Didėja privalomojo sveikatos draudimo mokestis

Nesumokėjus padidėjusio PSD mokesčio galima netekti sveikatos draudimo. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nuo šių metų rugpjūčio 1 dienos minimali alga didinama iki 850 litų, todėl nuo tos dienos keičiasi mokėtinos privalomojo sveikatos draudimo įmokų sumos.
Valstybinė ligonių kasa skaičiuoja, kad mokantiesiems savarankiškai mokestis didės 5 litais, tai yra nuo 72 iki 77 litų, tačiau nei ligonių kasos, nei darbo biržos žmonių antplūdžio nesitiki.

Svarbu žinoti

Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika „Santarvei“ teigė, kad išties labai svarbu, jog žmonės žinotų apie mokesčio pasikeitimus.
„Žmogus į registrą yra įtraukiamas tik tuo atveju, kai privalomojo sveikatos draudimo mokestis yra visas sumokėtas“, – įspėjo nepastabius žmones direktorius, kuris patvirtino, kad, nesumokėjus prisidėjusių 5 litų, galima laikinai prarasti sveikatos draudimą.
Apie tai skelbiama ir visais ligonių kasai prieinamais kanalais.
Direktorius pridūrė, kad tikisi papilnėjusio fondo – nors 5 litai nuo vieno žmogaus nėra žymus skirtumas, kadangi sveikatos draudimo fondą sudaro per 4 milijardus litų. Skirtumas būtų jaučiamas nebent keičiantis apdraustųjų skaičiui.

Antplūdžio nesitiki

Direktorius patvirtino, kad vis dėlto nelaukiama tokio gyventojų antplūdžio, kaip tada, kai prieš kelerius metus šio mokesčio surinkimą imta griežčiau kontroliuoti.
Kadangi nesikeičia nei apdraustųjų skaičius, nei kategorijos, didelio sujudimo jų įstaigoje nesitikima.
Plungės teritorinės darbo biržos Mažeikių skyriaus direktorė Alfreda Normantienė „Santarvei“ taip pat tvirtino nesitikinti jokio antplūdžio. Anot vadovės, nuo pat sugriežtintos mokesčio kontrolės pradžios žmonės pradėjo gausiai registruotis darbo biržoje siekdami išvengti šio mokesčio.
Direktorė teigė, kad daugelis šių žmonių to net neslepia – siekiančių išvengti papildomų išlaidų Mažeikių darbo biržoje gali būti net apie 10 procentų visų užsiregistravusiųjų bedarbių.
„Tokiems žmonėms siūlomas darbas. Jei pasiūlyto darbo pilietis atsisako, nenurodydamas jokios svarios priežasties, toks žmogus tiesiog braukiamas iš darbo biržos“, – pasakojo direktorė apie esą bedarbius, kurie esą siekia pasinaudoti lengvatomis.

Žmonės linkę sukčiauti

Ligonių kasų atstovas R. Mažeika „Santarvei“ teigė, kad mokesčio mokėjimą kontroliuoja Valstybinė mokesčių inspekcija.
Direktorius pridūrė, kad žmonės yra linkę sukčiauti, pavyzdžiui, kai užsienyje gyvenantys žmonės patiria sveikatos problemų, kartais neteisėtai pasinaudojama fondo lėšomis atlyginti užsienio valstybės gydymo įstaigos patirtoms gydymo išlaidoms. Tokiais atvejais iš asmens reikalaujama, kad fondui būtų sumokėta įsiskolinta suma.
Pasak vadovo, panašių dalykų pasitaiko ir Lietuvoje, ypač vasarą, kai grįžta emigrantai ir nori pasitikrinti sveikatą, atlikti operacijas ar kitas procedūras. Sugriežtėjus kontrolei tokių paslaugų neapsidraudusieji nemokamai nebegauna, todėl dažnas sutinka apsidrausti.
„Žmonės mėgsta mūsų sveikatos apsaugos sistemą keiksnoti, tačiau, palyginus su užsieniu, požiūris į pacientą Lietuvoje yra net geresnis“, – pridūrė direktorius, paklaustas, dėl ko žmonės renkasi Lietuvos, o ne užsienio gydymo įstaigas.

Rytis SAVICKIS

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto