#AčiūMedikams viešai, o ne slaptai

Sveikatos apsaugos ministerija kviečia visus Lietuvos gyventojus nesitaikstyti su korupcija ir prisidėti prie jos šalinimo. Viena iš dažniausių korupcijos apraiškų – kyšio davimas ir ėmimas. Tai – neteisėta ir pacientą bei gydytoją žeminanti „padėka“. Kur kas geresnė ir prasmingesnė padėka – viešas atsiliepimas. Dėl to kviečiama nusipelniusiems gydytojams, slaugytojams ir sveikatos apsaugos darbuotojams dėkoti viešai, pasidalijant gražiausiais žodžiais savo socialiniuose tinkluose, naudojant grotažymę #AčiūMedikams.

Naudotis socialiniais tinklais

Pagarbus ryšys, dažnai užsimezgantis tarp gydytojo ir paciento, yra grindžiamas abipusiu pasitikėjimu ir dėkingumu už laiku suteiktas kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas. Savaime suprantama, kad medicinos darbuotojui, prisidėjusiam prie sveikatos ar net gyvybės išsaugojimo, norisi kuo prasmingiau atsidėkoti už atliktus prasmingus darbus.

Geriausia padėka medikui – vieša padėka! Pradžiuginkite savo mylimą gydytoją, slaugytoją ar kitą sveikatos apsaugos darbuotoją gražiausiais žodžiais socialiniuose tinkluose, naudojant grotažymę #AčiūMedikams. Prasminga padėka – ta, kuri puošia interneto erdvę, o ne gėdingai slepiasi stalčiuke ar kišenėje.

Kyšiai – sovietinis paveldas

Korupciją sveikatos apsaugos sistemoje ragina stabdyti ir Lietuvos gydytojai. Akušerijos-ginekologijos gydytoja doktorantė Aivara Urbutė ir gydytoja rezidentė Aurėja Trunovė, „Instagram“ socialiniame tinkle drąsiai ir aktyviai šviečiančios visuomenę lytinės ir reprodukcinės sveikatos klausimais, yra įsitikinusios, kad „gydytojai paslaugas teikia tokias, kokias turi suteikti, be jokių išankstinių nuostatų. Atgalinis ryšys – be galo svarbus, todėl didžiausias apdovanojimas – paciento padėka ir nuoširdūs žodžiai. Didelis džiaugsmas ir motyvacija, jei pacientas taip pat parašo gražų atsiliepimą viešoje erdvėje, forumuose, jei yra patenkintas gydymu ir bendravimu“.

Lietuvos medikų misijoje Ukrainoje dalyvavusio slaugytojo Vytauto Plučo nuomone, kyšiai yra sovietinis paveldas.

„Labai gaila, kad iki šiol žmonės galvoja, kad davus kyšį gaus geresnę paslaugą – davus kyšį paslauga bus suteikta tokia pat, kaip ir jo nedavus. Yra daug būdų atsidėkoti medikui už gerai suteiktą paslaugą. Tai galėtų būti teigiamas įvertinimas įvairiuose portaluose, padėka per įstaigos administraciją. Juk geras atsiliepimas apie mediką ne tik pakels mediko pasitikėjimą savimi, bet ir paskatins daugiau žmonių apsilankyti pas specialistą. Jeigu jūs likote patenkinti jums suteikta paslauga, padėkokite medikams, parašykite gražų atsiliepimą – tai bus geriausias įvertinimas“, – kviečia slaugytojas.

Daug korupcijos apraiškų

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad kokybiška, laiku suteikta sveikatos paslauga – kiekvieno Lietuvos gyventojo teisė. Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems asmenims valstybė garantuoja nemokamą sveikatos priežiūrą valstybinėse ir savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigose. Nei pinigų, nei dovanų gydytojams ar kitiems sveikatos apsaugos darbuotojams nešti nereikia. Už šias paslaugas kiekvienas gyventojas susimoka, mokėdamas mokesčius.

Deja, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliktas tyrimas „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2021 m.“ parodė, kad sveikatos apsaugos sistema vis dar yra laikoma viena iš labiausiai korupcijos paveiktų viešojo sektoriaus sričių.

Pokyčiai reikalauja laiko ir visuomenės sąmoningumo. Sveikatos apsaugos ministerija ir toliau siekia ryžtingai naikinti korupcijos apraiškas sveikatos apsaugos sistemoje. Šiuo metu baigiami rengti tarpinstituciniai korupcijos prevencijos dokumentai. Jų paskirtis – numatyti efektyviausias korupcijos stabdymo Lietuvoje priemones bei užtikrinti korupcijos prevenciją ateityje.

Prašo pranešti

Aukščiausi skaidrumo bei nepriekaištingos reputacijos standartai ir toliau taikomi Sveikatos apsaugos ministerijos pavaldžioms sveikatos priežiūros įstaigoms. Susikompromitavę ar įtarimų už korupcines veikas sulaukę vadovai bus atšaukiami iš užimamų pareigų. Už tas pačias veikas nuteisti asmens sveikatos priežiūros specialistai gali netekti savo licencijos.

Ministerija ragina visuomenę nesitaikstyti su korupcijos apraiškomis, o susidūrus su korupcija – visuomet apie tai pranešti, t. y. kreiptis į gydymo įstaigos vadovą arba atsakingus už korupcijos prevenciją gydymo įstaigos darbuotojus (informaciją galima rasti gydymo įstaigų interneto svetainėse).

Jei gydymo įstaigos vadovas ar atsakingi asmenys nesureaguoja, visada galima anonimiškai kreiptis į ministeriją nemokamu pasitikėjimo telefonu 8 800 66 004 arba elektroniniu paštu korupcija@sam.lt. Taip pat galima kreiptis į STT bendru pasitikėjimo telefonu (8 5) 266 3333 arba elektroniniu paštu pranesk@stt.lt, į policiją bendruoju pagalbos numeriu 112.

Tarkime #AčiūMedikams VIEŠAI, o ne slaptai!

10 Atsakymų į “#AčiūMedikams viešai, o ne slaptai”

  1. parašė:

    Pastebėjimas: dabar visiems liūdna, scenarijus nekoks, infliacija didele kreive piešiasi, farmacininkai susikabinę rankomis su medikais savo dalies gviešiasi…, vo tėms gera….

  2. parašė:

    Siūlau tuos „daktariūkščikus“ viešinti, o tai kai pas juos nueini, vaizduojasi ponais išmintingais, kažką išrašo, nepagalvoję kitą nurašo, nulis profesionalumo, pacientui lieka laukti neįgalumo. Mažeikių daktaryne gluchota…, nieko gero…:)

  3. Ana parašė:

    Ypač viens gydantis inkstus ir privaciai dirbantis mazeikių daktars babkes mėgsta,

    1. Anonimas parašė:

      Tas „viens gydantis inkstus“ iš manęs nepaprašė nė vieno cento, nors teko kreiptis du kartus. Jei pati kišat, tai ir ima. Juk kiekvienam žinoma patarlė: „Jei duoda – imk, jei muša – bėk“.

  4. parašė:

    Ale eikit na….Gydytojai daug metų gydo, nugydo ir jokios padėkos jiems nebus. Moki VSD, PSD, o ten vis dar korumpuotas, apkiautęs liūnas, periferijoj vobše pizdiec…Rodos Lietuvoj lyg visur apsitvarkę, o ten daktarais „žaidžia“, vaistukus šen, ten dalina, o po jų su visam surakina….Daktarai, glušai…:)

    1. tam Aš'ui - Šašui parašė:

      Kai pats esate glušas, tai ir apie kitus taip galvojate.

  5. Anonimas parašė:

    Man tuoj sueis 68. Kaip ir kiekvienas tokio amžiaus žmogus, turi ne vieną ligą. Du kart operuota širdis atveriant krūtinės ląstą, ne kartą teko gultis ant operacinio stalo dėl kitokių ligų. Turiu nuostabią šeimos gydytoją, švelnias slaugytojas. Ir nė vienas gydytojas ar sesutė už gydymą iš manęs neprašė nė cento. Visada bet kokia pagalba man suteikiama kvalifikuotai ir rūpestingai. Visada padėkoju tardamas „ačiū“. Jei kada paprašys – sumokėsiu neabejodamas, tačiau tokiu atveju paprašysiu kvito. Viskas turi būti sąžiningai. Jei Jūs kišate gydytojui pakišą – vėliau nekaltinkit jų, nesiskųskit. Prieš keletą metų teko būti laidotuvėse. Žmogus mirė nuo vėžio. Našlė per šermenis keikė gydytojus, kad šiems buvo sumokėjusi 2 tūkstančius, o jie vyro neišgelbėjo. Labai abejoju, kad tie gydytojai iš jos prašė tų pinigų. Kišo pati.

  6. zita parašė:

    Patys kišat tai ir nešaukit;;;10m,tenka dažnai važinėti ir i Klaipėda ir dažnai Mažeikiuose tenka lankytis ir nėra man pasake kad turiu atnešti;;;tai jei ir paaukojote tai ko šaukiate;;;;😆🤣🤣

  7. J parašė:

    Juokdariai,atvirai kai kurie mazeikių daktarai babkių prašo..

    1. Anonimas parašė:

      O kad debilai esat ir mokekit…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto