5 kūriniai, tinkantys ir vaikams, ir suaugusiems

Vaikams skirtuose kūriniuose dažniausiai tyrinėjama viltis, baimė, meilė ir nesėkmės. Šie jausmai – įprasta gyvenimo dalis, tad nenuostabu, jog nemažai tokių knygų puikiai tinka ir vyresniems skaitytojams. Čia pateikiame sąrašą literatūros, kuri sužadins bet kokio amžiaus asmens vaizduotę ir primins pamatines vertybes.

Antoine de Saint-Exupery – „Mažasis princas“

Nesvarbu, kiek jums metų, perskaityti „Mažąjį princą“ visada yra verta. Tai – laikui nepavaldi pasaka. „Mažajame prince“ kalbama apie vaikystę, vaizduotę ir neišvengiamybę užaugti. Joje aptariama gyvenimo prasmė, žmogaus likimas, kritikuojamas paviršutiniškas suaugusiųjų gyvenimas. Kūrinys iliustruotas paties autoriaus piešiniais, o tekstą lengva skaityti. Vyresniems skaitytojams, kurie truputį supranta prancūziškai, puikus iššūkis būtų perskaityti kūrinį originalo kalba.

Knygoje susiduria pilotas bei mažasis princas. Nuo pat pirmojo jų susitikimo, kai mažasis princas paprašo piloto nupiešti avį, galima suprasti, kad pasaka nustebins. Ypač svarbią pamoką apie meilės prigimtį primena dalis apie rožę. Mažasis princas kaip įmanydamas rūpinasi šia itin reiklia gėle. Jis daro viską, kad tik rožė būtų laiminga, tačiau ji to nevertina. Galiausiai mažasis princas išmoksta, kad tik laikas, kurį sugaišo šiai rožei, darė gėlę tokią svarbią. „Mažasis princas“ moko, kad atsakomybė, kurios reikalauja santykiai su kitais žmonėmis, padeda geriau suprasti ir suvokti savo atsakomybę prieš pasaulį apskritai.

James Matthew Barrie – „Piteris Penas“

„Piteris Penas“ – klasikinė knyga, pranokstanti laiką. Ji kalba apie augimo kelionę, kurią patiria kiekvienas vaikas. Tai ypač aktuali žinutė ir paaugliams bei jauniems suaugusiems, kuriems atėjo metas palikti vaikystę. „Piteris Penas“ moko, kad kiekvienas kada nors turi suaugti, tačiau tai ne kliūtis išbandyti naujus dalykus ir leisti vaizduotei skleistis.

Kūrinio pradžioje veikėja Vendė svajoja neužaugti. Tuomet ir susipažįstame su Piteriu Penu, įkūnijančiu amžiną vaikystę, ir vaikai leidžiasi į nuotykius Niekados šalyje. Piteris yra linksmas, intriguojantis ir jaudinantis, tačiau kartu chaotiškas ir užmaršus. Jis per visą knygą nepasikeičia – atsiskleidžia tik Vendės charakteris. Ilgainiui mergaitė ir kiti vaikai pavargsta nuo Piterio aplaidumo ir nuolatinių žaidimų.

Stabilumas bei tvarka pradeda vilioti vaikus labiau nei egzotiški indėnai, undinės ir piratai. Vendės mama, ponia Darling, įkūnija komfortą, saugumą, stabilumą ir tvarką. Motina yra tarsi jungtis su suaugusiųjų pasauliu, kuria vaikai naudojasi, kad ištrūktų iš nesuvaldomų žaidimų anarchijos.  

J. K. Rowling – „Haris Poteris“

J. K. Rowling „Hario Poterio“ knygų serija skirta vyresnio amžiaus vaikams, tačiau burtininkų pasaulis sudomina ir nemažai suaugusiųjų. Tiesa, jie, atsivertę pirmąją knygą „Haris Poteris ir Išminties akmuo“, gali nusivilti dėl teksto paprastumo. Tačiau būtent čia slypi J. K. Rowling genialumas – jos veikėjai, temos ir istorija ilgainiui darosi vis sudėtingesni, imituojant personažų brendimą. Viskas prasideda nuo vaikų nuotykių, o baigiasi jaunų suaugusiųjų išgyvenimais. Galutinis viso šito rezultatas – nuostabi istorija, kuria gali mėgautis visi.

J. K. Rowling sukūrė visą būrį mielų ir sudėtingų personažų, kurie auga skaitytojų akyse. Pagrindinis veikėjas Haris Poteris yra našlaitis ir priverstas gyventi su giminaičiais, kurie netrokšta jo šalia. Daugelis gerbėjų atvirai pasakojo, kaip šio veikėjo istorija padėjo jiems susidoroti su atstūmimu, kurio sulaukė iš šeimos narių. Kiti vertina Hermionos Įkyrėlės ryžtą ir susikaupimą, leidžiantį jai įveikti patyčias. Itin mėgstamas skaitytojų tarpe yra ir Severas Sneipas, kuris didžiąją kūrinio dalį yra visiškai nesuprastas kitų veikėjų. Bendra pamoka, kurios išmokė visi šie personažai – niekada nepasiduoti.

C. S. Lewis – „Narnijos kronikos“

„Narnijos kronikos“ – tai fantastinė serija apie anglų vaikus, kurie randa portalą į stebuklingą Narnijos šalį. Vaikams šis kūrinys – tai nuotykiai, kurie įžiebia jų vaizduotę: kovos kardais, kalbantys liūtai ir fantastinės būtybės. Suaugusiesiems – visa tai ir religinės alegorijos dozė. Bendras rezultatas – istorija, kuria galima mėgautis paviršutiniškai arba dvasiškai: kaip apmąstymais apie gyvenimą, kūrybą ir gėrį.

Tai puiki literatūra, pasižyminti nuostabiais veikėjų charakteriais, siužetu, tempu, dialogais, humoru ir dar bent tuzinu kitų dalykų. Itin ryškus visose septyniose knygose yra teologinis simbolizmas. Daug dėmesio „Liūtas, ragana ir drabužių spinta“ sulaukia dėl simboliškai vaizduojamo Kristaus gyvenimo, mirties aukos ir prisikėlimo bei to, kaip šie dalykai paveikė žmogų. Būtent per liūtą Aslaną yra įtaigiai vaizduojamas Jėzaus Kristaus asmuo. Lewisas, remdamasis Šventuoju Raštu, per Aslano personažą išreiškia Kristaus didybę ir šlovę, gerumą ir švelnumą.

J. R. R. Tolkien – „Hobitas, arba Ten ir atgal“

„Hobitas, arba Ten ir atgal“ gimė, nes J. R. R. Tolkienui buvo nuobodu. Anglų rašytojas, poetas ir filologas 1930 m. vertino vidurinių mokyklų egzaminus. Ant laisvo testo lapo jis užrašė sakinį: „Giliai po žeme, oloje, gyveno hobitas.“ Taip prasidėjo istorija, kurią Tolkienas grįžęs namo papasakojo savo keturiems vaikams. Autorius sukūrė Viduržemio pasaulio mitologiją, istoriją bei kalbą ir 1937 m. draugo ir kolegos C. S. Lewiso paragintas knygą išleido. Magiškas pasaulis su goblinais, troliais, burtininkais, elfais, nykštukais ir hobitais sulaukė neįtikėtino pasisekimo.

Knygoje „Hobitas“ atskleidžiama gyvenimo esmė skatina rizikuoti ir išeiti iš komforto zonos. Kūrinys dažnai skiriamas skaityti vidurinių klasių moksleiviams, tačiau daug kas pritaria, kad knygos žavesys, nuotykiai, didvyriškumo, namų ir ieškojimo temos yra artimos ne tik mokiniams. Pats Tolkienas teigė, kad vaikai „nei mėgsta pasakas labiau, nei supranta jas geriau negu suaugusieji“. Iš tiesų – Viduržemio pasaulis su hobito Bilbo kovomis, nykštukų nuotykiais ir kitais stebuklingais įvykiais tapo itin populiarus tarp vyresnės auditorijos. Jie troško tęsinio, kurio galiausiai sulaukė „Žiedų valdovo“ trilogijos pavidalu.

„Mažasis princas“, „Piteris Penas“, „Haris Poteris“, „Narnijos kronikos“ ir „Hobitas“ – tai klasika tapusios knygos. Jos žavi nepaprastomis istorijomis ir artimais veikėjais. Būtent dėl to jos tinka tiek vaikams, tiek suaugusiems – šios knygos skirtos ne tik vaizduotei skleistis, bet ir svarbiausioms gyvenimo pamokoms prisiminti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto