Parama – tik turintiesiems pinigų

Laimė pasikeisti asbesto stogus kol kas šypsosi nedaugeliui. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Startavo ilgai laukta stogų dengimo programa. Tačiau su reikalavimais susipažinę žmonės liko nusivylę – daugelis negalės pasinaudoti parama ne tik dėl painių europinių reikalavimų, bet dar ir dėl to, kad neturi reikalingų tūkstančių.
Be to, dokumentų labirintuose pasiklydę gyventojai jaučiasi priklausomi nuo valdininkų malonės.

Tyčiojasi iš gyventojų

Sudėtinga programa piktinasi ir laišką redakcijai atsiuntęs mažeikiškis Vidmantas Erminas.
„Kantrybė trūko. Negalima ramiai stebėti tyčiojimosi iš gyventojų, ir ypač kaime gyvenančių žmonių“, – teigė vyras, su „Santarve“ panoręs pasidalinti savo pastebėjimais.
Jis, kaip ir daugelis gyventojų laukęs startuojančios ES paramos, prisipažino tikėjęsis kur kas paprastesnio idėjos įgyvendinimo.
„Patalpų savininkas, norėdamas pasikeisti asbestinę stogo dangą, užpildo paprastą paraišką, nurodo adresą ir reikiamos keisti stogo dangos plotą (pateikus asbesto gaminių inventorizacijos aprašą). Nusiperka šiferio ar kitos ekologiškos dangos, pateikia Nacionalinei mokėjimo agentūrai sąskaitą, atvyksta komisija patikrinti, ar tikrai jo pastatas dengtas sena asbestine stogo danga. Ir  žmogelis, pasikeitęs stogo dangą, pakviečia tą pačią komisiją, kad ji įsitikintų, jog danga pakeista, ir belieka laukti žadėtos kompensacijos“, – vyras pasakojo taip įsivaizdavęs paramą.

Seminaras optimizmo nesuteikė

Praėjusiais metais prieš pat Naujuosius žemės ūkio ministras patvirtino asbestinių stogų dangos keitimo taisykles. Praėjusią savaitę su jomis bei stogų keitimo programa supažindino Mažeikiuose lankęsi ministerijos bei Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovai.
Į seminarą atėję žmonės taip pat kalbėjo apie sudėtingą dokumentų pildymą, teigė pasijutę lyg kokiame labirinte.
Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos skyriaus vyriausioji  specialistė Inga Venciulytė bandė paguosti, kad ši programa supaprastinta – ko gero, pati paprasčiausia iš visų, kurias remia ES.
„Kyla sarkastiškas klausimas: tai kaip tada atrodo „nesupaprastintas“ variantas?“ – replikavo V. Erminas.
Salė vos talpino gyventojus, norinčius daugiau išgirsti apie galimybę pasikeisti savo stogus. Tačiau ne visais atsakymais žmonės liko patenkinti.

Daug neaiškumų

Stogai Europos Sąjungos lėšomis bus keičiami kaimo vietovėse, kuriose gyventojų skaičius neviršija 6 tūkstančių. Žmones piktina tai, kad parama teikiama tik keičiant gyvenamųjų namų stogus.
„Deklaruojama, kad stogų programa priimta rūpinantis gyventojų sveikata – esą asbesto skaidulos net gali sukelti vėžinius susirgimus, tačiau ūkiniai ir kiti pastatai toje pačioje sodyboje taip ir lieka su senu šiferio stogu“, – replikavo į seminarą atėję gyventojai.
Numatyta kompensuoti iki 50 procentų asbestinio stogo keitimo išlaidų, bet ne daugiau kaip 10 tūkstančių litų. Tačiau ne visos išlaidos pripažįstamos tinkamomis finansuoti. Stogą nuimti, kitą dangą užkloti, net vinis įsigyti teks savo sąskaita.
Pretenduoti į paramą gali žmogus, ne mažiau kaip penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaravęs kaimo vietovėje.
Vargu ar daug žmonių be specialisto pagalbos sugebės sudaryti paprastojo remonto aprašą.
„Reikalingi tikslūs skaičiavimai, nes Nacionalinė mokėjimo agentūra reikliai vertina“, – sutiko ir Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas.
Žmonės stebisi, kad jiems patiems paliktas ir tokio pavojingo asbestinio šiferio atliekų  sutvarkymas. Numatyta kompensuoti tik pusę jų utilizavimo išlaidų. Už šiferio nuėmimą ir kitus panašius darbus teks susimokėti pačiam.
Nuo vasario mėnesio Mažeikių komunaliniam ūkiui ir gyventojams už 1 tonos asbesto atliekų sutvarkymą tenka mokėti apie pusantro šimto litų.

Specialistai teikia pagalbą

Daugelis kaimo gyventojų – senyvo amžiaus, o paraiškų formos – gana sudėtingos. Pretenduojantis į paramą turi užpildyti 16 lapų paraišką – ne ranka, o kompiuteriu.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas R. Gramas sutinka, kad tiems, kurie anksčiau nėra dalyvavę jokiose programose, nėra teikę jokių paraiškų, galbūt ir sudėtingos atrodo kai kurios sąvokos. Tačiau jis patikino, kad pagalba teikiama tiek seniūnijose, tiek Savivaldybėje, vadinamajame viename  langelyje.
Be to, kiekvieną trečiadienį Žemės ūkio skyriuje paraiškas priiminėja, stogų keitimo klausimais konsultuoja Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai.
Vienas pirmųjų veiksmų yra stogo šiferinės dangos inventorizacija. Savivaldybės Bendrojo skyriaus vyresnioji specialistė Nijolė Varpučanskienė pastebėjo, kad sausio 16-ąją prasidėjus paraiškų priėmimui, kasdien vis daugiau gyventojų kreipiasi dėl inventorizacijos ataskaitų. Tie, kurie anksčiau buvo pateikę ataskaitas, ateina patvirtinimo pažymos.

Laiko paraiškoms pateikti mažėja

Paramos paraiškos bus priimamos iki kovo pabaigos. Gyventojai baiminasi, kad gali nesuspėti, nes esą priklausomi ir nuo valdininkų. Žmonės sujudo, per seminarą iš Statybos ir remonto skyriaus vyriausiojo specialisto Valdo Gerikos išgirdę, kad taip reikalingą raštišką patvirtinimą apie stogo inventorizaciją jie gali gauti tik po dvidešimties darbo dienų.
„Nėra aiškiai nurodyta, per kiek dienų turime pateikti patvirtinimą, standartiškai į prašymus atsakome per dvidešimt darbo dienų“, – tokį paaiškinimą argumentavo specialistas.
V. Gerika ragino gyventojus, norinčius pasinaudoti parama, nedelsti. Esą jeigu žmogus laiką temps į kovo pabaigą, jam padėti gali būti nebeįmanoma.
„Kai ataskaitą užpildo, man reikia bent dienos ar dviejų patikrinti jas. Kaip man vienam spėti? Labai stipriai dirbant įmanoma, bet ne vien šia veikla užsiimu. Reikia laiko, todėl ir sakau nesusilaukti“, – ragino specialistas.

Paramos visiems nepakaks

Nacionalinės mokėjimo agentūros Telšių skyriaus darbuotojai praėjusią savaitę „Santarvei“ teigė, kad kol kas sulaukę tik keleto paraiškų. Seniūnijos didelio antplūdžio gyventojų, norinčių pasikeisti stogus, taip pat nesulaukia.
„Ateina, paklausia, sužinojęs, kad kompensaciją gaus tik tada, kai bus įgyvendintas projektas, išeina“, – situaciją komentavo Šerkšnėnų seniūno pavaduotojas Antanas Valtas.
Kad didžiausias stabdys pasinaudoti parama yra pinigai, teigė ne vienas pašnekovas.
Asbestinių stogų keitimui šalyje skirta 60 milijonų litų. Grubiai skaičiuojant – vienai savivaldybei tenka milijonas litų. Jeigu parama siektų bent penkis tūkstančius litų, rajone ją galėtų gauti dviejų šimtų kaimo sodybų šeimininkai, arba 25 iš kiekvienos seniūnijos.
Statybos ir remonto skyriaus duomenimis, pagal anksčiau pateiktas gyventojų ataskaitas, rajono kaimo vietovėse yra beveik trys tūkstančiai statinių su asbesto stogais.

Nustatyti pirmumo kriterijai

Stogo danga prekiaujančios įmonės darbuotojas Stanislovas Skurvidas, išsamiau susipažinęs su stogų keitimo programa ir taisyklėmis, taip pat mano, kad parama pasiekiama tik nedaugeliui. Todėl  jis pataria nepasikliauti tais, kurie už kelis šimtus litų siūlosi sutvarkyti visus dokumentus ir tikina, kad gyventojai gali būti ramūs dėl paramos.
„Atsirado naujas pasipinigavimo būdas“, – „Santarvei“ reziumavo pašnekovas.
Specialistai patarė neskubėti pirkti medžiagų ir keisto stogo, kol iš agentūros negavo paraiškos patvirtinimo.
Jeigu paraiškų bus surinkta daugiau nei už 60 milijonų litų, atrenkant jas bus vadovaujamasi pirmumo kriterijais: pareiškėjas nėra gavęs ES paramos, turi daugiavaikę šeimą, mažamečių vaikų, vykdo ekonominę ar profesinę veiklą kaimo vietovėje, yra grįžęs iš emigracijos.

Geriau taip, negu nieko

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Jonas Stanevičius „Santarvei“ prisipažino girdintis daug kritikos dėl stogų keitimo programos.
„Žemės ūkio ministerija nederino taisyklių su mūsų komitetu. Be abejo, yra taisytinų dalykų, kai kurie reikalavimai gremėzdiški, sudėtinga dokumentų priėmimo tvarka. Galėtų būti paprastesnė paraiška. Dvidešimt pirmas amžius, o žmonėms reikia stumdytis eilėse prie agentūros specialistų“, – pastebėjimais dalijosi parlamentaras.
Vis dėlto J. Stanevičius sveikino gerą iniciatyvą, nes iki šiol tokios paramos nebuvo.
„Neužmėtykime sniegu geros iniciatyvos“, – kvietė supratingai vertinti situaciją parlamentaras.
Jis ragino žmones ministerijai išsakyti pastabas, siūlymus, nes viliasi, kad programa šiais metais nesibaigs.

4 Atsakymai į “Parama – tik turintiesiems pinigų”

  1. Bronius parašė:

    Turi leisti keistis visiems norintiems o ne tik kaimo vietovese gyvenantiems.kas cia per skirstymai gali buti,tai gal mieste ar neseniai vieta kaimo vietoveje deklaravusieji zmones neturi vaiku kuriems tas asbestas kenksmingas.kas per glusiu kompanija tose kedese sedi,o dar su aukstaisiais mat issilavinimais.spfu kad juos kur…

  2. ko gero parašė:

    tie stogai tik priešrinkiminis šou. Bet ar nebus atvirkščias variantas, nes pasipiktinusių žmonių daug.

  3. ejau pro sali parašė:

    o kazin tas finansininkas atsegs pries rinkimus darbo davusiai partijai?

  4. nieko keista parašė:

    tik 60 milijonų visai lietuvai, kai už banko snoro patikrinimą kažkokiam užsieniečiui už trijų mėnesių darbą išmokėta 30 mln.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto