„Sausoji“ para medikams ir policijos pareigūnams buvo rami

Rugsėjo 1-ąją – dieną, kai nebuvo galima nei vartoti, nei nusipirkti alkoholinių gėrimų, skirtingai nei praėjusiais metais, į teisėtvarkos akiratį nepakliuvo nė vienas neblaivus nepilnametis.
Nors verslininkai tikino, kad alkoholio „sausosios“ paros išvakarėse buvo nupirkta trigubai daugiau nei įprastai, medikai ir policijos pareigūnai įsitikinę, kad draudimas neturi įtakos alkoholio vartojimui.

MEDIKAMS
PARA BUVO RAMI

Mažeikių greitosios medicinos pagalbos centro direktorė Virga Domeikienė „Santarvei“ sakė, kad rugsėjo 1-ąją iškvietimų dėl nepilnamečių apsinuodijimo alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis nesulaukta.
Vyr. slaugytojos pareigas laikinai einanti Sonata Keliotienė patvirtino, kad incidentų su girtaujančiais mažeikiškiais „sausojo“ įstatymo parą būta – greitosios pagalbos automobiliams net keletą kartą teko vykti gelbėti girtų piliečių.
Anot slaugytojos, gerokai daugiau atvejų, kai pirmąją pagalbą apsinuodijus alkoholiu ar susižalojus girtaujant tenka teikti suaugusiesiems.
Šventinė mokslo metų pradžios para nebuvo išskirtinė ir ligoninės priėmimokonsultacinio skyriaus medikams.
Per metus Mažeikių ligoninės vaikų ligų skyriaus medikams tenka blaivyti 12–15 alkoholiu apsinuodijusių vaikų. Dažniausiai iki sąmonės netekimo prisigėrę jie į ligoninę pakliūva per viešąsias miesto, didžiąsias metų šventes, ilguosius savaitgalius.

„SAUSASIS“ ĮSTATYMAS
GIRTAVIMO
NESTABDO

Mažeikių rajono policijos komisariato nepilnamečių reikalų inspektorės Irenos Nacienės duomenimis, keli girti nepilnamečiai į policiją pristatyti per savaitgalį vykusią vasaros palydų šventę. Medikų pagalbos apsinuodijus alkoholiu neprireikė nė vienam iš jų.
Mažeikių ligoninės vaikų ligų skyriaus vedėja Rita Lidžiūtė įsitikinusi, kad atostogų pabaigos, Rugsėjo 1osios vakarėlius vaikai surengė paskutinį vasaros savaitgalį – prieš pat „sausojo“ įstatymo parą.
Anot inspektorės, sunku prognozuoti, ar draudimas rugsėjo 1ąją prekiauti alkoholiu turėjo įtakos, kad šią dieną pareigūnams nepapuolė nė vienas girtas paauglys. Būna atvejų, kad net savaitės viduryje policijoje atsiduria trys keturi apsvaigę nepilnamečiai.
Tai paliudijo ir statistiniai policijos duomenys. Šiemet už alkoholio vartojimą arba girto pasirodymą viešoje vietoje nubausta daugiau kaip dvidešimt šešiolikos – aštuoniolikos metų paauglių ir gerokai per dvidešimt nepilnamečių iki šešiolikos metų tėvų.

ATŠVENTĖ IŠVAKARĖSE

R. Lidžiūtė neabejoja, kad svaigalų draudimo išvakarėse nupirkta gerokai daugiau, nei būtų nupirkta rugsėjo 1osios dieną nedraudžiant. Kad pora dienų prieš mokslo pradžios šventę žmonės masiškai pirko alkoholinius gėrimus, sakė pastebėjusi ir I. Nacienė.
„Kas norėjo atšvęsti mokslo metų pradžios šventę su alkoholiu, tas juo pasirūpino iš anksto“, – pabrėžė inspektorė.
Pareigūnės teigimu, „sausasis“ įstatymas turi tiek teigiamų, tiek neigiamų pasekmių. Esą nėra nieko blogo, kad pas mus nors vieną dieną alkoholis nėra laisvai prieinamas – yra valstybių, kuriose alkoholinių gėrimų pardavimas yra labai ribojamas. Tačiau blogoji įstatymo pusė yra ta, kad bet koks draudimas sukelia atvirkštinę žmonių reakciją. Taip ir rugsėjo 1osios atveju: net ir mažai alkoholio perkantys žmonės, žinodami, kad šventinę dieną jo nenusipirks ir užėjus svečiams neturės kuo pavaišinti, išvakarėse jo nusiperka gerokai daugiau.

PIRKO
TRIGUBAI DAUGIAU

Maisto prekių parduotuvių bei maitinimo įstaigų savininkai teigė taip pat pastebėję, kad šventės išvakarėse alkoholinių gėrimų nupirkta daugiau nei įprasta. Draudimą vartoti ir pardavinėti alkoholinius gėrimus rugsėjo 1-ąją mažeikiškiai vertino kaip bandymą išradinėti dviratį. Visas pasaulis esą bando atsiriboti nuo draudimų – „sausasis“ įstatymas nepasitvirtino ir Amerikoje.
„Kultūringi žmonės tą dieną pajaučia diskomfortą, o jaunimas, šventės dieną galbūt išgersiantis vieną buteliuką sidro, išvakarėse nusiperka trigubai daugiau. Viena diena lietuvių tautos alkoholio vartojimo problemos neišspręs ir blaivininkų daugiau neatsiras – auklėjimas turi prasidėti šeimoje, mokykloje“, – komentavo verslininkas Alfredas Vyniautas.

ĮSTATYMO
PAŽEIDIMŲ
NENUSTATĖ

Medikės R. Lidžiūtės nuomone, kvailai atrodo, kai suaugę žmonės šventės dieną kavinėse ar restoranuose negali užsisakyti alkoholinių gėrimų. Tačiau labai puiku, kad alkoholiu rugsėjo 1ąją neprekiaujama parduotuvėse.
Pardavinėti alkoholinius gėrimus vieną vienintelę dieną per metus – rugsėjo 1ąją – draudžia Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa. Už šio reikalavimo nesilaikymą įmonės gali būti baudžiamos nuo 500 iki 2 tūkst. litų bauda, o už minėtą pažeidimą, padarytą pakartotinai per dvejus metus nuo baudos paskyrimo, mokėti reikėtų jau nuo 2 iki 5 tūkst. litų.
Pernai buvo nubausti du kioskai, rugsėjo 1ąją pardavinėję alkoholį suaugusiesiems.
Anot I. Nacienės, smulkieji verslininkai pasimokė ir dėl butelio degtinės neberizikavo savo verslu. Inspektorė patikino, kad šiemet „sausąją“ parą policija kontroliavo parduotuves ir gavo informacijos, kad vienoje jų pardavinėjamas alkoholis. Parduotuvė buvo stebima iki pat darbo laiko pabaigos, tačiau įstatymo pažeidimo faktų nenustatyta.
R. Lidžiūtė akcentavo, kad geresnių rezultatų būtų pasiekiama ne vieną dieną uždraudžiant alkoholio prekybą, o griežčiau kontroliuojant pardavėjus.
Visose parduotuvėse jaunimo, norinčio nusipirkti alkoholio, turėtų būti reikalaujama parodyti asmens dokumentą.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauk.; „Sausasis“ įstatymas pakoregavo prekybą alkoholiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto