Aktorė Karolina Kontenytė apie teatro kasdienybę ir magiją

Akimirka iš spektaklio „Kalės vaikai“, kuriame Karolina Kontenytė atliko Lotės vaidmenį (nuotraukoje aktorė centre).

Mažeikių kraštas Lietuvai ir pasauliui užaugino daug kūrybingų, talentingų, darbščių, įdomių žmonių.
Praėjusią savaitę Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko teatru, daile besidominčių mažeikiškių susitikimas su iš Mažeikių kilusiomis aktore Karolina Kontenyte bei dailininke-grafike Živile Spūdyte-Žvėrūna.
Dabar į Mažeikius menininkės sugrįžta tik trumpam pasisvečiuoti. Bendraudamos su mažeikiškiais abi tikino: prie jų kūrybiškumo augimo prisidėjo gimtasis miestas bei jo žmonės.

Dviejų „Auksinių scenos kryžių“ savininkė
Abi merginos gimė ir užaugo Mažeikiuose, o 2011 metais baigė Merkelio Račkausko gimnaziją.
Po mokyklos baigimo jų keliai pasuko į skirtingus Lietuvos miestus. Ž. Spūdytė grafikos studijuoti išvyko į Šiaulius, K. Kontenytė mokytis aktorinio meistriškumo – į Klaipėdos universitetą, į profesoriaus Valentino Masalskio kursą.
Apie grafikės Ž. Spūdytės-Žvėrūnos kūrybinį kelią „Santarvė“ rašė prieš porą metų, kai Mažeikių muziejuje buvo surengta jos skaitmeninės grafikos darbų paroda „Simuliacija“. Tad šį kartą pasakojame apie aktorės kelią pasirinkusią K. Kontenytę.
Mažeikiškė nuo 2012 metų vaidina Klaipėdos jaunimo teatre, o nuo 2017 metų – Klaipėdos dramos teatre. Ji yra ir vaikų bei jaunimo teatro studijos „Jaunieji kūrėjai“ vadovė.
Jaunai aktorei jau du kartus įteiktas „Auksinis scenos kryžius“ – aukščiausias Lietuvos teatro apdovanojimas. 2017 metais šiuo apdovanojimu už Bertos vaidmenį spektaklyje „Tėvas“ ji buvo įvertinta kaip nepagrindinį vaidmenį atlikusi aktorė. Prieš dvejus metus K. Kontenytė „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanota už Lotės vaidmenį Eimunto Nekrošiaus režisuotame spektaklyje „Kalės vaikai“.
Tiek apie mažeikiškės pasiekimus.

Sugalvodavo įvairių veiklų
K. Kontenytė, bendraudama su mažeikiškiais, sakė norinti pasidalyti prisiminimais apie tuos Mažeikius, kurie ją bei jos klasės draugus augino, brandino.
Pasak viešnios, dabar labai skatinamas įvairių bendruomenių kūrimasis. Jis neretai skatinamas ir įvairių Europos Sąjungos fondų lėšomis. Veikliai gimnazistų trijulei – K. Kontenytei, Ž. Spūdytei ir Mariui Samavičiui bei jų draugams sekėsi susitelkti į moksleivių bendruomenę ir be jokių paraginimų ar paskatinimų „iš šalies“.
„Nežinau, gal iš deficito, gal dėl to, kad tuo metu, kai augome, Mažeikiuose nebuvo tiek daug įvairių veiklų, tai mes patys ir suburdavome savo bendruomenes, ir sugalvodavom visokių veiklų“, – į prisiminimus leidosi aktorė.

Išreikšti save padėjo žmonės ir miestas
Gimnazistų trijulė kartu su dar keliais draugais važiuodavo į Vilnių žiūrėti spektaklių, o savo kūrybiškumą išreikšdavo įvairiomis priemonėmis bei būdais.
Pavyzdžiui, gimnazistai buvo „Santarvės“ priedo jaunimui „Pagreitis“ kūrėjai ir bendraautoriai.
„Neįtikėtina, kaip laikraštis mums, moksleiviams, suteikė skiltį, kurioje visai laisvai galėjome rašyti tai, ką norėdavome. Tai buvo puiki proga išreikšti save. Man atrodo, kad mūsų, jaunų žmonių, kūrybiškumą skatino įvairios Mažeikių bendruomenės – laikraštis, mokykla, biblioteka ir, žinoma, mokytojai“, – kalbėjo K. Kontenytė.
Aktorė prisiminė: gimnazijoje jų laidos mokiniai įvairiais būdais bandydavo išreikšti save. Dabartiniu, suaugusio žmogaus vertinimu, tie paaugliški noriai kartais būdavo ir triukšmingi, ir įžūloki. Vis dėlto, mokytojai, suteikę didelę laisvę veikti, mokiniams įskiepijo ir tai, kad šalia laisvės visada yra ir atsakomybė.

Dėkinga mokytojams
K. Kontenytė šiltai prisiminė ir Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojus Laimą Skabickienę, Martyną Janušką. Taip pat ir Moksleivių namų teatro studijos „Atžalynas“ vadovę Daivą Jaškulienę, Vytauto Klovos muzikos mokyklos teatro mokytoją Airidą Lementauskienę.
Šie pedagogai, dirbdami su savo mokiniais, vesdami juos lietuvių kalbos ir literatūros, teatro pažinimo keliu, organizuodami išvykas stebėti spektaklių, teatro naktis, atlikdavo kur kas daugiau, nei mokytojas turėtų daryti pagal savo pareigybes.
„Su visais šiais mokytojais pavyko užmegzti didesnį ryšį nei vien mokytojo ir mokinio. Atsimenu, buvo toks metas, kai man buvo kilusi dilema: mesti muzikos mokyklą ar nemesti. Tada skubėjau pasikalbėti, išsiverkti pas mokytoją Airidą. Neįtikėtina, kai mokytojas su mokiniu sugeba bendrauti kaip su sau lygiu, kad priima vaiką kaip žmogų“, – šypsojosi K. Kontenytė.

Su bibliotekos lankytojais Karolina Kontenytė pasidalijo prisiminimais
apie savo mokyklinius laikus ir gyvenimą Mažeikiuose.

Scenoje – nuo antrojo kurso
Viešnia papasakojo ir apie savo aktorystės studijas. O jos buvo įdomios bei įvairialypės.
Pirmaisiais studijų metais būsimiesiems aktoriams teko mokytis įvairių šokių, muzikos, ritmikos.
„Aktorystės studijose darai neįtikėtinus dalykus – mokaisi stovėti ant galvos, žongliruoti arba, pavyzdžiui, tris valandas svarstai, kaip suvaidinti, kad virtuvėje pjaustai daržoves. Dabar, aišku, tai atrodo juokinga, bet tuomet viskas buvo labai svarbu“, – šypsojosi aktorė.
K. Kontenytė sakė esanti dėkinga savo kurso vadovui V. Masalskiui už tai, kad savo studentus vaidybos jis mokė per susitikimus su žiūrovais. Antrame kurse mokydamasi mažeikiškė drauge su savo studijų draugais vaidino spektaklyje „Paukštyno bendrabutis“. Jį rodydami studentai apkeliavo daug Lietuvos miestų bei miestelių.
„Tai, kad jau antrame kurse gali eiti į sceną, vaidinti žiūrovams, – labai vertinga patirtis ir prabanga. Įprastai šiose studijose būna, kad jaunieji aktoriai į sceną užlipa ir su žiūrovais susitinka tik po metų ar dvejų, kai baigia studijas“, – pasakojo aktorė.

Laikosi tam tikrų ritualų
Tik pradėjusi studijuoti aktorinį meistriškumą mažeikiškė norėjo paneigti teiginį, kad teatras – kažkokia magiška vieta, kurioje sklando Mūzos. Jai tai atrodė nerimta.
„Aš ir dabar manau, kad teatrą reikėtų vertinti kaip mokslą. Ypač aktoriams. Žiūrovams galbūt kiek kitaip – jie gali teatrą įsivaizduoti kaip magišką vietą. Bet vis tiek turiu prisipažinti, kad įvairūs teatro ritualai pas mane ateina“, – pasakojo K. Kontenytė.
Pavyzdžiui, galioja toks prietaras, kad į kiekvieną spektaklį aktorius turi atnešti kažką savo. Karolina, vaidindama viename spektaklyje, segi savo močiutės auskarus. Auskarų nei žiūrovai, nei teatro kostiumų dailininkė bei scenografė nemato, tačiau pati aktorė žino, kad jie yra, ir tiki, kad jie neša sėkmę. Tam tikrus savo susikurtus bei gera lemiančius ritualus Karolina atlieka ir prieš išeidama į sceną, ir nusilenkdama publikai.
„Jei kas būtų tai papasakojęs prieš kokius penkerius metus, man būtų atrodę visiški paistalai. Bet dabar pati pradėjau tai daryti“, – kalbėjo aktorė.

Teatras – keistas dalykas
Mažeikiškė viena didžiausių teatre patirtų magijų vadina tai, kad turėjo galimybę vaidinti E. Nekrošiaus režisuotame spektaklyje „Kalės vaikai“.
Tiesa, priešistorė tokia, kad ji net nenorėjo dalyvauti aktorių atrankoje į šį spektaklį. To nenoro priežastys buvo dvi – nuovargis po trijų iš eilės spektaklių premjerų ir baimė būti pakviestai vaidinti Lietuvos teatro korifėjaus spektaklyje.
„Nekrošius buvo režisierius, kuris atsakingai ruošdavosi repeticijoms. Jis kasdien ateidavo į jas su didžiuliais sąsiuviniais, prirašytais pastabų kiekvienam aktoriui. Ir jo pastabos buvo kiek kitokios, nei kitų režisierių – poetiškos“, – prisiminimais pasidalijo aktorė.
„Kai kalba sukasi apie vaiką, ji tampa kate. Netikėtai, labai emocingai – kaip katė, ji gina savo vaiką. Susiėmusi už krūtinės liūliuoja kaip vaiką“, – taip režisierius rašė apie Karolinos įkūnytą Lotę spektaklyje „Kalės vaikai“. Kita pastaba aktorei: „Lotė yra srovė, kuri turi irklelį“.
K. Kontenytė tikino: gavęs tokią pastabą gali dieną sėdėti ir mąstyti apie tai, kas yra ta srovė, kuri turi irklelį, ir kaip tai suvaidinti.
Mažeikiškė teatrą apibūdino kaip keistą dalyką. Jame galima sutikti keistų žmonių. Be to, jame aktoriai labai dažnai būna negražūs. Tačiau tuo pačiu metu teatre išsipildo tai, kas įprastai gyvenime neišsipildytų.

One Reply to “Aktorė Karolina Kontenytė apie teatro kasdienybę ir magiją”

  1. Karius parašė:

    Puikus straipsnis. Saunuole Karolina <3

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*