Sveikos bandos statusą privalės gauti visi ūkiai

Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, rajone yra 2 025 bandos, kuriose laikoma beveik 15,5 tūkstančio galvijų. Iki metų pabaigos visos bandos turės įsijungti į sveikatingumo programą.
Kol kas prašymus pateikė šiek tiek daugiau kaip pusė galvijų laikytojų.

GALVIJAI TURI BŪTI TIRIAMI
Tarnybos viršininko pareigas laikinai einantis Albertas Antanavičius primena, kad visi galvijai privalės būti ištirti, ar neserga tuberkulioze, enzootine galvijų leukoze ir brucelioze. Jeigu šių užkrečiamųjų ligų neaptinkama, bandai suteikiamas sveikos bandos statusas.
Atsižvelgus į šių ligų pavojingumą ir siekiant išvengti užsikrėtusių galvijų judėjimo, yra nustatytos Europos Sąjungos taisyklės, pagal kurias bus leidžiama parduoti galvijus ir pieną tik iš sveikos bandos statusą turinčių laikymo vietų. Šios taisyklės galioja visoms 27 ES šalims.
„Sveikos bandos statusas yra svarbi priemonė ne tik gyvūnų, bet ir žmonių sveikatai užtikrinti. Galvijų bruceliozės bei galvijų tuberkuliozės sukėlėjai yra pavojingi ir galvijams, ir žmonėms. Pirmiausia, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą, turi būti užtikrinama, kad maistui tiekiamas pienas ir mėsa ar jų produktai būtų gaunami iš sveikų galvijų“, – griežtėjančius reikalavimus komentavo pašnekovas.

PREKYBOS TAISYKLĖS GRIEŽTĖJA
Šiuo metu parduoti veršelius į užsienį leidžiama iš laisvų nuo ligų ar tokio statuso siekiančių bandų. Nuo liepos mėnesio pieno perdirbimo įmonės tik iš tokių bandų superka žaliavą.
Tie ūkiai, kuriuose galvijai netiriami, veršelius gali parduoti tik vietinei rinkai, trečiosioms šalims bei Izraeliui.
A. Antanavičius spėja, kad gali būti, jog ateityje sveikos bandos statuso bus reikalaujama ir iš parduodančiųjų galvijus vidaus rinkai. Neatmetama, kad tokia prievolė bus įdiegta ir parduodantiems mėsą.

REIKIA SUDARYTI SUTARTIS
A. Antanavičius paragino gyvulių augintojus susirūpinti bandos statusu, nes iki metų pabaigos visos galvijų bandos privalės dalyvauti sveikatingumo programoje.
Galvijų laikytojas, norintis pradėti tyrimus tuberkuliozės, enzootinės galvijų leukozės ir bruceliozės atžvilgiu ir siekiantis gauti sveikos bandos statusą turi kreiptis į teritoriją aptarnaujantį veterinarijos gydytoją. Parašius prašymą, sudaroma sutartis dėl tyrimų.
Programoje dalyvaujančius ūkininkus valstybė remia tik nupirkdama tuberkulino ir mėgintuvėlius. Už tyrimą ūkininkams tenka susimokėti, nes veterinarijos gydytojui kainuoja darbo drabužiai, priemonės, pagaliau jam reikia važiuoti pas ūkininką.
„Mes negalime reguliuoti įkainių. Ūkininkai su veterinarijos gydytojais pasirašys sutartis dėl bandos tyrimo. Jeigu netenkina vieno sąlygos, galima rinktis kitą veterinarijos gydytoją“, – teigė pašnekovas.
Nuotrauka Eltos.: Nuo liepos mėnesio pienas superkamas tik iš bandų, kurios dalyvauja sveikatingumo programoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto