Algirdo Vilko puoselėjamai Mažeikių krašto enciklopedijai – 15 metų

Mažeikių krašto enciklopedijos įkūrėjas ir puoselėtojas mokytojas, kraštotyrininkas Algirdas Vilkas prieš šešerius metus tapo Mažeikių krašto kultūros premijos laureatu.

Gruodžio 31 dieną sukaks lygiai 15 metų, kai internete buvo paskelbtas pirmasis Mažeikių krašto enciklopedijos straipsnis.
Adresu www.mke.lt randama internetinė enciklopedija, žinynas dažnam mūsų krašte gyvenančiam arba iš čia kilusiam žmogui tampa pirmuoju šaltiniu prisireikus ką nors sužinoti apie Mažeikių krašto gamtą, kultūrą, žmones, jų darbus bei pasiekimus arba norint prisiminti, pasitikrinti žinomus faktus.
Apie tai, kokia Mažeikių krašto enciklopedija yra dabar, ko dažniausiai joje ieško interneto vartotojai, ko reikia, kad enciklopedija ir toliau sėkmingai gyvuotų, papasakojo jos puoselėtojas mokytojas, kraštotyrininkas Algirdas Vilkas.

Įdomioji statistika apie žinyną

Mažeikių krašto enciklopedija yra tarsi gyvas darinys. Rašyti ir enciklopedijoje publikuoti straipsnius bei juos iliustruojančias nuotraukas, redaguoti šiuos straipsnius gali visi geros valios žmonės, turintys žinių, randantys noro ir laiko prisidėti prie enciklopedijos gyvavimo.
Todėl enciklopediją apibūdinanti statistika kinta. Prieš Kūčias MKE buvo publikuojami daugiau nei 4,5 tūkst. straipsnių ir 4,1 tūkst. nuotraukų. Skaičiuojama, kad per tuos 15 metų, kai enciklopedija gyvuoja, joje skelbiamus didesnės ar mažesnės apimties straipsnius parašė daugiau nei tūkstantis autorių ir buvo atlikta daugiau nei 40,6 tūkst. šių tekstų pataisymų.

MKE buvo pirmoji

Kai A. Vilkas pradėjo tvarkyti kraštotyrinę medžiagą, pasirodė, kad jos yra daug ir reikia kažkaip susisteminti.
Būtent informacijos sisteminimo enciklopedijoje klausimu daugiausia ir reikėjo pasukti galvą.
MKE sumanytojui kilo mintis viską sudėlioti pagal abėcėlę – taip lengviau rasti reikiamą medžiagą. Tačiau dar geresnis variantas – pagal tematiką.
„Neramu buvo, kad „neužlūžtų“ kompiuteris ir nepradingtų surinkta medžiaga. O ji buvo kaupiama iš periodikos, archyvų, užrašyta ekspedicijų metu, iš žmonių atsiminimų, pasakojimų, įvairių įstaigų metraščių, jose saugomos istorinės-kraštotyrinės ir šiandieninės medžiagos, aplankytų ir nufotografuotų objektų ir taip toliau. Medžiagos rinkimui sugaišta apie 30 metų. Anksčiau buvo pamąstymų ir apie enciklopedijos popierinį variantą“, – apie rūpestį išsaugoti tai, kas surinkta, pasakojo A. Vilkas.
Iš pradžių MKE buvo vienintelė Lietuvoje tokio pobūdžio elektroninė enciklopedija, kurioje prireikus galima rasti įvairios informacijos apie Mažeikių kraštą. Vėliau atsirado ir kitos: Akmenės, Skuodo, Kretingos, Kaišiadorių ir kitų šalies rajonų regioninės elektroninės enciklopedijos, parengtos tuo pačiu principu.

Daug lankytojų – iš užsienio

MKE nėra užbaigta ir neaišku, ar kada bus užbaigta. Be to, klausimas, ar iš viso gali būti užbaigta tai, kas kuriama apie vieną ar kitą kraštą, jo žmones, įvykius, istoriją… Yra toks posakis: vakarykštė diena yra istorija, rytojus – paslaptis, o šiandiena – dovana. Kitaip tariant, kol bus gyvas žmogus, tol bus apie ką rašyti ir ką publikuoti MKE ir panašaus pobūdžio žinynuose.
Šiuo metu MKE yra registruota daugiau nei 2 mln. apsilankymų. Nemažai lankytojų yra iš Anglijos, Islandijos, Norvegijos, Švedijos, Danijos, taip pat JAV, Argentinos, Kanados ir kitų šalių. Ko gero, šie lankytojai – svetur gyventi išvykę mūsų tautiečiai, kurie ilgisi savo gimtųjų vietų, pažįstamų žmonių ir tuo domisi.

Patogu rasti reikiamos informacijos

MKE įkūrėjas ir puoselėtojas A. Vilkas „Santarvei“ sakė, kad enciklopedija dažniausiai naudojasi muziejininkai, bibliotekininkai, spaudos darbuotojai, studentai ir moksleiviai.
„Akivaizdu, kad jiems patogiai ir greitai pasiseka surasti reikiamą informaciją, pasitikslinti vieną kitą faktą. Tam tinka paieškos laukelis įvedant atitinkamą žodį.
Tačiau MKE daug naudojama ir dėl genealoginių medžių sudarymo. Gaunama nemažai paklausimų iš Lietuvos ir užsienio su prašymu išsiaiškinti, ar gyveno toks ir toks žmogus, kas apie jį žinoma, gal apie jį yra daugiau informacijos, kur reikėtų kreiptis norint sužinoti daugiau. Populiariausi straipsniai yra istorijos, gamtos, švietimo, kultūros, veiklos tematika, žmones domina biografijos ir kita“, – pastebėjimais pasidalijo kraštotyrininkas.

Reikia skirti daug laiko

Iš pradžių enciklopedijos sumanytojas, įkūrėjas ir puoselėtojas jai skyrė labai daug savo laisvalaikio, ypač savaitgaliais, per atostogas. Sako, kad norėjosi kuo skubiau sukelti, sutvarkyti medžiagą.
Tekstų redagavimas, nuotraukų kėlimas atimdavo ir vis dar atima nemažai laiko.
„Tiesa, pačios nuotraukos labai puošia visą enciklopediją, tačiau dėl serverio talpos jų negalima dėti visos rezoliucijos, kokybiškų, todėl tenka labai jas sumažinti ir iliustracijos praranda raišką.
MKE ir šiandien tvarkau – pataisau pastebėtas gramatines klaidas, pasitaikančius netikslumus, papildau nauja informacija, jeigu ji gaunama ar randama, nors neretai šis procesas būna ir uždelstas. Ir patys žmonės atsiunčia pataisymų, papildymų, paprašo, kad jie būtų įkelti į vieną ar kitą straipsnį. Į tai visada atsižvelgiama, jei yra patikimi šaltiniai ar tikslios nuorodos“, – pasakojo A. Vilkas.
Ir vartotojai gali prisidėti prie enciklopedijos kūrimo, turtinimo. Tam reikia užsiregistruoti ir panaudoti visus redagavimo įrankius. MKE yra apsaugota nuo sugadinimo, todėl bet tokia įkelta informacija yra matoma ir, reikalui esant, ji gali būti ištrinta, atstatyta ir pan.

Prisijungti gali kiekvienas

Anot A. Vilko, prie MKE atsiradimo daug prisidėjo ir padėjo kraštotyrininkų būrelį lankantys mokiniai. Jiems mokytojas nuoširdžiai dėkoja.
Mokiniai padėjo kompiuteriu spausdinti tekstus iš rankraščių. Rytis Savickis, buvęs Pavasario vidurinės mokyklos abiturientas, visai enciklopedijai pritaikė „Wiki“ technologiją, patalpino serveryje, užregistravo lengvai įsimenamą adresą „mke.lt“, pasirūpino enciklopedijos apsauga nuo vandalizmo, sugadinimo ir panašių dalykų.

Vienu iš pirmųjų virtualioje enciklopedijoje kadaise paskelbtų straipsnių tapo tekstas apie Ventą.

O straipsnelius enciklopedijai rašo ir mokytojas, ir kiti žmonės. Dalis turi idėjų, ką būtų galima parašyti ir kuo papildyti enciklopediją, bet nerimauja, kad prisijungę prie svetainės gali ką nors sugadinti, kad kažkas gal nepasiseks.
Tokius žmones enciklopedijos sumanytojas ir puoselėtojas drąsina ir kviečia nebijoti, o turint galimybių pabandyti rašyti enciklopedijai.
„Ir dabar kiekvienos įstaigos atstovas, užsiregistravęs MKE, gali prisijungti, papildyti, pataisyti straipsnį apie savo įstaigą, nuolat jį atnaujinti, iliustruoti. Ir kiekvienas gali papildyti bet kokį kitą enciklopedijoje publikuojamą straipsnį“, – paaiškino pašnekovas.

Neramu, kad nepradingtų tai, kas surinkta

Beje, enciklopedijos metinį išlaikymo mokestį moka pats A. Vilkas. Rėmėjų neieško ir neprašo, nes tai visuomeniniais pagrindais, be jokio užmokesčio, atliekamas darbas. Nors praverstų ir etatinis žmogus, nes tam, kad enciklopedija gyvuotų, augtų, gražėtų, reikia įdėti itin daug darbo. „Visada yra tam tikro nerimo dėl serverio. Jau turiu pavyzdį. Nors ir mokėjau metinį mokestį, serverio savininkas, manęs neinformavęs, jį tiesiog išjungė, ir visa publikuota medžiaga dingo negrįžtamai. Tai būtų skaudus įdėto darbo praradimas ir medžiagos netekimas. Nenorėčiau, kad taip nutiktų. Todėl darau atsargines svarbiausių straipsnių kopijas“ – pasakojo „Santarvės“ pašnekovas.
Nuotr. iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto