Pagelbėti visuomenei telkiami savanoriai

Prieš kurį laiką buvo išplatinta informacija, kad Bendruomeninis pagalbos vaikams centras, bendradarbiaudamas su Mažeikių rajono savivaldybe, ieško savanorių tokioms veikloms kaip, pavyzdžiui, maisto išnešiojimas mūsų mieste bei rajone gyvenantiems seneliams ir pan.
Nors kol kas didelės savanorių pagalbos dar neprireikė, kasdien dirbama tam, kad, mūsų rajone kilus koronaviruso protrūkiui, būtų žmonių, galinčių padėti silpnesniesiems: sergantiems, vienišiems, pagyvenusiems mažeikiškiams.

Registracija ir informacija – telefonais

Pasak Bendruomeninio pagalbos vaikams centro direktorės Daivos Meškienės, iš savivaldybės vadovų išgirdus, kad reikia sutelkti mūsų krašte gyvenančių žmonių, galinčių neatlygintinai pagelbėti silpnesniesiems, pajėgas, jos vadovaujama įstaiga bei darbuotojai į šį poreikį įsiklausė.
Užduotis koordinuoti mūsų krašto savanorių komandos telkimą patikėta centro jaunimo darbuotojai Rimgailei Zarembaitei ir projektų koordinatoriui Irmantui Sujetai.
Pasak šių jaunų mažeikiškių, savanorių ieškoma kelioms veikloms. Pirmiausia – maistui išnešioti mūsų mieste bei rajone.
Reikalingi ir žmonės, galintys pagelbėti Telšiuose esančios mobiliosios patikros punkte. Šie savanoriai neimtų mėginių iš galimai koronavirusu užsikrėtusių asmenų, jiems tektų atlikti pagalbinius darbus.
Norintys ir galintys savanoriauti pilnamečiai asmenys turėtų paskambinti R. Zarembaitei tel. 8 682 52 359 ir I. Sujetai tel. 8 682 72 164. Koordinatoriai suteiks visą reikalingą informaciją.

Reikia savanorių administravimui

Pasak I. Sujetos, situacija dėl savanorystės šiuo metu yra tokia: viena vertus, gyvenimas teka į priekį, tačiau yra kupinas susikaupimo, o kartu ir nerimo. Nerimaujama dėl to, kas laukia ateityje.
„Dabar ruošiamasi tam, kad, atsitikus konkretiems atvejams, kai kam nors prireiks pagalbos, būtų lengviau susisiekti su žmonėmis, kurie tą pagalbą nori ir gali suteikti. Tam ruošiamas rezervas žmonių – savanorių, kurie prireikus prisidės prie įvairių veiklų“, – paaiškino „Santarvės“ pašnekovas.
Šiuo metu Savivaldybė yra suteikusi galimybę iš užsienio grįžusiems mažeikiškiams, kurie savo aplinkoje neturi galimybių 14 dienų izoliuotis nuo artimųjų, tai padaryti viename iš miesto viešbučių. Tačiau virusui plintant, saviizoliacijai ruošiamas viešbutis ne Mažeikiuose, o užmiestyje.
Todėl yra ieškoma savanorių, kurie tame viešbutyje galėtų užsiimti administracine veikla.

Kol kas suspėja darbuotojai

Dar prieš Lietuvoje paskelbiant karantiną, šalies gyventojai, o tarp jų ir mažeikiškiai, buvo „užsipirkę“ nemažai ilgai negendančių produktų, higienos priemonių. Tačiau tai buvo prieš kelias savaites.
„Manau, netrukus bus nauja gyventojų apsipirkimo banga. Dabar, kai visi išgyvename nežinią, valgymo įpročiai keičiasi. Ko gero, žmonės valgo daugiau nei įprasta ir netrukus iš anksto įsigytos kruopos, konservuoti maisto produktai baigsis. Taigi, bus nauja apsipirkti skubančių gyventojų banga. Apsipirkti bus sudėtinga vyresnio amžiaus žmonėms“, – prognozavo I. Sujeta.
Kol kas tuos žmones – savo klientus – apiperka, jais pasirūpina Mažeikių rajono socialinių paslaugų tarnybos socialinių darbuotojų padėjėjos.
Tačiau nuo koronaviruso neapsaugotas nė vienas rajonas ir tik laiko klausimas, kada bus nustatyti pirmieji infekuoti mažeikiškiai. Galbūt, atėjus „dienai X“, sirgs įvairių institucijų darbuotojai, galbūt jų kasdienius darbus: pagalbos sunkiau besiverčiantiems žmonėms teikimą, aprūpinimą maistu, vaistais – bent iš dalies teks perimti savanoriams.

Perorientuoja veiklų pobūdį

Antradienį „Gintarinės“ vaistinės tinklo darbuotojai išplatino informaciją, kad šiuo sudėtingu visuotinio karantino laikotarpiu vaistinių tinklo darbuotojai telefonu 8 800 80 006 (darbo laikas 9–17 val.) senjorams suteikia visą reikiamą informaciją bei konsultacijas apie vaistus, kitas vaistinės prekes, priima receptinių vaistų užsakymus. Užsakymui pateikti reikia to asmens, kuriam vaistai reikalingi ar paskirti, asmens kodo.
Priimtas užsakymas bus suruoštas per 1 valandą artimiausioje užsakovui vaistinėje, kur yra reikiamo vaisto likutis. Užsakymų atsiėmimo vietų – „Gintarinių“ bei „Norfos“ vaistinių visoje Lietuvoje yra daugiau nei 360.
Pasitarnauti – paimti užsakytus vaistus ir nugabenti juos į namus tiems žmonėms, kuriems jų reikia, galėtų registruoti savanoriai.
Kalbama, kad, siekiant stabdyti viruso plitimą, savo verslus perorientuoti gali tekti ir prekybos tinklams.

Žmonės geranoriški

Nei Rimgailė, nei Irmantas, gavę užduotį koordinuoti savanorių sąrašo sudarymą, nesitikėjo, kad mažeikiškiai taip aktyviai įsitrauks į šį reikalą, bus tokie geranoriški.
Pašnekovai sulaukia įvairių žmonių skambučių. Vieni jų savanoriauti gali tik po 17 valandos ir savaitgaliais. Kiti skubėti į pagalbą yra pasiruošę jau tuoj pat. Visi jie įtraukiami į savanorių sąrašą.
„Telefonas tikrai netyla. Kai atsiliepiu, po pasisveikinimo dažniausiai pirmasis klausimas būna „Kuo galėčiau būti naudingas?“ Atrodo, kad žmonės kone tą pačią minutę lėktų, važiuotų, prisidėtų prie pagalbos teikimo“, – pasidžiaugė R. Zarembaitė.
Pašnekovė akcentavo, kad tokiu laikotarpiu, kokį visi dabar išgyvename, nėra paprasta susisiekti su vienišais vyresnio amžiaus žmonėmis. Socialiniais tinklais jie dažniausiai nesinaudoja. Daugiabučių ar privačių gyvenamųjų namų pašto dėžučių neprikaišiosi skrajutėmis apie tai, kad, jei reikia, yra galinčiųjų padėti.
Todėl visų, kas žino kokį žmogų ar žmones, kuriems reikėtų savanorių pagalbos, esate kviečiami paskambinti ir pasidalyti ta informacija su koordinatoriais.

Reikia turėti priemonių

Pasak I. Sujetos, vien turėti gerų norų pagelbėti kitiems žmonėms savanoriaujant neužtenka.
Šiuo metu pagrindinis savanoriškos veiklos principas – apsaugoti nuo koronaviruso save ir aplinkinius.
Savanorių koordinatoriai visiems skambinusiems žmonėms paaiškina, kad turėti tiesioginį kontaktą su asmenimis, kuriems reikia pagalbos, galės tik pilnamečiai.
Be to, norint savanoriauti, būtina turėti apsauginių priemonių – vienkartinių pirštinių, dezinfekcinio skysčio, kvėpavimo takus apsaugančių priemonių, rekomenduojama naudoti ir apsauginius akinius.
„Dabar savanorių prašome patiems turėti šių priemonių. Kai tik ko nors gausime, būtinai dalysimės su jais. Žinoma, laukiame, kol apsaugos priemonių atsiras valstybės rezerve. Šiuo metu vykdomi didžiuliai užsakymai ir artimiausiomis savaitėmis daug šių priemonių turėtų pasiekti Lietuvą.
Aišku, jeigu neužstrigs kur nors pasienyje, nes ne paslaptis, kad dabar kai kurios valstybės periminėja humanitarines siuntas“, – apibendrino I. Sujeta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto