Tirkšliškių moksleivių pietūs – sausas parduotuvių davinys

Į Tirkšlių vidurinę mokyklą susirinkusius vaikus pasitiko neveikianti valgykla. Prognozuojama, kad duris ji atvers tik po poros savaičių. Kaip bus maitinami moksleiviai, tebėra mįslė. ISTORIJA KARTOJASI
Tirkšlių mokykla remontuojama pagal Mokyklų tobulinimo programą, Pasaulio banko lėšomis. Mokyklos direktorius Marius Vilimas „Santarvei“ sakė, kad dėl vėluojančio finansavimo remonto darbai pradėti tik rugpjūčio pabaigoje. Tą patį patvirtino ir Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
Tirkšliškiams maitintis sausu daviniu bene savaitę teko ir pernai. Priežastis ta pati – užsitęsę remonto darbai.
„Tai mano krikštas“, – šmaikštavo į keblią situaciją patekęs M. Vilimas, mokyklos direktoriumi dirbantis tik trečią mėnesį.
Jis viliasi, kad statybininkai darbus baigs kaip ir žadėjo – iki rugsėjo 20 d.
„Po remonto mūsų valgykla taps moderni, šiuolaikiška. Manau, kad nebebus kliūčių gauti leidimą“, – įsitikinęs M. Vilimas.

PROBLEMA – NEMOKAMAS MAITINIMAS
Tirkšlių mokyklos direktorius negalėjo pasakyti, kur pietauja mokyklos moksleiviai. „Tirkšliuose nemažai parduotuvių. Gal per pertraukas jie ką nors valgomo nusiperka“, – spėliojo pašnekovas.
Mokyklos vadovas kol kas tėvų priekaištų dėl neveikiančios valgyklos nesulaukia. Tačiau, anot jo, kitą savaitę, kai prasidės nemokamas moksleivių maitinimas, gali atsirasti ir nepasitenkinimo.
Švietimo skyriaus specialistė technologė Emilija Katauskienė informavo, kad šiandien komisija patvirtins sąrašus vaikų, kuriems bus skiriami nemokami pusryčiai ir pietūs. Tirkšliuose tokių vaikų apie pusantro šimto.
M. Vilimas „Santarvei“ negalėjo pasakyti, kaip bus maitinami šie moksleiviai. Problemą spręsti patikėta valgyklos vyr. virėjai. Direktorius viliasi, kad Maisto ir veterinarijos tarnyba leis vaikams duoti sausą maistą.
„Nemanau, kad dėl tokio maitinimo kiltų pavojus sveikatai. Galima kiekvieno vaiko davinius sudėti į atskirus polietileninius maišelius“, – teigė M. Vilimas.
E. Katauskienė pritarė tokiai minčiai. „Mūsų rajone nėra maitinimo įstaigos, galinčios į mokyklą atvežti pietus. Tam reikia specialaus transporto, termosų“, – teigė pašnekovė.
Technologė prisiminė, kad nesėkmingas pernai buvo Viekšnių vidurinės mokyklos bandymas iš Mažeikių atsivežti karštą valgį, kelionėje jis atvėsdavo iki neleistinai žemos temperatūros.

ALIUMININIŲ ĮRANKIŲ NEBENAUDOJA
Kaip ir kasmet, šiemet komisija, kurioje buvo Švietimo skyriaus, Maisto ir veterinarijos tarnybos, Visuomenės sveikatos centro atstovai, apvažiavo visas rajono mokyklas ir ikimokyklines įstaigas, įvertino jų pasiruošimą mokslo metams.
Anot E. Katauskienės, jeigu ne Tirkšlių mokyklos problema, šiemet mokyklų valgyklos paruoštos geriau negu pernai.
Maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė maisto produktų inspektorė Lidija Bertašienė taip pat pasidžiaugė, jog daugelis mokyklų vadovų supranta, kad svarbu rūpintis vaikų sauga.
„Mūsų rajono mokyklų vaikai jau keletą metų nebevalgo iš aliumininių indų ar su aliumininiais įrankiais. Iš kolegų žinau, kad kai kuriuose rajonuose situacija daug blogesnė“, – teigė inspektorė.

REMONTUI PINIGŲ NEPLANUOJA
L. Bertašienės teigimu, mūsų rajone moksleivių maitinimui ypatingas dėmesys buvo skiriamas dar sovietiniais laikais.
Dabar mokyklų valgyklos kasmet bent „kosmetiškai“ sutvarkomos.
Daugelis valgyklų sugeba įsigyti naujo inventoriaus, įrengimų, atnaujinti virtuvės stalus, kitas priemones. Ypač tam atsirado galimybės, perkamiems patiekalams ėmus taikyti antkainius.
Inspektorė pastebėjo, kad didžiausia problema – ventiliacija, langai, stogai, durys, kuriems pakeisti iš antkainio sutaupytų centų neužtenka.
Švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus teigimu, mokykloms šiemet nelengva buvo pasiruošti moksleivių maitinimui, nes valgyklų remontui iš Savivaldybės neskirta nė cento.
„Malonu, kad ir sunkiomis finansinėmis sąlygomis mokyklų vadovams nepritrūko sumanumo, apsukrumo. Laiku negavus leidimo, ypač negerai būtų buvę dėl nemokamo vaikų maitinimo“, – samprotavo vedėjas.

VIEKŠNIUOSE PADĖTIS PAGERĖJO
Ką reiškia laiku negauti leidimo ruošti maistą, praėjusiais metais įsitikino Viekšnių vidurinė mokykla. Net du mėnesius moksleiviams teko maitintis sausu maistu. Leidimas duotas, mokyklos direktoriui pašalinus pagrindinius trūkumus ir įsipareigojus įvykdyti atitinkamus reikalavimus.
L. Bertašienė pasidžiaugė, kad šiemet mokyklos vadovas Rimantas Gricius nebenorėjo patekti į analogišką situaciją. Moksleivių maitinimui pasiruošta kur kas atsakingiau: įsigyti įrenginiai karštiems patiekalams laikyti, šaldytuvas, patiekalų išdavimo stalas, naujų puodų, inventoriaus.
„Tai tik dalis darbų. Kad vaikų maitinimas būtų saugus, valgykloje būtina pakeisti grindų dangą, sienų plyteles, langus, duris“, – vardijo L. Bertašienė.
Inspektorė parodė mokyklos vadovo Maisto ir veterinarijos tarnybai įteiktą garantinį raštą, kuriame informuojama, jog kitų metų mokyklos renovacijai skirta 2,9 mln. litų. Dalis pinigų bus panaudota ir valgyklai remontuoti.

TAIKOMA SAVIKONTROLĖ
Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, griežtėja reikalavimai. Mokyklų valgyklose, kaip ir kitose maitinimo įmonėse, nuo kovo mėnesio įgyvendinamos Geros praktikos taisyklės.
Tokios savikontrolės sistemos taikymą jų darbuotojai sutiko be didelio džiaugsmo, nes padaugėjo darbo, didesnė atsakomybė. Kasdien būtina pildyti daugybę žurnalų, stebėti ne tik gaminamo produkto, bet ir žaliavos temperatūrinius režimus.
Žurnalą apie savo atliekamus darbus, naudojamas valymo ir kitas priemones privalo pildyti net valytoja.
„Jeigu dėl maisto kiltų sveikatos sutrikimų, tokia savikontrolės sistema leistų atsekti, kurie reikalavimai buvo pažeisti“, – paaiškino Maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė inspektorė L. Bertašienė.
Birutė RUDOKIENĖ
Sigito STRAZDAUSKO nuotraukoje:
„Ventos“ vidurinės mokyklos moksleiviai papietauti valgykloje turi galimybę nuo mokslo metų pradžios.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto