sveiki. Esu Ieva. Šiuo metu man 11 metų. Jau turiu labai daug planu dėl knygos. Daugelis iš jų tikrai rimti. Turiu tokį klausimą. Kiek kainuotu išleisti A5 formato knyga su 200 puslapiais, kietu viršeliu ir 2 spalvotom nuotraukom?

  4. Aistė parašė:

    Aš labai norėčiau išleisti knygą, bet man tik 9 – eri. Norėčiau sužinoti, kiek kainuotu išleidimas. Maždaug 100-120 psl.

  5. Emilė Blažytė parašė:

    Sveiki, man 10 metų ir aš jau 9 metų svajojau išleisti knygą apie stebuklingus veikėjus. Ir labai norėčiau pasiteirauti kiek kainuotu knygos išleidimas. Norėčiau išleisti dvi knygas apie stebuklingus veikėjus ir tikrą istoriją apie savo šeimą ir šuniuką kuris atsirado mūsų šeimoje. Kiek kainuotu išleisti maždau 100-400 puslapių knygą?
    Labai dėkoju už atsakimus.

  6. Eimantė parašė:

    Norėčiau išleisti knygą, tik nežinau kaip.Nežinau kiek kainuoja…O dar, reikėtų pabaigti.Mano knyga yra apie gyvūnus,kurie valdo galias.Ateityje tikrai norėčiau būti rašytoja.Tai nuo ko pradėti? Be to, man yra 11 metų…Ar tikrai reikėtų mažam vaikui išleisti knygą, kuri daug kainuos?

  7. Vakare parašė:

    kaip manote, man 12 metu, as rasau fantastine knyga apie berniuka etgara, kuris tapo vampyru, ar nieko tokio, kad bus kiek panasu i saulelydi, nu veikeju budai- kad vampyrai spindi sauleje, nemiega, geria krauja. Labai aciuuz atsakymus

  8. As siulyciau parašė:

    As siulyciau tiesiog pasiskambinti ir paklausti… Siais laikais atstumas – ne kliutis:) Pabandykit pasidometi spaustuvese, pvz. Standartu, Spaudos… Ar Lietuvos rasytoju sajungoje. Manau tikrai visi atsakys į Jusu klausimus, tik nereikia bijoti skambinti :)

  9. Alvita parašė:

    Labai idomu butu suzinoti kiek konkreciai kainuotu knygos isleidimas.As sia minti parasyti knyga, o gal ir ne viena turiu jau daug metu. Ir netik turiu.Jau rasau.Tai laukui atsakymo ir isanksto dekoju. Tiesa as is Naujosios Akmenes. Ko gero reikia vaziuoti kur nors kitur ir bandyti.

  10. Nesusipratelis parašė:

    lol

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto