Profsąjunga švietimiečiams vis reikalingesnė

Rajono švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, pirmąkart taip gausiai ir viešai susibūrusi, išsirinko naują pirmininką. Konferencijos dalyviai aptarė ne tik nuveiktus darbus, bet ir kėlė aktualias švietimo problemas. PROFSĄJUNGOS NARIAI – NE VISADA PATOGŪS
Pasibaigus trejų metų kadencijai profesinės sąjungos pirmininkė Judita Čejauskienė pateikė darbų ataskaitą. Ji pasidžiaugė, kad rajone kas ketvirtas švietimo darbuotojas priklauso profesinei sąjungai. Šiuo metu joje yra 569 nariai. Aktyviausios Sodų, Pavasario vidurinių ir Senamiesčio pagrindinės mokyklų profesinės sąjungos.
Pasak pirmininkės, neramu dėl to, jog kai kuriose mokyklose trumpai gyvavusios profsąjungos išyra, pradinėse mokyklose jų visai nėra, nors problemų netrūksta. Norinčiųjų tapti profsąjungos nariais pagausėja pavasarį, kai prasideda reorganizacijos ir atleidimai iš darbo. J. Čejauskienė sakė norėtų, kad prie jų jungtųsi kai kurių kaimų, muzikos mokyklos darbuotojai.
Pirmininkės teigimu, profsąjungos nariai pageidaujami ne visuose rajone rengiamuose susitikimuose, net ir su Švietimo ir mokslo ministerijos atstovais. Ironiškai ji užsiminė ir apie tai, kad mielai būtų važiavusi į Vokietiją pasidomėti, kaip ten sekasi optimizuoti mokyklų tinklą.
J. Čejauskienė prisiminė, kad ilgai nesulaukė atsakymo į klausimą, kur dingo pusė milijono litų, sutaupytų iš moksleivio krepšelio už 2002 metus.
Po išsireikalautų komisijų patikrinimų gauti rezultatai apstulbino – pinigai panaudoti ne mokyklų reikmėms.

SCENARIJUS VISUR VIENODAS
„Neturėtų mūsų užliūliuoti, kad darbo netenka pradinių klasių mokytojai. Po kelerių metų šis vajus pasieks ir kitų specialybių mokytojus“, – sakė ji.
Suminėjusi ir daugiau aktualijų pirmininkė paneigė kai kuriuos valdžios peršamus mitus apie profesines sąjungas, kad jos esą pasisako prieš pažangą ar didesnius atlyginimus (profsąjungos kritikavo Švietimo ir mokslo ministerijos siekimą įvesti etatinį apmokėjimą mokytojams – aut. past.).
J. Čejauskienė pastebėjo, kad kasmet tampa vis sunkiau bendrauti su kai kurių mokyklų vadovais. Dėl jų nekorektiško elgesio ar pažeidimų sulaukiama vis daugiau nusiskundimų iš mokytojų, kurie jautriai reaguoja į kiekvieną ne taip pasakytą žodį. „Prasidėjus reformoms, mokykla padalijama į frontus, rengiama raganų medžioklė. Mažinant etatus, scenarijus visur vienodas: kolektyvas pjudomas, matuojami nuopelnai mokyklai arba mokytojams neleidžiama kelti kvalifikacijos“, – negeroves vardijo pirmininkė.

MOKSLEIVIO KREPŠELIS TAPO VISAGALIS
Lopšelio-darželio „Delfinas“ profesinės sąjungos pirmininkė Gitana Darginavičienė kėlė opų darbuotojų etatų klausimą, kurio sprendimas įstrigo valdininkų kabinetuose.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksas Bružas ir jo pavaduotojas, Žemaitijos regiono profesinių sąjungų pirmininkas Eugenijus Jesinas sakė, kad Mažeikiuose su šia problema susiduria ne tik „Delfino“ darželis. Profesinės sąjungos vadovai žadėjo padėti spręsti problemą, jei mažeikiškiams nepavyktų jos išnarplioti vietoje.
Darželio-mokyklos „Kregždutė“ profesinės sąjungos pirmininkė Daiva Montvydienė sakė, kad moksleivio krepšelis dabar tapo visagalis. Papildomajam ugdymui vietoj 16 darbo valandų paliktos tik dvi, nes krepšelyje nepakanka pinigų, tuo tarpu vaikai paliekami likimo valiai. Žalingų įpročių prevencijai skiriamos didžiulės sumos, tačiau apie moksleivių užimtumą pamirštama. „Neužtenka krepšelio lėšų. Ši frazė atsisuka prieš mus pačius“, – sakė D. Montvydienė.
Ydingą moksleivio krepšelio metodiką bei jos žalą mokyklai minėjo ne vienas konferencijos dalyvis.
„Valdžia kol kas pripažįsta jėgą, bet ne protą“, – apgailestavo viekšniškis Vitalijus Baltutis, taip apibendrindamas išsakytas mokyklos problemas.

ŽINIA NUSTEBINO
Salės, kur vyko susirinkimas, šeimininkė Sodų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė nesutiko su kiek anksčiau išsakytomis pastabomis dėl direktorių elgesio su mokytojais. Kaip teigiamą pavyzdį ji paminėjo tai, jog praėjusį mėnesį, paskaičiavus, kad moksleivio krepšelyje liko pinigų, nuspręsta visiems mokytojams skirti po šimto litų premiją.
Direktorė džiaugėsi ir puikiu bendradarbiavimu su rajono profesinės sąjungos pirmininke, tos pačios mokyklos mokytoja J. Čejauskiene.
Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkę Stasę Čupkovienę nustebino žinia apie moksleivio krepšelio lėšų „nutekėjimą“ kitur, ne į švietimo sritį.
Rajono tarybos narė mokytojams ir profesinės sąjungos nariams siūlė suremti pečius ir iš valdžios išsireikalauti šiuos pinigus, nors pripažino, kad jų nuolat trūkstama. Šią situaciją komiteto pirmininkė prilygino paklodės tempimui į savo pusę.
Švietimo tarybos tėvų interesams atstovaujantis Virginijus Juodis susirūpino, kaip suburti moksleivių tėvus. Pasak jo, Švietimo taryboje daugumą sudaro direktoriai arba valdininkai, o ginančiųjų kitos pusės interesus – vos vienas kitas.

ŽADĖJO, KRITIKAVO IR BALSAVO
E. Jesinas žadėjo ir toliau mažeikiškiams padėti saugoti rajono mokyklas nuo tinklo pertvarkos, tačiau jis pripažino, kad dabartinė situacija šalyje nėra palanki profesinėms sąjungoms.
Rajono švietimo darbuotojų profesinę sąjungą pavaduotojas pavadino Žemaitijos perliuku.
Anot jo, jei būtų dar nors viena tokia aktyvi sąjunga, pavyktų išjudinti visą Lietuvos švietimo sistemą.
A. Bružas kritikavo mokyklų tinklo optimizavimą bei pasirašytas sutartis su Pasaulio banku, kuris pinigus duoda tik pertvarkomoms mokykloms. Jis pritarė tokioms reformoms, kurios naudingos abiem pusėms, ne tik valdžiai.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas susirinkusiems priminė septintus metus trunkančias derybas dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo.
Moksleivio krepšelį kritikavęs kaip reformos stabdį A. Bružas teigė, kad Savivaldybės kaskart randa „skylių“, kaip krepšelio pinigus panaudoti ne pagal paskirtį.
„Vėl teks kelti triukšmą“, – žadėjo pirmininkas.
Naująja švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininke antrai kadencijai išrinkta J. Čejauskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto