Muzikantas ir dainų kūrėjas nuolat eksperimentuoja

Su muzika mažeikiškis Gintautas Alimas niekada nesiskyrė. Vaikystėje pradėjęs groti akordeonu ir griežti smuiku, vėliau išmoko saksofonu ir gitara, pastaraisiais metais vyriškis pats ėmėsi muzikinės kūrybos.
SMUIKAS NEPATIKO
Pirmąsias muzikos pamokas Gintautas gavo iš tėvo, kuris grojo akordeonu.
Berniukas, mokydamasis Mažeikių aštuonmetėje mokykloje, pradėjo lankyti Muzikos mokyklą. Jis norėjo įstoti į akordeono klasę, bet šį instrumentą rinkosi daug kas ir neliko vietų. Kadangi Gintautas turėjo absoliučią klausą, tuometinis Muzikos mokyklos direktorius Edmundas Dačka prišnekino jį mokytis griežti smuiku, o pats vietoj privalomo antrojo instrumento – pianino – mokė jaunąjį muzikantą groti akordeonu.
Pasak Gintauto, vaikiškas mąstymas darė savo: smuikas jam atrodė mergaitiškas instrumentas, tad iš pradžių spyriojosi. Laikui bėgant, smuikas vis dėlto tapo vienu mėgstamiausių instrumentų, su kuriuo muzikantas nesiskiria iki šiol.

IŠMOKO GROTI GITARA
Muzikos mokyklos Gintautas nebaigė: po keturių klasių ir išlaikyto tik vieno egzamino patyrė rankos traumą, liko be mažojo piršto sąnario ir galvojo, kad grojimo teks atsisakyti.
Gydymas truko ilgai, o mokėti už mokslą Muzikos mokykloje 6 rublius per mėnesį (tada tai buvo nemaži pinigai), kai ji nelankoma, tėvai nematė prasmės.
Patarlė sako: „Nėra to blogo, kas neišeitų į gera“. Taigi, vietoj plaštakos ir pirštų treniruočių su kamuoliukais, Gintautas į rankas paėmė gitarą. Mokydamasis įvairių akordų, muzikantas sako atradęs ir savo grojimo stilių. Dar per kelis mėnesius pramoko groti saksofonu.
Keletą metų mokėsi 1ojoje, vėliau – 3ojoje (dabar Sodų – V. M.) vidurinėje mokykloje. Gintautas pasakoja, kad dėl savo charakterio, drąsos pasakyti tai, ką galvoja, iš pradžių nepritapo prie klasės, o su vienu bendraklasiu priėjo net iki muštynių.
Dabar vyriškis juokdamasis sako, kad vėliau abu peštukai tapo geri draugai.

PIRMASIS HONORARAS – IŠ TV
3ojoje vidurinėje mokykloje Gintautas patyrė dar didesnį potraukį muzikai. Per Lietuvos televiziją buvo transliuojama muzikinė laida „Kontrapunktas“, kuriai vadovavo kompozitorius Giedrius Kuprevičius.
Moksleivis nusiuntė laidai savo dainos žodžius, akordus ir buvo pakviestas įrašyti savo dainą. Gintautas buvo labai nustebęs, kai vieną dieną jį pasišaukė tuometinis mokyklos direktorius Vytautas Rimiškis ir neva griežtai paklausė, ką jis „prisidaręs“: iš televizijos atėjęs raštas ir sąskaita – honoraras už pirmąjį kūrinį. Gintautui tada buvo trylika.
Po to mažeikiškis dar keletą kartų dalyvavo „Kontrapunkte“, artimiau susipažino su G. Kuprevičiumi. Iš jo įgijo daug žinių apie dainuojamąją poeziją.
Tai, pasak Gintauto, buvęs pirmasis tikras supratimas apie muziką: melodiją, žodžius, kūrybą.

PRAKTIKA MAŽEIKIUOSE
Mokykloje vaikinas tapo pirmuoju „muzikos reikalų vedėju“: be jo neapsieidavo beveik nė vienas renginys.
Gintautas sako visą gyvenimą mėgstantis eksperimentuoti, ieškoti ko nors naujo, tad sugalvojo suburti savo grupę. Direktorius V. Rimiškis buvęs geranoriškas ir tokiam sumanymui pritarė. Pirmasis pasirodymas mokyklos šokiuose, anot muzikanto, tada patyrė nesėkmę.
Taip susiklostė aplinkybės, kad, baigęs mokyklą, Gintautas pasirinko ne muziką, o tiksliuosius mokslus. Kadangi mėgo chemiją, fiziką, nors nelabai sekėsi matematika, vis dėlto pavyko įstoti į Kauno technologijos technikumą. Čia vėl patyrė įvairiausių netikėtumų. Studentą dėl chemijos eksperimentų iki šiol mena technikumo dėstytojai. Paskutiniame kurse atlikti praktikos Gintautas sugrįžo į gimtuosius Mažeikius – Naftos perdirbimo gamyklą.
Į technikumą nebegrįžo – vadovybė leido dirbti studijuojant .

TOLIAU EKSPERIMENTAVO
Bituminis cechas, kuriame Gintautas atliko praktiką, dar iki galo nebuvo įrengtas, todėl neatsitiktinai apie jo kūrimą studentas pasirinko ir diplominio darbo temą.
Baigusiam technikumą diplomuotam naftininkui gamykloje buvo pasiūlytos pamainos viršininko pareigos. Jų Gintautas atsisakė, kadangi, anot jo, nenorėjo, kad seni specialistai iš Mozelio, Novopolocko iš jo, jauno specialisto, šaipytųsi. Dirbo paprastu operatoriumi ir sėmėsi praktikos. Vėliau vis dėlto buvo paaukštintas, toliau gamykloje eksperimentavo, diegė naujoves, dėl kurių gamyklos direktorius Maslovas buvo priverstas keisti cecho technologijų reglamentą.
Su generaliniu direktoriumi Gedeminu Kiesumi gamykloje įkūrė relaksacijos kabinetą.

VAŽIAVO Į MASKVĄ
Gamykloje dažnai įvykdavo avarijų, ne dėl Gintauto kaltės ceche nukentėdavo žmonės, todėl jaunas vyriškis nusprendė iš gamyklos išeiti. Čia susidūrė su kliūtimi: vadovai jo neišleido, nes po studijų baigimo nebuvo atidirbęs privalomų trejų metų.
Gintautas ryžosi dar vienam neįprastam žingsniui: vieną savaitgalį, įsidėjęs lietuviškų gėrybių, nuvažiavo į pačią Maskvą – Naftos pramonės ministeriją. Antrąją dieną jis prisibeldė į ministro pavaduotojo kadrams Kuznecovo duris. Valdininkas, supratęs mažeikiškio norus, išdavė pažymą, kad Mažeikių naftos vadovai per parą nuo pažymos pateikimo turi jį atleisti iš darbo. Gintautas netrukus tuo ir pasinaudojo.

GRĮŽO PRIE MUZIKOS
Vėliau mažeikiškis įkūrė vieną pirmųjų mieste privačių kavinių, išgarsėjusių gana plačiai ir už rajono ribų. Tuo metu, pasak Gintauto, jis sau buvęs ir advokatu, ir juristu, o dar – ir komersantu. Kavinės vadovas visada stengėsi savo darbuotojoms sudaryti kuo geresnes darbo sąlygas.
Vėliau vyriškio įmonė konkurentų buvo sužlugdyta. Gintautas vėl ėmėsi muzikos: subūrė tais laikais neįprastą liaudies instrumentais grojančių muzikantų grupę, grojo vestuvėse. Įsidarbinęs ryšių darbuotoju, ten subūrė muzikos kolektyvą.
Reorganizuojat darbovietę, Gintautas tapo bedarbiu ir vėl rimčiau grįžo prie muzikos. Po 15 ar 16 metų pertraukos teko prisiminti, ko kažkada buvo išmokta. Vyriškis džiaugiasi, kad jo neatstūmė Mažeikių kultūros namų vadovai, į savo gretas priėmė muzikos kolektyvai.

TURĖJO KELETĄ MOKYTOJŲ
Jau penketą metų Gintautas sako vėl „čiupinėjantis“ scenos dalykus. „Dabar nesigėdiju teirautis, prašyti, vėl ieškoti naujovių. Iš pradžių atrodė, kad viską moku, bet, pasirodo, kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių“, – pasakoja vyriškis.
Savo mokytojais vyriškis laiko kompozitorių Leoną Paulių, kažkada Mažeikiuose buvusį garsų dainininką Locį, muzikantą Sigitą Gaižauską, daug padeda Antanas Dargis.
Gintautas sakosi nesąs profesionalus muzikantas ir kūrėjas, bet turėjęs ne vieną mokinį. „Jiems su manimi turėjo būti nelengva, kadangi keliu tokius reikalavimus, kokie man atrodo geresni. Turiu savo darbo, grojimo stilių“, – sako vyriškis.
Keletą metų iš eilės muzikantas ir dainininkas dalyvavo radijo stoties „Mažeikių aidas“ rengtuose talentų konkursuose. Nugalėtoju netapo, bet visus trejus metus pateko į finalą, Gintauto dainos įrašytos į kompaktinę plokštelę. Dabar jis sako, kad tai ne patys geriausi darbai.
Gintautas patenkintas, kad jis vis dažniau kviečiamas dainuoti į Kultūros centro organizuojamus renginius.

IEŠKO PAPRASTUMO
Pastaruoju metu mažeikiškis vis intensyviau kuria. „Dabar jau esu ne dainų atlikėjas, bet ieškau, kas jas galėtų atlikti. Tapau kompozitorium. Dainas atlieku tam, kad kas nors jas išgirstų ir susidomėtų“, – teigia pašnekovas.
Daug dėmesio kūrėjas skiria dainų žodžiams. Džiaugiasi susidraugavęs su eilėraščius rašančiu mažeikiškiu Juozu Endriukaičiu. Pagal „Himną Žemaitijai“ ir dar daugelį eilėraščių Gintautas yra sukūręs melodijas. Keletą tekstų paėmęs iš „Erdvės“ klubo poetų. Iš viso kūrėjo kraitėje – per 40 dainų.
„Pagal eilėraštį labai sunku sukurti dainą. Daina yra žodžių išraiška: kartais užtenka kelių frazių ar jaustukų. Kuo paprastesni žodžiai, tuo daina labiau pavykusi. Nuo paprastumo iki prastumo – tik vienas žingsnis. Užtenka vienos frazės ir tekstas gali tapti lėkštas. Tas pats ir su melodija. Apmaudu, kai muzikantas, ką nors grodamas, stengiasi parodyti ne kūrinį, o savo techniką. Aš vadovaujuosi filosofiniu principu: genialu tai, kas paprasta. Mano svajonė – sukurti melodiją iš kelių akordų“, – dėstė savo, muzikos filosofiją Gintautas.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
„Jei ką dirbi, pabaik iki galo“, – tokiu, dar iš tėvo išmoktu principu vadovaujasi G. Alimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto