Tirkšlių vidurinės mokyklos atstovai atsiimti savo turto į Pievėnus vyko su policijos įgaliotiniu. Pievėniškiai negali susitaikyti su politikų sprendimu uždaryti jų mokyklą. Gyventojų skundai skrieja į aukščiausias instancijas, televizijų laidas. Pievėnų bendruomenė viliasi, kad rudenį jų vaikai ir vėl rinksis į vietos mokyklą. SUSITAIKYTI NENORI
Ketvirtadienį „Santarvei“ apsilankius Pievėnų mokykloje, mokytoja Elena Norvaišaitienė jau laukė svečių iš Tirkšlių vidurinės mokyklos. Koridoriuje sudėtas mokyklos inventorius bylojo, kad šį kartą jie išvyks ne tuščiomis.
Mokytoja neneigė neseniai buvusio incidento, kai Tirkšlių vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotojai ūkio reikalams Marijanai Buikienei, atvykusiai išsivežti inventoriaus, švelniai tariant, buvo parodytos durys.
E. Norvaišaitienė sakė dėl šio konflikto esanti nieko dėta. Bendruomenė, o tiksliau, jos atstovė Janina Vaičienė tuokart buvo pasiryžusi apginti savo mokyklą.
Belieka spėlioti, ar ketvirtadienio rytą bendruomenės pirmininkės Sigutės Normantienės apsilankymas mokykloje susijęs su „gynyba“, tačiau pasirodžius „Santarvei“, ji išėjo.
„Žmonės ir su lazdelėmis ateitų mokyklos ginti. Tačiau nenorim to triukšmo, jeigu policija mums grasinama“, – teigė mokytoja.
SUSIRŪPINO SAVO TURTU
Niekas iš pievėniškių tądien netrukdė į mokyklinį autobusiuką nešti mokyklos turtą. Galima tik samprotauti, kad dėl šito „kaltas“ buvo apylinkės inspektoriaus Algirdo Juciaus atvykimas.
Tačiau mokyklos darbuotojai nekviestiems svečiams negailėjo replikų. Labiausiai juos žeidė tai, kad taip skubama išvežti turtą – Tarybos sprendimu įstaiga uždaroma tik nuo rugpjūčio 31 dienos.
Mokyklos direktoriaus pavaduotojai ūkio reikalams M. Buikienei sunkiai sekėsi atlaikyti pievėniškių spaudimą. Pro ašaras ji paaiškino tik vykdanti mokyklos vadovo įsakymą.
Tirkšlių vidurinės mokyklos direktorius Marius Vilimas „Santarvei“ sakė, kad Pievėnų skyriuje esantis inventorius (už 23 tūkst. litų – B.R.) yra Tirkšlių vidurinės mokyklos balanse. Tad nieko keisto, kad mokykla susirūpino savo turtu.
„Mokslo metai baigėsi, vaikų nebėra. Kam Pievėnuose laikyti nebenaudojamą inventorių, priemones? Jei kas dings, mes turėsime atsakyti. Ruošiamės atjungti ir telefoną, elektrą“, – apie tolesnius žingsnius informavo mokyklos direktorius.
KOVOJA SKUNDAIS
E. Norvaišaitienė, rodos, bandė susitaikyti su situacija. Tačiau spintų sakė neleisianti išvežti – jos tokios, kad surinkti nebebūtų įmanoma. Anot mokytojos, visko gali būti, kad mokykla liks ir tirkšliškiai turėsią sugrąžinti išvežtą turtą.
Pievėniškių bandymas rajone apginti mokyklą nepavyko, tačiau jie taip lengvai pasiduoti neketina. Bendruomenės prašymai ir žmonių parašai jau pasiekė ne vieną aukštesnę instituciją, televizijas.
„Tėvai, bendruomenė tikisi. Pati nesikišu: aš nei baltasis, nei raudonasis“, – į klausimą, ar tiki, kad rugsėjo mėnesį pievėniškiai vėl rinksis į vietos mokyklą, atsakė E. Norvaišaitienė.
Nuo vasario mėnesio su keturių klasių 8 vaikais dirbanti mokytoja prisipažino, kad toks darbas yra šiek tiek alinantis. Tačiau ji negalėjo atsakyti, ar sutiks mokytojauti Tirkšlių vidurinėje mokykloje.
E. Norvaišaitienė nepatenkinta, kad sulaukė pasiūlymo ne pagal specialybę. Nuo 1983 metų pradinių klasių mokytoja dirbančiai pedagogei pasiūlyta dėstyti šeštokams.
M. Vilimas patikino, kad kiti penki Pievėnų mokyklos darbuotojai sutiko pereiti dirbti į Tirkšlių mokyklą.
PER MAŽAI VAIKŲ
Per praėjusį Tarybos posėdį politikai priėmė sprendimą uždaryti Pievėnų ir Urvikių pradines mokyklas. Motyvuota, kad šių mokyklų išlaikymas per brangiai kainuoja valstybei, nes nesurenkamas reikiamo mokinių skaičius. Dabar Pievėnų pradinėje mokykloje mokosi 9 vaikai, o juos aptarnauja 6 darbuotojai. Mokyklos išlaikymas kasmet kainuoja apie 75 tūkstančius litų.
Švietimo įstatymas reikalauja, jog mokyklą lankytų mažiausiai 10 vaikų. Atliktas tyrimas parodė, kad Pievėnų mokykla kitais mokslo metais tiek vaikų nesurinks.
„Buvo skaičiuoti net Mitkaičių (Telšių rajonas) vaikai. Šio kaimo vaikai niekada nelankė Pievėnų mokyklos. Į sąrašą įtrauktas net penkiametis“, – apie bandymus padidinti moksleivių skaičių replikavo Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
Vedėjas ramiai reaguoja į pievėniškių siekius išlaikyti mokyklą: įstaigos steigėja yra Savivaldybė, jai suteikta teisė atidaryti ar uždaryti mokyklas.
URVIKIŠKIAI
NESIPRIEŠINA
Senamiesčio pagrindinė mokykla taip pat skuba į Mažeikius parsivežti uždaromo Urvikių skyriaus turto.
„Jeigu vagys į mokyklą įlįsdavo, kol vyko pamokos, tai kas būtų per vasaros atostogas? Faktas, kad mokykla uždaroma, dar labiau gali vilioti ilgapirščius“, – samprotavo Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Janina Norvilienė.
Tiek bendruomenė, tiek mokyklos darbuotojai elgiasi supratingai – konfliktų dėl išvežamo turto nekilo. Atvirkščiai, stengiamasi mokyklos uždarymo procedūrą atlikti civilizuotai. Į Mažeikius išvežamos ne visos priemonės, inventorius. Nurašomiems daiktams bus ieškoma naujų šeimininkų. „Kam sunaikinti mokyklai nebetinkamą turtą? Kaimo žmogus šiek tiek pasitvarkęs gali panaudoti nurašytus stalus, kėdes, spintas“, – sakė J. Norvilienė.
Pernai, kai buvo uždarytas Purvėnų skyrius, nurašytas inventorius rado vietą purvėniškių namuose.
APIE VAIKUS NEGALVOJA
Be Pievėnų ir Urvikių mokyklų, per pastaruosius trejus metus uždarytos dar bene penkios – Lūšės, Račalių, Žibikų, Svirkančių, Purvėnų. Ateityje, ko gero, toks likimas laukia ir Dagių bei Rubikų kaimo mokyklėlių.
Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus teigė, kad įvairiai mokytojai ir tėvai reaguoja į tokius sprendimus. Didžiausio pasipriešinimo, ko gero, sulaukta iš Pievėnų. Rajono atstovams pievėniškių iki šiol nepavyko įtikinti, kad mažos kaimo mokyklėlės uždarymas turi daugiau pliusų nei minusų.
„Pievėnuose nemokamai maitinami vaikai turėjo tenkintis arbata ir sumuštiniu. Tirkšliuose yra valgykla, sporto salė. Jeigu reikia, suteikiama socialinio darbuotojo, logopedo pagalba. Kur kas geresnė ugdymo kokybė. Kaip galima ketvirtoką išmokyti dialogo, jeigu toks vaikas mokykloje vienas?“ – lygino vedėjas.
A. Stonkus tėvus, besipriešinančius nykstančių mokyklėlių uždarymui, kaltino tamsumu. Esą jiems nerūpi vaikų ateitis, geras išsilavinimas. Svarbiausia – kad vaikas būtų šalia ir galėtų karvę perkelti, padėti daržus ravėti.
„Būtinai parašykite, kad visą šaršalą Pievėnuose verda mokytoja. Ji bijo eiti dirbti į normalią mokyklą. Tokia mokytoja yra ne specialistė – tai amatininkė. Vaikams reikia mokytojos“, – neslėpė pykčio vedėjas.
PASTATAI –
VALDININKAMS NAŠTA
Pievėniškiai dėl mokyklos uždarymo įžvelgia ir tikslus, nesusijusius su vaikų ugdymu. Esą kažkas nusitaikė į šį pastatą.
Savivaldybės turto skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas sakė, kad pirmiausia bus svarstoma, ar šis pastatas reikalingas Savivaldybės funkcijoms vykdyti. Jeigu prašymų iš seniūno ar Savivaldybės skyrių nebus sulaukta, bus siūloma jį įtraukti į privatizuotinų sąrašą. Tokį sprendimą turi patvirtinti Savivaldybės taryba.
J. Sperauskas neslėpė, kad po mokyklų uždarymo likę tušti pastatai Savivaldybei yra galvos skausmas. Nors ne vienas numatytas privatizuoti, tačiau šį procesą stabdo tai, kad neįteisintas žemės sklypas. Pradėjus procedūrą, ji ilgam įstringa pas žemėtvarkininkus.
Jono STRAZDAUSKO
nuotr.: E. Norvaišaitienės (pirma iš kairės) ir M. Buikienės (šalia) susitikimas nebuvo draugiškas – viena kitai negailėjo kandžių replikų.
Aistros dėl Pievėnų mokyklos uždarymo nerimsta
Parašykite komentarą