„Mažeikių naftos“ kaimynystėje gyvenantys žmonės jautėsi nesaugūs

„Santarvės“ apklausa parodė, kad mažeikiškiai dėl gaisro naftos perdirbimo gamykloje nepanikavo, tačiau kaimynystėje gyvenantys žmonės buvo sutrikę, jautėsi nesaugūs. Kai kurie baiminasi, kad degančios pavojingos medžiagos nebūtų užteršusios aplinkos ir tai neatsilieptų jų sveikatai. ŽMONĖS REAGAVO ĮVAIRIAI
Židikų seniūnijos, kuriai priklauso ne vienas „Mažeikių naftos“ kaimynystėje esantis kaimas, specialistė Roma Petrauskienė „Santarvei“ sakė, kad, ko gero, gyventojai į gaisrą reagavo gana ramiai. Bent jau seniūnijos raštinės darbuotojų panika nepasiekusi. Niekas neskambino ir informacijos nesiteiravo.
„Kiekvienas savaip suprato situaciją. Tie, kurių nervai silpnesni, šiek tiek sutriko“, – pastebėjo Pikelių parduotuvės vedėja Dalia Kasperavičienė.
Pašnekovė sakė, kad nemažai pikeliškių vyrų dirba gamykloje. Todėl jų žmonos turėjo galimybę iš pirmų lūpų sužinoti informaciją.
„Kai tik išgirdau apie gaisrą, paskambinau vyrui. Jis nuramino, pasakęs, kad dirba būrys ugniagesių ir bent Pikeliams pavojaus nėra“, – pasakojo Dalia.
Tačiau ne visi žmonės buvę tokie ramūs. Kai kurie net svarstę, ar nereikėtų kuriam laikui sprukti iš Pikelių.

PAJUTO SMALKIŲ KVAPĄ
Ne vienas pikeliškis apie gaisrą sužinojo iš mieste gyvenančių giminaičių, draugų. Iš gamyklos besiveržiančią liepsną geriausiai galėjo matyti tik Pikelių pakraštyje gyvenantys žmonės.
„Man paskambino anūkas ir papasakojo, kas nutiko gamykloje. Tik palipusi į antro aukšto balkoną pamačiau, kokia liepsna veržiasi. Pasižiūrėti pasikviečiau kaimynes“, – pasakojo Albina Šimanauskienė.
I. Kesminienė sakė, kad apie tai, jog įvyko kažkas negero, buvo galima spręsti ir iš juodų debesų bei neįprasto, gerklę dirginančio, smalkes primenančio kvapo.
„Apie pusę septynių vakaro ėjau parsinešti obuolių. Sklido bjaurus smokas. Sugrįžusi į vidų, gerai uždarinėjau visus langus“, – pasakojo A. Šimanauskienė.

BAIMINASI DĖL PASEKMIŲ
Žmonės baiminasi, kad pro Pikelius, Lūšę, Ritinę Latvijos link slinkę juodi debesys galėjo aplinką užteršti nuodingomis nuosėdomis. Tačiau gyvulių į tvartus nesuvarė, savo sklype augintų daržovių vartoti nenustojo.
„Šitiek metų gyvendami gamyklos pašonėje įgijome imunitetą“, – šmaikštavo pašnekovai.
Visai šalia gamyklos, prie Varduvos užtvankos gyvenantys žmonės sakė vakar jautęsi ramiai.
„Šiltinome ūkinio pastato aukštą, kai išvydome gaisrą. Iš karto lipome žemyn, nes pamanėme, kad gali įvykti sprogimas“, – prisiminė Algimantas Girdenis.
Jo kaimynystėje gyvenantis Vytautas Gedutis sakė, kad labiausiai išsigando moterys. Tačiau pamačiusios, kad ugnis ir dūmai veržiasi ne į jų sodybų pusę, nurimo.
„Dėl savęs nebesibaiminome, tačiau nerimavome dėl ten, gamykloje, dirbančių žmonių“, – prisipažino pašnekovai.

SVEIKATAI GRĖSMĖS NĖRA
Greitosios pagalbos ir Mažeikių ligoninės specialistai „Santarvei“ sakė, kad į medikus nesikreipė nė vienas dūmais apsinuodijęs gyventojas ar nuo gaisro nukentėjęs naftininkas.
Lankydamiesi Pikeliuose sutikome Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos agentūros operatyvinio skyriaus darbuotojus, kurie mobiliąja laboratorija tyrė aplinką.
„Oro kokybės tyrimai parodė, kad gamtinis fonas geras, kenksmingų teršalų ribos nepažeistos“, – akcentavo skyriaus vedėjas Jonas Vanagas.
Pašnekovas informavo, kad tokie tyrimai nuo ketvirtadienio vidurnakčio iki penktadienio ryto dešimtos valandos buvo atliekami Lūšėje ir Pikeliuose – kur pastebėta didžiausia dūmų sklaida.
J. Vanagas abejoja, ar teršalų norma būtų buvusi viršyta, jeigu laboratorija būtų atskubėjusi anksčiau.
„Buvo palankus oras. Vėjas greitai nešė dūmų debesis, neleido kenksmingoms medžiagoms nusėsti“, – teigė jis.
Agentūros darbuotojai tyrimams išsivežė ir dirvožemio bei augalų mėginių.

APIE SITUACIJĄ NEINFORMAVO
Telšių apskrities visuomenės sveikatos centro Mažeikių filialo vyriausioji gydytoja Irena Macijauskienė taip pat nuramino Pikelių, Ritinės, Giniočių ir Lūšės kaimų gyventojus. Filialo darbuotojai su specialia aparatūra tyrė kai kurių oro teršiamųjų medžiagų koncentraciją. Ji neviršijo leistinų normų.
„Tyrimus atlikome savo iniciatyva nuo pusės penkių iki pusės septynių vakaro. Jeigu būtume sulaukę informacijos apie gaisrą, šio darbo būtume galėję imtis ir anksčiau“, – sakė gydytoja.
I. Macijauskienė apie gaisrą gamykloje sužinojo iš žiniasklaidos. Filialo specialistai ne tik atliko oro taršos tyrimus, bet ir supažindino gyventojus, kaip elgtis, kur kreiptis pastebėjus sveikatos negalavimų.
„Nors yra sudaromi ekstremalių situacijų planai, nei iš rajono Savivaldybės, nei iš „Mažeikių naftos“ informacijos nesulaukiau“, – apgailestavo I. Macijauskienė.

GAMYKLAI PAGALBOS NEPRIREIKĖ
Rajono ekstremalių situacijų valdymo centro vadovas Romualdas Sakalauskas „Santarvei“ paaiškino, kad, pagal nustatytą tvarką, apie situaciją informuoti Visuomenės sveikatos centro nereikėję, nes nebuvo skelbta ekstremali situacija.
Kilus gaisrui, R. Sakalauskas su vicemeru Viktoru Bugnevičiumi vyko į gamyklą, norėdami vietoje išsiaiškinti situaciją ir aptarti galimą pagalbą.
„Mažeikių naftai“ mūsų pagalbos nereikėjo. Jos vadovai sakė susitvarkysią patys, netgi prašė nemaišyti darbo procesui. Bendrovė pati iš Šiaulių, Vilniaus, išsikvietė kilnojamąsias laboratorijas, turinčias didesnes nei mažeikiškiai galimybes ištirti aplinką“, – paaiškino pašnekovas.
Kaip prireikus padėti nuo gaisro nukentėjusiems žmonėms, R. Sakalauskas tarėsi su poliklinikos, Mažeikių ligoninės vadovais, eismo priežiūros poskyrio viršininko Vytauto Gedvilo prašė organizuoti ekipažų budėjimą prie gamyklos.
R. Sakalauskas su Savivaldybės vyriausiuoju civilinės saugos specialistu Antanu Murausku gamykloje buvo iki tol, kol buvo pasirašytas gaisro likvidavimo aktas, dalyvavo pasitarime, kai gamykloje lankėsi vidaus reikalų ministras.

MERAS SUSIRŪPINO DĖL DUJŲ TIEKIMO
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvei“ sakė, kad ketvirtadienio įvykius Mažeikiuose ir gamykloje jam teko stebėti iš Vilniaus.
„Kai situacijos nematai, viskas atrodo baisiau negu yra iš tikrųjų. Yra rimtis, situacija kontroliuojama“, – grįžęs iš susitikimo su „Mažeikių naftos“ vadovybe vakar „Santarvei“ sakė meras.
V. Džiugelis norėjo iš pirmų lūpų išgirsti informaciją apie gaisrą įmonėje, taip pat domėjosi, ar dėl nelaimės nesutriks suskystintų dujų tiekimas.
„Mažeikių naftos“ vadovai merą supažindino su esama padėtimi bei pažadėjo, kad suskystintos dujos Mažeikių miestą aprūpinančiai įmonei „Saurida“ bus tiekiamos ir toliau, nedidinant jų kainos.
Grįždami iš įmonės, meras drauge su administracijos direktoriaus pavaduotoju R.Sakalausku apsilankė „Sauridoje“ ir susitiko su šios bendrovės valdybos pirmininku Tomu Bieliausku. Šis pažadėjo, kad bendrovė tikrai nepasinaudos nelaimingu atsitikimu „Mažeikių naftoje“ ir dujų kainų vartotojams nepadidins.
V.Džiugelis viliasi, kad bendrovės vadovybė atsižvelgs į jo pageidavimą merą įtraukti į komisijos darbą.
„Daug kas manęs teiraujasi apie situaciją. Rajono meras turi žinoti teisingą, neiškreiptą informaciją. Mano dalyvavimas komisijoje būtų naudingas abiem pusėms“, – samprotavo rajono vadovas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
J. Vanagas informavo, kad gaisras kenksmingomis medžiagomis aplinkos neužteršė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto