Žaibų ir griaustinių sezonas verčia imtis atsargumo

Lietuvoje vyraujant permainingiems vasaros orams neretai nugriaudi perkūnija, sužaibuoja. Ugniagesiai neturi teisės reikalauti namuose įsirengti žaibolaidžių, tačiau saugumo sumetimais pataria pasirūpinti savo turtu.
REIKALAVIMAI PRIVALOMI TIK ĮSTAIGOMS
Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Audriaus Tupiko duomenimis, šiemet mūsų rajone gaisrų dėl žaibo iškrovos kol kas nekilo. Pernai jų buvo net keturi – trys gaisrai kilo liepą, vienas – rugpjūtį. Dar porą metų anksčiau dėl žaibo kilo po vieną gaisrą, 2007-aisiais – tokių gaisrų nebuvo.
Šalyje šiemet dėl žaibo iškrovos jau kilo penkiolika gaisrų, o praėjusiais metais žuvo vienas žmogus ir kilo 143 gaisrai. Šie gaisrai gyventojams padarė nemažų nuostolių, nuniokodami gyvenamuosius namus, ūkinius pastatus, daržines su šienu bei kitą turtą.
Dažniausiai gaisrai dėl žaibų kyla kaimo vietovėse, nes miestuose ir gyvenvietėse, kur dėl įvairių įrengimų pastatai yra gerai įžeminti, žaibų sukeliami gaisrai daug retesni.
„Visuose pernai dėl žaibo iškrovos užsidegusiuose namuose žaibolaidžių nebuvo“, – pastebėjo pareigūnas.
A. Tupiko teigimu, priešgaisrinės priežiūros poskyrio specialistai negali reikalauti, kad žaibolaidžiai būtų įrengti gyvenamuosiuose namuose, tuo tarpu įmonėse ar įstaigoje jie yra privalomi. Jų nebuvimas traktuojamas kaip priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimas ir už tai gresia bauda.

PATARIA ĮSIRENGTI ŽAIBOLAIDŽIUS
Viena pagrindinių priemonių apsaugoti namus nuo žaibo iškrovos ugniagesiai vadina žaibolaidžius. Žaibolaidis priėmiklis – skirtas tiesiogiai priimti žaibą, jo saugos zoną lemia visų jo elementų saugomas bendras plotas.
Anot A. Tupiko, žaibolaidžius įrengia daug bendrovių, kurios darbus atlieka visoje šalies teritorijoje, jų adresus galima aptikti internete.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai ragina gyventojus žaibuojant ir griaudžiant pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukius, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Perkūnijos metu būtina išjungti visas elektros priemones, atjungti antenas, pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai.
Į namus patekus kamuoliniam žaibui, būtina elgtis ramiai, prie jo nesiartinti, nebandyti jo liesti kokiu nors daiktu, nebėgti nuo jo, nes oro srovė gali jį pritraukti prie žmogaus.

BŪTINA VENGTI AUKŠTŲ VIETŲ
Jeigu audra užklupo atviroje vietoje, pareigūnai pataria nesislėpti po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastato sienų, neieškoti prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, vengti aukštesnių atvirų vietų.
„Atsitūpkite ir apglėbkite kojas, geriau tai daryti dauboje arba stataus šlaito papėdėje, nusiimkite nuo savęs metalinius daiktus bei nelaikykite ilgų daiktų, tokių kaip meškerės ar skėčiai. Ant žemės negalima gultis arba bėgti, nejodinėti ant arklio, nevažiuoti dviračiu ar atvira transporto priemone, jeigu maudotės – būtina išlipti iš vandens. Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, uždaryti langus bei nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų“, – dalijo patarimus ugniagesiai.
Jeigu nuo žaibo iškrovos nukentėjo žmogus, būtina jį pakelti nuo žemės, nunešti į saugesnę vietą, maždaug 20–30 centimetrų pakelti kojas, atlaisvinti kvėpavimo takus, apkloti ir kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Jeigu nėra širdies veiklos ir kvėpavimo, nedelsiant būtina pradėti išorinį širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto