Penktadienį socialdemokratų frakcija susitiko su Greitosios medicinos pagalbos skyriaus kolektyvu. Į susitikimą buvo pakviestas ir Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis. Medikai norėjo išgirsti, kokia rajono vadovo ir politikų nuostata dėl „greitosios“ ateities. MERAS PRITARIA PRIVATIZAVIMUI
„Santarvė“ jau rašė, kad Greitosios medicinos pagalbos (GMP) kolektyvas kreipėsi į Seimo narį Romą Venclovą, Savivaldybės merą Vilhelmą Džiugelį, Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komiteto pirmininką Gintautą Šmaižį. Darbuotojai dėl „greitosios“ ateities ramybės neteko, spaudoje perskaitę Savivaldybės mero V. Džiugelio pateiktą informaciją apie susitikimą su sveikatos apsaugos ministru Žilvinu Padaiga.
Meras spaudai teigė, kad ministras akcentavęs, jog artimiausiu metu ši struktūra turėtų būti privatizuota 100 proc.
„Nežinau apie ką šnekėti. Jokio pavojaus nėra, niekas nesikreipė dėl „greitosios“ privatizavimo. Šis renginys politizuotas, susirinko socialdemokratai nuo kažko kolektyvo ginti“, – per susitikimą su kolektyvu replikavo V. Džiugelis.
Savivaldybės mero prisipažinimas, kad jis pritariąs ministro nuostatai, sukėlė darbuotojų šurmulį. „Toks žmogus neturėtų rajonui atstovauti apskrityje svarstant „greitosios“ ateitį“, – nuskambėjo medikų replika.
NORI LIKTI VALDIŠKA ĮSTAIGA
Ekonomikos komiteto pirmininkas G. Šmaižys pirmasis sureagavo į kolektyvo prašymą. „G. Šmaižys yra socialdemokratų frakcijos narys. Tad nieko keista, kad išklausyti kolektyvo panoro ir kiti frakcijos nariai. Nėra čia jokios politikos“, – „Santarvei“ sakė frakcijos seniūnas Pranas Noreika.
„Šis pareiškimas rodo kolektyvo organizuotumą bei norą teikti medicinos pagalbą. Pareiškimas neatsirado iš neturėjimo ką veikti“, – darbuotojus gynė Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius. Anot jo, kolektyvas jau įgijo alergiją, nes ne pirmą kartą kalbama apie „greitosios“ privatizavimą.
GMP profsąjungos komiteto pirmininkė Liuda Veselienė informavo, kad, kolektyvo nuomone, „greitoji“ turi likti valdiška įstaiga. „Iš valdžios ir politikų norėtume išgirsti, kuo privati „greitoji“ geresnė už valdišką“, – į svečius kreipėsi profsąjungos pirmininkė.
PASLAUGOS SUPRASTĖTŲ
Privačios „greitosios“ išlaidas kompensuoja Ligonių kasa, gyventojams mokėti nereikėtų. Tačiau GMP medikai neabejoja, kad žmonės pajustų skirtumą, jeigu paslaugas perimtų privatininkas.
„Mes privalome teikti tik būtinąją pagalbą, kai iškyla grėsmė žmogaus gyvybei. Tačiau būna, kad pas ligonį vykstame tik tabletę paduoti. Daugelis pacientų – socialiai remtini žmonės. Jie neturi iš ko vaistų nusipirkti. Abejojame, kad privatininkams rūpėtų socialiniai dalykai“, – samprotavo GMP medikai.
Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vyriausioji slaugytoja Janina Lukauskienė pridūrė, kad kolektyvas nėra prieš privačią struktūrą. „Tačiau tegu privatininkas pradeda nuo nulio ir konkurencinėmis sąlygomis įrodo savo pranašumą“, – teigė ji.
„Kodėl privatininkų nedomina kaimo medicinos punktai ar palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius? „Greitoji“ dirba rentabiliai, kodėl turėtume jos atsisakyti?“ – samprotavo A. Stankevičius.
APSKRIČIAI AR PRIVATININKUI?
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius A. Stankevičius, Savivaldybės meras V. Džiugelis įžvelgė kitą pavojų. Iš sveikatos apsaugos ministro, Telšių apskrities gydytojo jie žino, kad ruošiamasi GMP paslaugas perduoti apskritims.
V. Džiugelis GMP kolektyvą supažindino su Telšių apskrities gydytojo Antano Martusevičiaus raštu, kuriame teigiama, kad tokios restruktūrizacijos tikslas – valstybės lėšų taupymas. Atseit mažiau reikėtų darbuotojų, transporto, garažų.
Telšiuose lankęsis sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga A. Stankevičių patikino, kad procesas vyktų viešai, tariantis su kolektyvu.
„Išleis ministras įsakymą dėl „greitųjų“ perdavimo apskritims ir vietos savivaldai beliks tik jį vykdyti. Kokios garantijos, kad tada „greitoji“ nebus privatizuota? Tik rajonas jokios įtakos nebeturės“, – samprotavo V. Džiugelis.
„Santarvei“ jis yra sakęs, kad galbūt užbėgant nepalankiam sprendimui už akių patiems apsimokėtų privatizuoti „greitosios“ paslaugas. Skyriaus darbuotojai mano, kad jiems pirmiausia turėtų būti suteikta teisė dalyvauti privatizavime.
POLITIKAI ŽADA PADĖTI
A. Stankevičius šiandien turėtų dalyvauti pasitarime Telšiuose, per kurį bus tariamasi dėl GMP strategijos apskrityje.
„Sudarykime darbo grupę, kuri padėtų įstaigos vadovui, merui atsilaikyti apskrityje“, – siūlė G. Šmaižys. Tam pritarė ir kiti frakcijos bei Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariai Virginija Vilimienė, Zenonas Ramonas.
„Nereikia naujo darinio. Aš, kaip meras, atstovauju sveikatos apsaugai, o mane kontroliuoja Savivaldybės taryba“, – paaiškino V. Džiugelis, pridūręs, kad jis visada pasiruošęs ginti mažeikiškių interesus.
Socialdemokratas Jonas Jurkus prasitarė šeštadienį susitiksiąs su Premjeru Algirdu Brazausku. „Išsakysiu savo nuomonę, paklausiu, kokia velniava dėl „greitųjų“ vyksta“, – pažadėjo J. Jurkus.
A. Stankevičius Tarybos nario prašė A. Brazauskui priminti ir apie transporto problemą. GMP medikai skubėjo pas ligonį, tačiau ne dėl vairuotojo kaltės nukentėjo „greitosios“ automobilis. Vyriausybė iki šiol nėra tesėjusi pažado iki šių metų pirmojo ketvirčio GMP aprūpinti transportu.
INFORMAVO APIE PROBLEMAS
Vakar J. Jurkus „Santarvei“ sakė, kad šeštadienį buvo susitikęs su Premjeru Algirdu Brazausku, Seimo koalicinės frakcijos pirmininku Juozu Oleku, sveikatos apsaugos viceministru Rimantu Šadžiumi ir juos informavęs apie mažeikiškiams rūpimus klausimus.
Politikas J. Olekui įteikė raštą, kuriame išdėstė apie GMP darbuotojų susirūpinimą ir prašė jo mažeikiškiams paaiškinti koalicijos nuomonę dėl „greitosios“ ateities, nes sklando įvairūs gandai. „Vieni galvoja, kad privatizuoti nori meras, kiti, kad tokia dabartinės valdžios politika“, – teigė pašnekovas.
J. Jurkus sakė, kad vicemeras patikino, jog nėra nuostatos privatizuoti „greitąją“. Atvirkščiai, norint užbėgti savivaldybių savivaliavimui privatizuoti GMP, svarstoma, ar nevertėtų jų perduoti apskritims.
„Apskritis neprivatizuoja, o vykdo valstybės funkcijas“, – į klausimą, ar tai apsaugotų nuo privatizacijos, atsakė politikas. J. Jurkus su viceministru R. Šadžiumi bei J. Oleku kalbėjo ir apie transporto skyrimą GMP. Buvo paaiškinta, kad, iš įstaigos vadovo sulaukus prašymo, klausimas bus svarstomas.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.