Mokytojas dėl smurto aiškinasi pareigūnams

Mažeikių policijos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl mokytojo smurto prieš moksleivį.
Dvylikamečio mama pareigūnams pranešė, kad pedagogas jos sūnų tampė už ausų, tuo jam sukeldamas fizinį skausmą, vaikas patyrė psichologinį smurtą.
Už tokį nusikaltimą baudžiama laisvės atėmimu iki dvejų metų.
MOKYKLOJE – PIRMAS ATVEJIS
„Jaunystės“ vidurinės mokyklos direktorė Nina Skibickaja su „Santarve“ nelabai norėjo aptarinėti įvykio.
Anot jos, komisija aiškinasi aplinkybes, jos išvados lems, kaip bus įvertintas mokytojo poelgis. (Nežinia kodėl direktorė nutylėjo, kad už šį poelgį mokytojui ji jau yra skyrusi papeikimą, nelaukdama išvadų.)
„Kaip direktorė, aš suprantu, kad mokytojas turi tik mokyti. Tačiau jį suprantu ir kaip žmogus. Mokytojas labai gailisi, išgyvena. Jis atsiprašė moksleivio ir tėvų“, – pasakojo direktorė. („Santarvės“ žiniomis, tėvai atsiprašymo nepriėmė.)
N. Skibickaja „Jaunystės“ mokykloje dirba jau trisdešimt metų. Anot jos, kolektyvas esąs darnus, draugiškas. Toks atvejis, kai mokytojas panaudojo jėgą prieš mokinį – vienintelis.
Direktorė teigiamai charakterizavo prasikaltusį mokytoją, beje, buvusį šios mokyklos auklėtinį.
„Jaunystėje“ jis dirba bene dvylika metų.

KOMISIJA VERTINA KRITIŠKAI
Nukentėjusiojo vaiko mama kreipėsi ir į Švietimo skyrių. Vedėjas sudarė komisiją, kuri iki gruodžio 1 dienos turėjo išsiaiškinti situaciją.
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus vakar „Santarvę“ supažindino su tą dieną gautomis komisijos išvadomis.
Komisijos nuomone, mokytojas, prieš mokinį panaudodamas fizinę jėgą, grubiai pažeidė pedagoginio darbo etiką. Jos nariai pastebėjo, kad mokyklos bendruomenėje trūksta vieningo požiūrio į drausmę, mokinių elgesį mokykloje, kiekvieno bendruomenės nario atsakomybės už savo veiksmus.
Manoma, kad mokyklos vadovai turėtų atkreipti dėmesį į mokytojų psichologinę kompetenciją bendraujant su mokiniais, tėvais.
Siūloma organizuoti seminarus, pasikviečiant į juos žymius pedagogus bei psichologus.
Mokyklos pedagogai sutiko, kad jiems reikia ieškoti naujų darbo su mokiniais ir tėvais formų.

MOKYTOJAS TURI MOKYTI
Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus „Santarvei“ sakė neigiamai vertinąs bet kokį fizinės jėgos naudojimą prieš mokinį.
„Ne paslaptis, kad sovietmečiu mokytojai ne tik už ausų tampė, bet taikė ir kitokias fizines bausmes. Keičiasi mokykla. Tokių dalykų neturėtų būti. Mokytojui yra suteikta teisė mokyti, ugdyti, lavinti, o ne bausti. Jei esi mokytojas, kaip ir kunigas turi pašaukimą, privalai susitvarkyti su klase“, – samprotavo A. Stonkus.
Vedėjas apgailestavo, kad ne visi mokytojai susivaldo ir kartais prieš mokinį panaudoja jėgą.
Smurto atvejis „Jaunystės“ mokykloje – rajone bene penktas per trejus metus. Tačiau apsiribota tik drausminėmis nuobaudomis, nes dažniausiai konfliktuojančios pusės susitaiko.
A. Stonkus pripažino, kad Švietimo skyrius galbūt žino ne apie visus smurto atvejus, nes mokyklos, ko gero, nėra linkusios viešinti tokių faktų.

MOKYTOJAI TAMPA ATSARGESNI
„Esame pavargę, nervingi, susierzinę – tiek vaikai, tiek suaugusieji. Kai du tokie įsielektrinę susikimba – būna kibirkštis“, – pastebėjo A. Stonkus.
Panašiai „Santarvei“ sakė ir Žemalės pagrindinės mokyklos direktorė Audronė Dipševičienė, gegužės mėnesį pastabą skyrusi mokytojui, jėga bandžiusiam sudrausminti mokinį.
„Nedrįsčiau patempimo už ausies vertinti kaip nusikaltimo, tačiau dabartiniai įstatymai griežti – negalima liesti vaiko rankomis“, – pripažino direktorė.
Anot A. Dipševičienės, tokia nuostata verčia mokytojus elgtis atsargiai, stabdo jų veiksmus.
„Pavojinga tampa netgi kištis į besipešančių vaikų būrį. Neduok Dieve, gindamas vieną iš jų, kitą ne taip patempsi. O jei nieko nedarysi, įvykus nelaimei, ir vėl būsi apkaltintas“, – samprotavo pašnekovė.

VAIKAI TAMPA DRĄSESNI
Mažeikių vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Liudvika Lapienė neprisiminė nė vieno atvejo, kad mūsų rajone mokytojas būtų nubaustas už smurtą prieš mokinį.
Skyrius dėl jėgos panaudojimo prieš mokinį Žemalės mokykloje kreipėsi į Mažeikių apylinkės prokuratūrą, tačiau kelti baudžiamąją bylą buvo atsisakyta.
Vedėja pastebėjo, kad vaikai drąsėja ir vis daugiau jų pagalbos kreipiasi į Vaiko teisių apsaugos skyrių. Tačiau kol kas tai dažniausiai vaikai iš asocialių šeimų, kenčiantys nuo girtaujančių tėvų.
„Mokykloje vaikas turi būti saugus. Ir mokyklai yra priskirta vaiko teisių apsaugos funkcija. Tėvai neturėtų tylėti sužinoję, kad jų vaikas mokykloje patiria smurtą. Galima kreiptis į mūsų skyrių arba į Policijos komisariatą“, – L. Lapienė ragino tėvus ginti savo vaikus.

INFORMUOJA APIE VAIKO TEISES
Ikiteisminį tyrimą dėl „Jaunystės“ vidurinės mokytojo poelgio atliekantys pareigūnai apie tai informavo Mažeikių vaiko teisių apsaugos skyrių.
„Ne tik fizinis, bet ir psichologinis smurtas – įžeidinėjimai, patyčios – yra nusižengimas. Sukioti ausų vaikui negali ne tik mokytojai, bet ir tėvai. Jeigu vaikas pasiskųstų, ir tėvai galėtų būti nubausti administracine bauda“, – „Santarvei“ sakė skyriaus vedėja L. Lapienė.
Vedėja pastebėjo, kad sunkiausia įrodyti emocinį smurtą, nes nėra sureguliuota teisinė bazė.
Šalies Vaiko teisių apsaugos tarnyba jau porą metų gegužę skelbia mėnesiu prieš smurtą. Šis mėnuo skiriamas prevencijai – vyksta pokalbiai, seminarai vaikams, tėvams, nevyriausybinėms organizacijoms.
L. Lapienė mano, kad vaikai jau žino, kur kreiptis dėl savo teisių pažeidimų. Neseniai skyrius išleido lankstinuką, kur skelbiama tokia informacija. Lankstinukai platinami ir mokyklose.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
N. Skibickaja tikino, kad per 30 jos darbo „Jaunystės“ mokykloje metų, pirmą kartą prieš mokinį buvo panaudota jėga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto