Muziejuje – kraštiečių dailininkų paroda

Mažeikių muziejuje atidaryta profesionaliosios dailės darbų paroda. Mažeikiškiai gali susipažinti su kelių kartų kraštiečių kūryba: čia pristatomi autoriai, dirbę ir tarpukariu, praėjusio amžiaus viduryje, ir šių dienų menininkai.

PAPILDO VIENAS KITĄ
Mažeikiškiai turi unikalią progą susipažinti su kraštiečių darbais: iš saugyklų į dienos šviesą iškelti įvairių kartų kraštiečių darbai.
Čia pristatomi skirtingiems laikotarpiams atstovaujančių menininkų įvairių stilių kūriniai.
Mažeikių meno festivalio ženklu pažymėtoje parodoje mažeikiškiai gali aptikti ir Antrojo pasaulinio karo meto dailininkų, ir šiandienos autorių kūrinių.
Parodos kuratorius Mažeikių dailės mokyklos direktorius Zenonas Steponavičius džiaugėsi, kad ant muziejaus sienų pavyko sudėlioti įvairių stilių darbus.
„Mums pavyko parodyti, kad tie skirtingos energetikos darbai vienas kitą papildo. Kiekviena siena gavosi tokia išpildyta ir lygiavertė kitoms,“ – pasižvalgyti po salę kvietė direktorius.
Z. Steponavičius išskyrė galinę muziejaus salės sieną, kur eksponuojami mokytojo, dailininko Česlovo Kontrimo ir jo mokinių darbai.
„Ta siena – sostas. Iki mokytojo Kontrimo mes praktiškai nežinojome Mažeikių dailės. Jis pradėjo tapyti didįjį dailės sąjūdį Mažeikiuose ir išugdė daug garsių menininkų. Mažo provincijos miestelio vaikai į pasaulį atnešė tiek dailės,“ – kraštiečiais didžiavosi parodą pristatęs Z. Steponavičius.

TRYS DAILĖS ETAPAI
Dailės mokyklos pedagogas Vilius Pocius užfiksavo tris dailės etapus Mažeikiuose ir pastebėjo, kad visi jie atsispindi surengtoje parodoje.
Pirmąjį etapą V. Pocius susiejo su ketvirtajame dešimtmetyje įsteigta Kauno meno mokykla. Ten menų studijuoti išvažiavo minėtasis Č. Kontrimas, Alfonsas Dargis, Vytautas Kazimieras Jonynas.
Daugiausia parodoje – A. Dargio muziejui dovanotų paveikslų.
Mažeikių dailės istoriją pristatęs V. Pocius pastebėjo, kad didžiausias proveržis, vadinamasis antrasis etapas, siejamas su Č. Kontrimu, kada jis Mažeikiuose įsteigė M. K. Čiurlionio menų būrelį. Čia dailininkas akvarelininkas pritraukė aktyvių, kuriančių žmonių. Parodoje galima susipažinti ir su žymiausio jo mokinio Jono Švažo bei kitų būrelio narių kūryba.
„Trečioji banga praėjo gal mažiau pastebimai. Pats prisimenu Romo Bitkausko parodą, čia yra vienas jo darbas. Turbūt labiausiai žinomi Vlado Lisaičio, plakatininko, tapytojo ir grafiko, darbai,“ – neseniai gimtinę aplankiusį menininką išskyrė V. Pocius.
Parodoje pristatyti ir šiandien Dailės mokykloje dėstančių pedagogų darbai.
„Esu ir aš vienas iš tų menkų tarp visų dailininkų. Toks savotiškas jausmas lydi, – prisipažino Virginijus Tamošiūnas. – Keista, kad Mažeikiai, ypač prieš pastatant naftos gamyklą, toks mažytis miestelis, o žiūrėkite, kiek atnešė skirtingų asmenybių, kiek skirtingų stilių, estetikos suvokimų, kiek skirtingų kelių. Ir kaip toks mažas žemės lopinėlis gali taip keistai paskirstyti žmonių likimus…“

DARBAI DOVANOTI
Parodos rengėjai suskaičiavo, kad iš Mažeikių yra kilę apie šešiasdešimt europinio lygio dailininkų. Kraštiečių profesionaliosios dailės parodoje pristatyta per 160 kūrinių.
Kaip pastebėjo Muziejaus direktorė Adelė Cholodinskienė, visi šie darbai yra dovanoti. Viena didžiausių dovanotų kolekcijų yra dailininko A. Dargio – muziejus turi apie du šimtus jo grafikos ir tapybos darbų.
„Tie darbai yra saugomi ir kartkartėmis pajudinami, ištraukiami. Bet tai pirmoji paroda, kada kraštiečių darbai eksponuojami kartu vienoje erdvėje. Labai gražu, kad tos dailės tradicijos yra nenutrūkusios, kad vaikai yra ruošiami studijuoti profesionaliąją dailę,“ – tęstinumą akcentavo A. Cholodinskienė.
Paroda Mažeikių muziejuje veiks iki lapkričio 8 dienos.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Z. Steponavičius savo mokiniams pasakojo apie menininkų kūrybos ypatumus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto