Veislei auginami gražuoliai danieliai džiugina šeimininkų akis

Mažeikių rajono Antanavos kaime gyvenantis ūkininkas Česlovas Čepas drauge su sūnumi Gintautu užsiima kiek neįprastu verslu: septynių kilometrų ilgio tvora aptvertoje 140 hektarų valdoje augina danielius, tauriuosius elnius ir keletą muflonų – kalnų avinų.
Ateinančiais metais sukaks 10 metų, kaip šie gražuoliai gyvūnai apsigyveno Čepo elnių ūkyje.


PRADĖJO NUO PENKIŲ
Iš pradžių Č. Čepas vertėsi grūdinių kultūrų auginimu – šis verslas sekėsi sunkiai, nedavė laukto rezultato, tad ūkininkas su sūnumi nusprendė visas lėšas mesti į naują verslą. „Pirmą kartą prieš dešimtį metų danielius pamačiau Danijoje – ten jie vaikšto po kiemus“, – teigė Gintautas.
Iš pradžių anūkams ir sau pasidžiaugti iš Panevėžio medžioklės ūkio parsivežė penkis danielius. Patinas buvo kilęs iš Slovakijos. Vėliau augintinių būrys pasipildė danieliais iš Vokietijos.
Naujieji augintiniai augo parkelyje prie namų, gyvūnai nuėdė visus menkaverčius krūmus, taip lyg papuošdami savo teritoriją.
„Mažame aptvare pradėjo trūkti pašarų, reikėjo juos papildomai šerti, tad plotą padidinome iki 40 hektarų. O kai visiškai neliko grūdinių kultūrų, aptvėrėme visą savo turėtą teritoriją“, – prisimena Č. Čepas.
Kiek gyvūnų ūkyje dabar, tėvas ir sūnus sako tiksliai dar nesuskaičiavę: didelis jauniklių prieaugis, tad spėja, kad danielių dabar yra apie tris šimtus.
Šiuo metu Čepų teritorijoje ganosi ir 30 tauriųjų elnių bei 7 muflonai.
DANIELIAI
NORI BENDRAUTI
Grakščių gyvūnų ūkyje kyla dar vienas statinys – moderni gaudykla, kuri padės augintinius suskaičiuoti, sužymėti, jei reikia, jie sulauks veterinaro pagalbos.
Č. Čepas su sūnumi džiaugiasi, kad investuotos lėšos po truputį pradeda sugrįžti: per praėjusį sezoną pardavė apie 70 gyvūnų.
„Iškart parduodame po penkis, šešis ar dešimt gyvūnų. Vieni juos perka dėl grožio, kiti nori įsiveisti. Mūsų rajone danielių auginimu užsiima vienas kitas žmogus, daugiausia jų išsiveža kitų rajonų gyvulių augintojai“, – sakė Č. Čepas.
Nemažai danielių augintojų yra Marijampolės rajone, Čepų augintinių iškeliavo į Telšius, Kretingą, Skuodą, Šilutę, net Kupiškį.
Turi praeiti keletas savaičių, kol danieliai pripranta naujoje vietoje. Būna, kad pro plyšį pabėga, tad naujiesiems šeimininkams tenka gaudyti.
„Mūsų, jei išeina iš aptvaro, niekur toli neina, laikosi prie tvoros, o po to grįžta – mato, kad geriau nebus. Tik pabandyk palikti atvirus vartus, ateina ir į kiemą“, – pasakoja Gintautas. „Jiems reikalingas ir bendravimas, ne tik ėdalas“, – juokdamasis priduria tėvas.
DARBO NEDAUG
Auginti danielius ir elnius, pasak antanaviškių, nėra sunku. Tai laukiniai gyvūnai, jie, ypač danieliai, atsparūs ligoms, nėra lepūs. Vasarą nieko nereikia – ganosi savarankiškai, tik patys šeimininkai juos palepina obuoliais. Žiemą nuveža šieno, siloso, miltų, druskos, grūdų ir runkelių.
„Darbo yra, bet daug lengviau nei auginant gyvulius. Mūsų augintiniams nereikia tvartų, nereikia jų melžti, valyti mėšlo. Vieną dieną reikia daugiau padirbėti, kitą gali nieko neveikti“, – teigė Gintautas.
Po ganiavos gražėja ganyklos, gerėja pievų kokybė, kadangi danieliai žolės neišmina.
Danieliai yra baugesni, jei kas atsitinka, šoka ir bėga, taurieji elniai – jaukesni, ramesnio charakterio.
Mažame aptvare danieliai pripranta, leidžiasi šeriami iš rankų. „Išeinu su kibiru – atpažįsta ir ateina, bet yra ir tokių lyg laukinių: neria į mišką, pašaro manosi patys“, – apie savo globotinius pasakoja Gintautas. „Kol nereikia žmogaus paramos, jie artyn ir neina“, – vėl sūnui antrina tėvas.
NEPRIPAŽĮSTAMI
EKOLOGIŠKAIS
Danielių mėsa itin kokybiška – iš laukinių gyvūnų viena geriausių, ji nėra tokia sausa kaip stirnos ar elnio. Tik pas mus dar nėra ištirta rinka ir mėsos kainos nežinomos. Vokietijoje kilogramas danielių mėsos kainuoja vidutiniškai penkis eurus (apie 17 Lt).
Čepai turi minčių rengti savo mėsos cechą, bet kol kas jų ūkyje per mažos apimtys, tad augina gyvūnus veislei. „Savai skerdyklai reikėtų labai didelių investicijų, o kad jos atsipirktų, reikia turėti apie du tūkstančius gyvūnų“, – teigė Gintautas.
Susiduria danielių augintojai su viena problema: Lietuvoje tokie gyvūnai nepripažįstami už gyvulius.
„Taip, matyt, taupoma: valstybei už tokių gyvūnų auginimą kol kas nereikia mokėti jokių išmokų. Reikalai po truputį pradeda judėti, vyksta skaičiavimai, bet ekologiškais gyvūnais danieliai dar nepripažįstami. Ateityje tai vis tiek bus – Vokietijoje ir kitose Europos šalyse šis verslas pripažįstamas“, – tiki Č. Čepas.
Kasmet augintiniai pereina per vadinamąsias „stakles“: čia jie tiksliai suskaičiuojami, ženklinami, suskirstomi pagal šeimas. „Pas mus viskas kaip ir turi būti, stengiamės viską daryti taip, kad situacija būtų žinoma ir valdoma“, – sakė Gintautas.
PER RUJĄ NEĖDA
Antanaviškiai bendrauja su 60 kilometrų nuo Berlyno gyvenančiu kolega vokiečiu. Jis turi 400 hektarų žemės, augina apie šimtą elnių ir pustrečio tūkstančio danielių.
Lankydamasis pas Čepus svečias apžiūrėjo jų turimus plotus ir priėjo prie išvados, kad tokiose valdose galima auginti trigubai daugiau gyvūnų.
Daugelį augintinių šeimininkai pažįsta. Turi penketą šešetą trofėjams skirtų danielių. Kartais kas nors atvažiuoja ir kurį nusišauna – nori pasidaryti iškamšą. Ar negaila? „Kai priauga, derlių juk reikia nuimti, tad ko čia gailėsies?“ – sako Č. Čepas.
Pačių perspektyviausių, geriausių šauti neleidžia. Per spalio ir lapkričio mėnesiais vykstančią danielių rują tarp jų vyksta įnirtingos kovos. Patinai tuo metu nieko neėda, pasak šeimininkų – kriokia, mušasi, grumiasi priklaupę, susirakinę ragais. Silpnesnieji sumušti ateina arčiau namų, gaivaliojasi iki penkių dienų, po to išeina ir vėl grįžta sumušti. Kitąmet jaunikliai tokį gyvūną pribaigtų, tad jis ir skiriamas prie trofėjinių.
Per tas kovas pasitaiko ir nelaimių: kartą dvikovoje vienas danielius krito. Nelaimėlį vienu smailu ragu nusmeigė jaunas patinas: pirmaisiais metais jų ragai panašūs į ylas. Vėliau susiformuoja gražūs ragai – tai priklauso nuo gyvenimo sąlygų, veislės.
BRAKONIERIAI NESILANKO
Apie100 kilogramų sveriantys danielių patinai užaugina trijų kilogramų ragus. Patelės paprastai sveria perpus mažiau. Taurieji elniai daug lengvesni, jie mažiau ėda.
Šimtui patelių reikia trijų patinų. Patelės aptvaruose veda iki 20 metų. Patinai gražius ragus turi iki dvylikos metų, po to jie pradeda mažėti.
Keletą metų trisdešimtį patelių sukergiantis danielius paskui pradeda silpnėti.
Taurieji elniai rujoja rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje. Šeimininkai pusę turimų elnių planuoja parduoti.
„Laikysim vieną bandelę, ir užteks. Veisti jų daug nežadame“, – apie savo planus kalba Č. Čepas.
Su brakonieriais susidurti dar neteko – niekas į jų augintinius nesikėsino. „Kokie čia gali būti brakonieriai, jei viskas vietoje. Tai būtų galima pavadinti tik vagyste – panašiai iš ganyklų pavagia karves“, – teigė pašnekovai.
Vasaros pabaigoje šeimininkai apžiūri tvoras kad neliktų skylių. Plėšrūs žvėrys prie augintinių neprieina, lapės nieko negali padaryti – danieliai nuo jų apsigina patys.
MEDŽIOTI NENORI
„Pas mus puikiai galėtų veistis zuikiai, bet jų pasirodo vienas kitas. Matyt, juos išretina gandrai, vanagai ar tos pačios lapės“, – svarstė Č. Čepas.
Ir tėvas, ir sūnus yra medžiotojai, bet pastaruoju metu medžioti kažkodėl nenorį. Vyresnysis Čepas medžioja seniai, pasakoja, kad Balėnose nušovęs didelį briedį, kurio ragai parodoje buvo įvertinti bronzos medaliu.
Vasarą daug dėmesio Čepai skiria namų aplinkai – jų sodyba – viena gražiausiai tvarkomų Laižuvos seniūnijoje.
Žmona mėgsta medžio dirbinius, tad sodyboje daug medinių dekoratyvinių papuošalų, dailių pastatų. Netrūksta čia ir įvairiausių gėlių bei gražių augalų. Laiko vos ne visų rūšių naminių paukščių, gyvūnų, turi nemažą avių bandą.
Bet labiausiai Čepai didžiuojasi savo danieliais.
„Kažkada važinėjau po Čekiją. Ten gyvenantys žmonės turi didelę danielių auginimo patirtį. Viską apžiūrėjęs nutariau, kad mūsų ūkis nieko nesiskiria nuo jų“, – džiaugėsi Gintautas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Gintautas ir Česlovas Čepai džiaugėsi, kad į danielius investuoti pinigai po truputį pradeda grįžti.

2 Atsakymai į “Veislei auginami gražuoliai danieliai džiugina šeimininkų akis”

  1. ilona parašė:

    laba diena o tai cia kalbat apie triusius,o kitokius gyvulius irgi superkat

  2. company parašė:

    DĖMESIO !!!
    PAPILDOMOS PAJAMOS JUMS!

    Siūlome papildomas pajamas ūkininkams ir ne tik ūkininkams. Šiuo metu vis daugiau atsiranda naujų verslo šakų ir naujų galimybių. Ūkininkavimas reikalauja daug investicijų ir darbo. Ne visada superkamos mėsos ir pieno kainos tenkina jūsų lūkesčius. Tačiau visada yra galimybė prisidurti atliekamą centą. Minimum investicijų ir maksimum pelno, galimybė užsidirbti nuo 10 000 erurų per mėnesį. Mes norime jums pasiūlyti tapti mūsų verslo partneriais. Pagrindinis jūsų darbas veisti ir auginti gyvūnus, kurie reikalauja mažai priežiūros, mažas pašarų sunaudojimas. Tai gyvūnai, kurie dauginasi labai greitai. Per 21 dieną šie gyvūnai atsiveda nuo 8 iki 14 mažylių, o po 30 dienų jau gali patys daugintis. Tai nesustojantis procesas, kurį jūs galite reguliuoti patys. Tai priklauso nuo jūsų, kiek norite pelno turėti. Mes savo ruožtu įsipareigojame visus užaugintus gyvūnėlius, kurių amžius ne mažesnis kaip vienas mėnuo, supirkti… Norite sužinoti daugiau, rašykite mums elektroniu paštu: exotic.animals.food@gmail.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video