„Alksną“ Prahos festivalyje sužavėjo jo dalyvių bendrystė

Iš Prahos festivalio scenos sklido ir mažeikiškių „Alksnos“ atliekami lietuviški kūriniai. Stanislavos KATEIVIENĖS nuotr.

Praėjusį rudenį trisdešimtąjį jubiliejų atšventęs Kultūros centro folkloro ansamblis „Alksna“  dalyvavo Čekijoje vykusiame tarptautiniame folkloro festivalyje ,,Prahos folkloro dienos 2017“.
Be įspūdžių iš koncertinių programų, kolektyvas parsivežė ir kitokių prisiminimų: pajuto begalinį bendrystės su kitų šalių festivalio dalyviais džiaugsmą, susipažino su jų liaudies kultūra, išvydo svečios šalies ir jos sostinės grožį.

Kelionė į Prahą – dovana

Paskutinieji metai folkloro ansambliui „Alksna“ ir jo vadovams Dainorai Gerikienei bei Algirdui Vilkui įsimins ilgam: pavasarį kolektyvas sulaukė garbingo įvertinimo – jis apdovanotas  Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigta „Aukso paukšte“, atšventė savo veiklos 30-ąjį gimtadienį, kurio metu iš rajono Savivaldybės dovanų gavo kelionę į Prahą ir kvietimą į tarptautinį folkloro festivalį.
„Prieš kelionę daug koncertavome, kruopščiai ir intensyviai ruošėmės, nes žinojome, kad atstovausime Lietuvai ir mūsų Žemaitijos kraštui. Negalėjome nuvilti tų, kurie mumis pasitikėjo, ir turėjome pateisinti neseniai gautą aukštą įvertinimą“, – sakė ilgametė kolektyvo dalyvė Stanislava Kateivienė.
Vasara – atostogų metas, ne visų ansamblio narių planai sutapo su galimybe išvykti į festivalį, tad savo vyresniuosius draugus gelbėjo grojantys, dainuojantys ir šokantys jaunieji „Alksniokā“.  Kelionei buvo skirtas didelis ir patogus autobusas, tad su „alksniečiais“ kartu vyko ir palaikymo komanda – artimieji.

Kolektyvai iš įvairių šalių

S. Kateivienė pasakojo, kad jau vienuolikta vasara, kai į Prahą suvažiuoja daugybė dainų, šokių bei muzikos ansamblių iš įvairių pasaulio šalių. Šiemet čia dalyvavo 63 meno kolektyvai – apie 1500 dalyvių iš 20 pasaulio šalių. Kaip niekada buvo gausu dalyvių iš Baltijos šalių, ypač estų ir latvių. Iš Lietuvos buvo tik du kolektyvai – be mažeikiškių ,,Alksnos“, mūsų šaliai atstovavo ir Kėdainių rajono Vilainių tautinių šokių kolektyvas ,,Volungė“.
„Festivalio metu savo dainomis, šokiais, margaspalviais rūbais žiūrovų akis ir širdis džiugino ne tik Europos šalių atstovai (vokiečiai, austrai, prancūzai, ispanai, katalonai, portugalai, švedai, norvegai, lietuviai, latviai, estai, rusai), čia apsilankė ir kolektyvai iš Taivanio, Malaizijos, Izraelio. Tos dienos buvo tikrai nepaprastos“, – įspūdžiais dalijosi mažeikiškė.

Puikiai nusiteikę „alksniškiai“ Čekijoje propagavo ir žemaitišką dvasią. Stanislavos KATEIVIENĖS nuotr.

Lietuviškai kalbanti čekė

Mažeikiškių „Alksnai“ pasisekė, nes kolektyvą pasitiko ir visas festivalio dienas lydėjo lietuviškai kalbanti vietinė čekė Petra.
„Ne vienam mūsiškiui kilo klausimas – iš kur toks „perlas“ Prahoje? Pasirodo, mūsų mieloji Petra Prahos ir Vilniaus universitetuose studijavo lietuvių ir latvių kalbas. Tad dabar įvairių festivalių ir renginių metu ji lydi lietuvių ir latvių grupes“, – džiaugėsi S. Kateivienė.
„Alksniškiai“ du kartus koncertavo pagrindinėse Prahos miesto aikštėse, dalyvavo šventinėje eisenoje per miestą – čia pajuto didelį bendrystės ir draugystės su kitais festivalio dalyviais džiaugsmą.
„Per dainas, per šokius, per muziką įvairių pasaulio tautų žmonės išreiškė savo krašto charakterį, savitumą ir bendrystę su kitais. Džiaugėmės, matydami vieni kitus, susiliedami šokio sūkuryje, kalbinom ir šypsojomės vieni kitiems. Visiems buvo nuostabu patirti tokį stiprų bendrystės jausmą“, – kalbėjo S. Kateivienė.
Po paskutinio koncerto Prahos miesto folklorinio festivalio prezidentas ir organizatorius Stanislav Terlica padėkojo „Alksnai“ už puikų pasirodymą ir įteikė Padėkos raštą. Skolingi neliko ir mažeikiškiai – atsidėkojo dideliu lietuviškos duonos kepalu, padėkos žodžiais apibėrė ir juos lydėjusią čekę Petrą.

Išliks atmintyje ilgam

Pasak S. Kateivienės, kas yra dalyvavę išvykose autobusu, žino, kokią didelę reikšmę kelionės dalyviams turi autobuso vairuotojai.
„Mums pasisekė: autobuso šeimininkai buvo paslaugūs, mandagūs, nuoširdžiai bendraujantys  „Mažeikių autobusų parko“ vairuotojai Algis Korkus ir Alvidas Norvaišas. Pakeliui aplankėme puikų Čekijos miestą Kuta Horna, garsėjantį sidabro kasyklomis, didinga Šv. Barboros bažnyčia bei kitais istoriniais-kultūriniais paminklais“, – teigė pašnekovė.
Laisvu nuo koncertų metu mažeikiškiai susipažino ir su Prahos įžymybėmis, pasivaikščiojo garsiuoju Karlo tiltu, plaukiojo laivu Vltavos upe.
„Alksniškiai“ geru žodžiu ir su dėkingumu mini visus, suteikusius jiems galimybę paįvairinti savo vasarą įspūdinga išvyka. Ji kolektyvo dalyvių atmintyje išliks ilgam.

Vaidas RUNKAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto