Aloyzo Lengvenio kūrybinis palikimas patikėtas muziejui

Aloyzo Lengvenio darbų parodą muziejuje bus galima apžiūrėti iki gegužės vidurio. Lilijos PETRAITIENĖS nuotr.

Nuo praėjusios savaitės Mažeikių muziejuje galima apžiūrėti tautodailininko iš Viekšnių Aloyzo Lengvenio kūrybinį palikimą – tapybos darbus, skulptūrėles iš medžio.
Vietoj įprasto parodos atidarymo ar pristatymo šį kartą muziejininkai surengė spaudos konferenciją.

Prisakė darbų neišblaškyti

Šį pavasarį, gegužės 25 dieną, tautodailininkui, tapytojui, skulptoriui A. Lengveniui būtų suėję 90 metų. Tačiau savo jubiliejaus viekšniškis nesulaukė – išėjo Amžinybėn.
Keturios tautodailininko dukros ir sūnus gavo tėvo priesaką: neišparduoti, neišdalyti – neišblaškyti darbų, o juos išsaugoti.
Kai A. Lengvenis prieš trejus metus mirė, jo vaikai kurį laiką sprendė, ką daryti su tėvo darbais. Viena galimybė buvo samdyti žmogų, kuris prižiūrėtų tėvo namą ir juose buvusius kūrinius. Kita – tėvo kūrybinį palikimą padovanoti Mažeikių muziejui. Tautodailininko vaikai apsisprendė pasirinkti antrąjį variantą. Taip muziejaus fondai pasipildė 114 tapybos darbų, priskiriamų naiviajam menui – unikaliai tautodailės šakai. Tautodailininko paveiksluose – Lietuvos istoriją, žmonių buitį, darbus menantys paveikslai, gamtovaizdžiai.

Paveiksluose – darbai ir kasdienybė

Vyriausioji A. Lengvenio dukra Rima Silkauskienė „Santarvei“ sakė, kad jos tėtis buvo grynas viekšniškis – čia gimęs, augęs. Piešti jis pradėjo dar vaikystėje, kuri, beje, nebuvo saldi. Būsimasis tautodailininkas būdamas aštuonerių liko našlaičiu. Jį užaugino močiutė.
Pasak pašnekovės, tais laikais, kai tėvas augo, nebuvo kalbos apie galimybę pabuvoti parodose. Tad vienintelis menas, kurį jis galėjo matyti ir kuris galėjo jam padaryti įspūdį, o vėliau tapti tema jo paveikslams, buvo bažnytinis menas.
Be to, našlaičiui jau nuo mažų dienų teko kur įmanoma suaugusiesiems padėti dirbti ūkio darbus.
Iš ten jo paveiksluose žmogaus kasdienių darbų siužetai, gamta.
„Kai suaugo, tėtis taip, kaip mokėjo, tapė tai, ką buvo matęs, patyręs vaikystėje, kas jam buvo sukėlę didžiausią įspūdį“, – kalbėjo R. Silkauskienė.

Namie buvo įkūręs galeriją

Dar 2002 metais A. Lengvenis buvo išleidęs knygą-katalogą „Lietuva tautodailininko akimis“. Į ją sudėtos tautodailininko medžio raižinių, skulptūrų nuotraukos. Leidinio pradžioje yra publikuojama A. Lengvenio autobiografija. Joje jis skaitytojams papasakojo svarbiausius savo gyvenimo istorijos faktus, apibūdino savo kūrybą.
Ne vienas viekšniškis tikriausiai dar atsimena A. Lengvenio namą Laižuvos gatvėje ir priešais jį stovėjusį tautodailininko rankomis sukurtą angelą. Apsilankyti pas tautodailininką ir nemokamai apžiūrėti jo darbus galėjo visi, kam buvo įdomi jo kūryba.

Aloyzas Lengvenis: „Teks daug darbo įdėti, kol iš šios kaladės išeis skulptūrėlė“.

Kritikos tautodailininkas nenorėjo

Vyriausioji tautodailininko dukra savo tėtį prisimena buvus kantrų, kūrybingą ir išradingą.
Jis turėjo susimeistravęs savo „zeimerį“. Tad jei atsitikdavo taip, kad prisieidavo sode nupjauti kokią obelį, A. Lengvenis iš jos išpjaudavo lenteles. Iš tų lentelių pasidarydavo rėmus savo paveikslams.
„Jis neišskyrė nė vieno savo darbo, nesvarbu, ar tai paveikslas, ar skulptūrėlė. Atsimenu, sakydavo: „Mano darbai man patys geriausi“. Kartais jis paklausdavo, kaip manau, kokią spalvą reikėtų panaudoti. Bet kritikos jis nenorėjo. Ir, būdavo, tėvui nepasakysi, kad čia kažką gal ne taip padarei, kad reikėjo kitaip. Jei būčiau pasakiusi, kad žinai, nedaryk tokių rėmų – tikrai nebūtų klausęs“, – pasakojo tautodailininko dukra.

Vaikams dalyvauti leisdavo

R. Silkauskienė prisimena, kad tapydamas tėvas leisdavo vaikams būti šalia, stebėti kūrybinį procesą. Jis nebuvo iš tų menininkų, kuriems kūrybos proceso metu reikia vienatvės.
Moteris įsitikinusi: jos tėtis būtų norėjęs, kad jo vaikai pieštų kartu su juo. Bet vaikai, kol maži, tuo užsiimti nepageidavo. Neviliojo senoviški dažai. Neviliojo ir drobė – savamokslis dailininkas iš skrynios išsitraukdavo seno lininio audinio, pats jį ištempdavo ant rėmo, gruntuodavo.
„Ką ten pieši ant tokios senos, neslidžios drobės. Mes nenorėdavome. Nėra ko lyginti tų tėčio tapybai naudotų priemonių su dabartinėmis. Dabar nueik į dailės reikmenimis prekiaujančią parduotuvę, nusipirksi, ko tik nori. Ir tos šiuolaikinės medžiagos tokios – tapyk ir norėk“, – šypsojosi pašnekovė.

Dabar tapo ir dukra

Įdomu tai, kad nuo tapybos R. Silkauskienė niekur nepabėgo – dabar pati tapo.
Kol augo, ji piešdavo vaikiškus piešinėlius. O paskui į tėvo raginimus piešti ji rimtai nežiūrėdavo, neišdrįsdavo.
Vis tik, kai jis išėjo Amžinybėn, moteris sako patirianti nerimą, norą kurti.
„Nemoku žmonėms pasakyti, kas tai, tačiau atsirado toks kirbėjimas. Nulėkiau, nusipirkau priemonių. Ėmiau tapyti. Atrodė, kad iš pat karto viskas pavyksta. Taip pradėjau ir nesustoju – vis norisi dar ir dar tapyti. Tikiu, kad gal tėtis pakuždėjo man paimti teptuką į rankas“, – sakė R. Silkauskienė.

Muziejuje atsiskleidžia visai kitaip

Muziejininkas Vytautas Ramanauskas atsimena prieš daugiau nei dešimtmetį muziejuje surengtą didelę retrospektyvinę A. Lengvenio darbų parodą.
Muziejininkas prisimena ir tautodailininką, anuomet atvažiavusį pasižiūrėti, kaip atrodė muziejaus erdvėse išeksponuoti jo darbai. Ta reakcija buvo gera, pilna nuostabos.
Gerą įspūdį A. Lengvenio dukrai paliko ir dabar muziejuje surengta jos tėčio darbų paroda.
„Tėčio namuose tie paveikslai buvo suspausti, o čia jie atrodo visai kitaip. Kai pirmąkart įėjau į šitą salę ir pamačiau tėčio kūrinius ant tų baltų sienų, apėmė didingumo jausmas“, – įspūdžiais pasidalijo pašnekovė.
Viekšniškio tautodailininko kūrinių parodą bus galima apžiūrėti iki gegužės vidurio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto