Turkijoje vykusiame festivalyje „Trečiasis didysis pasaulio kultūrų ir jaunimo susitikimas“ šokių kolektyvas „Kauškutis“ savo pasiekimų kraitę papildė išskirtiniu laimėjimu.
Šokėjai pelnė garbingą ketvirtąją vietą.
Įspūdžiais iš „menų olimpiados“ „Kauškutis“ pasidalijo su „Pagreičiu“.
PASAULINĖS REIKŠMĖS RENGINYS
„Kauškučio“ vadovė Jolanta Tendienė prisipažino, kad jei būtų iš anksto žinojusi, į kokio lygio renginį ansamblis yra pakviestas, būtų suabejojusi, ar jame dalyvauti.
„Tai – tarptautinis festivalis, kuris yra rengiamas kasmet, greta vyko ir „Delphic“ konkursinės žaidynės. Šis renginys iš tiesų yra labai svarbus pasaulyje, nes turi labai senas tradicijas, – pasakojo „Kauškučio“ koncertmeisterė Tamara Vertelienė. – Konkursui renkama penkiolika nominacijų iš dailės, muzikos, fotografijos ir šokio sričių“.
Pasak T. Vertelienės, konkurso dalyvius vertino net septynios tarptautinės komisijos. Įdomu tai, kad pačiame festivalyje dalyvavo atlikėjai iš viso pasaulio. Kuveitas, Gruzija, Jordanija, Egiptas, Rusija – tai tik keletas šalių, parengusių pasirodymus festivaliui.
APDOVANOJIMAS BUVO NETIKĖTAS
Šokių kolektyvas „Kauškutis“ Turkijoje patyrė daug džiugių akimirkų. Šokėjams ypač svarbu buvo patekti į festivalio atidarymo koncertą, mat jam buvo atrinktos tik šešios šalys iš aštuoniasdešimt keturių dalyvavusiųjų. Ir T.Vertelienė, ir J. Tendienė akcentavo: galimybė dalyvauti šiame koncerte rodo, kad kolektyvas iš pat pradžių buvo pastebėtas ir pripažintas.
„Iš tokio didelio būrio – 84 šokančių grupių – buvome atrinkti būtent mes! Tai išskirtinis „Kauškučio“ įvertinimas“, – džiaugėsi koncertmeisterė.
Ir vis tik labiausiai kolektyvą džiugina netikėta pergalė – jiems pripažinta 4-oji vieta.
Mažeikiškiai buvo pripažinti elegantiškiausiai pasirodžiusiais šokėjais.
Turkijoje koncertavusi „Kauškučio“ komanda „Pagreičiui“ pasakojo, jog nė vienas jos narys išvažiuodamas iš Mažeikių nežinojo, kad teks ne tik pasirodyti tarptautiniame festivalyje, bet ir rungtis „Delphic“ žaidynėse.
Šokėjai tvirtino, kad ruoštasi buvo daug, tačiau laikas ir pastangos atsipirko – juk pasiektas ne bet koks laimėjimas, o tikras tarptautinis!
Neišdildomą įspūdį paliko ir jų pačių išgyventos emocijos scenoje, taip pat – publikos įvertinimas.
„Po mūsų pasirodymo žiūrovai plojo ir vis kėlė nykščius į viršų,“ – prisimena šokėjas Romanas.
DALYVAVIMAS FESTIVALYJE – NE TIK ŠOKIAI
Turkijoje lietuviai ne tik rungėsi su kitomis šalimis. Festivalio metu vyko mugės, kuriose kolektyvai galėjo pristatyti savo šalį, supažindinti su jos kultūra, atributika. Veikė specialios stiklo dirbtuvės, kuriose dalyviai patys galėjo pasigaminti suvenyrų.
„Kauškutis“ nenuobodžiavo. Kolektyvas aplankė sostinę Stambulą, vakarais dalyvaudavo smagiuose estrados koncertuose.
Ir vadovės, ir šokėjai patenkinti ilgamete draugyste su festivalio organizatorių komanda „Fomgied“, įvertina jos darbą. „Buvome apgyvendinti penkių žvaigždučių viešbučiuose, galėjome išbandyti visus jų patogumus“, – pasakojo T. Vertelienė.
PAŽINTIS SU PASAULIU
„Kauškučio“ šokėjams ši išvyka svarbi ne tik dėl pripažinimo – mažeikiškiai turėjo galimybę pabendrauti su kitų šalių kolektyvais. Turkijoje vaikai ir jaunuoliai susitiko su bendraamžiais iš viso pasaulio.
Romanas patenkintas užsimezgusiomis pažintimis ir žiniomis apie kitas tautas. Vaikinas prisipažįsta apie tokį aukštą įvertinimą negalvojęs: „Iš pradžių buvo labai keista, išgirdus, jog užėmėme 4-ąją vietą. Atrodė, kad įveikti tokią gausybę stiprių ir savitų kolektyvų yra neįmanoma“.
Gretai ir Agnei įsiminė kolektyvo pasirodymas itin gausiai susirinkusiai ir emocingai publikai.
„Sulaukėme daug dėmesio iš kitų šalių kolektyvų, jautėmės tarsi įžymybės. Be to, dažnai teko girdėti, jog lietuvaitės yra pačios gražiausios“, – pasakojo įspūdžius 15-metė Greta.
FESTIVALIS – TARSI OLIMPIADA
J. Tendienės žodžiais, šis festivalis priminė olimpines žaidynes.
„Sportininkui, siekiančiam laimėjimo, svarbus ir įdėtas darbas, ir sėkmė. Lygiai taip, atsitiko ir mums. Žinoma, prieš kelionę į Turkiją buvo padaryta begalė darbo, tačiau daug ką lėmė ir sėkmė“, – svarstė „Kauškučio“ vadovė.
Pasak jos, jau tik patekęs į atidarymo koncertą kolektyvas pajuto savo išskirtinumą. Tiesa, per generalinę repeticiją būta daug nerimo ir baimės. „Turbūt tas pirmasis šokas vaikams buvo naudingas“, – prisiminimais apie pasirodymą Turkijoje dalijosi J. Tendienė. Vadovės nuomone, tokiam pripažinimui didelę reikšmę turėjo lietuviško šokio ansambliškumas ir visai kitokia jo specifika, tad mažeikiškių šokiai išsiskyrė iš kitų solinių pasirodymų.
„Lenkiu galvą prieš kiekvieną vaiką. Mane sujaudino jų begalinis ir nuoširdus atsidavimas. Ir tėvelių pasiaukojimas – juk tik jų dėka mūsų kolektyvas gali dalyvauti tokiuose renginiuose ir pelnyti apdovanojimus“, – sakė beveik 200 šokėjų jungiančio kolektyvo vadovė.
Monika ŠULCAITĖ
Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO ir iš ansamblio archyvo.: Kaitri saulė, giedras dangus ir fantastiški žiūrovai – tai tik dalis „Kauškučio“ šokėjų prisiminimų, parsivežtų iš Turkijos.
Kiekvienas šokėjas šiame konkurse dalyvavo lyg sportininkas – visi buvo registruoti ir gavo individualius diplomus.
Tarp daugybės pasaulio šalių vėliavų plazdėjo ir mūsų trispalvė.
„Pagreičio“ kalbinti išvykos dalyviai sakė, kad įgyta patirtis – neužmirštama.
Festivalis ir konkursas buvo puiki galimybė iš arčiau susipažinti su kitų šalių kultūra, ne tik pasižiūrėti, bet ir pabendrauti.
Nedaug jėgų šokėjams liko kelionei namo – ypač, jei oro uoste tenka ilgai laukti.