Rudens lygiadienį, prisijungdamas prie Tarptautinės baltų vienybės Ugnies sąšaukos, susirinkti mažeikiškius ant Daubarių piliakalnio pakvietė Savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis „Alksna“.
Susirinkusiesiems priminta baltų vienybės dienos bei rudens lygiadienio prasmė, uždegtas baltų vienybę simbolizuojantis laužas.
Saulės mūšio diena
Į šventės vietą jo dalyvius vedė šviečiantis takas, o Daubarių piliakalnio papėdėje, prieš kopiant į jį, tradiciškai vyko prausimosi ritualas – bendraujant su dievais privalu būti švariais.
Baltų vienybės diena minima pažymint 1236 metais Saulės žemėje – dabartinių Šiaulių apylinkėse – įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino į popiežiaus Grigaliaus IX 1236 metais paskelbtą kryžiaus žygį išsiruošusį Kalavijuočių ordiną.
2000-aisiais Lietuvos ir Latvijos Seimai rugsėjo 22-ąją – Saulės mūšio dieną – paskelbė Baltų vienybės diena.
Tą pačią dieną 17 val. 46 min. Saulė pasiekia rudens lygiadienio tašką, todėl ji dar vadinama rudens lygiadieniu.
Laužas – vienybės simbolis
Apie šios dienos reikšmę ir rudens lygiadienį pasakojo muziejininkas Vytautas Ramanauskas.
Baltų vienybės dieną baltų palikuonys Lietuvoje, Latvijoje bei bendruomenės visame pasaulyje įsijungia į Baltų vienybės ugnies sąšauką ir ant kalnų, piliakalnių ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose uždega laužus.
Toks laužas, simbolizuojantis baltų tautų bei žemių sąjungą, liepsnojo ir ant Daubarių piliakalnio.
Kadaise ugnies sąšauka ant piliakalnių kvietė vienytis kovai – ginti savo žemes, gyvastį, kultūrą. Vienybė padėjo išlikti ir išsaugoti tūkstantmetę istoriją Baltijos pakrantėje įsikūrusioms tautoms, todėl šiandien vienu metu uždegama ugnis įgyja naują prasmę. Nepaisant valstybes skiriančių ribų, po pasaulį pasklidusius baltų palikuonis vienija iš protėvių paveldėta pasaulėžiūra, gyvos tradicijos ir papročiai.
Plačiau skaitykite šeštadienio laikraštyje.
Su latviukais turėtų būti artimiau ir rimčiau bendradarbiaujama, dirbama, švenčiama ir šokama. Turėtų būti bendri šlagerių paradai, konkursai, lengvosios muzikos ir dūdų orkestrų festivaliai, koncertai ir panašiai, bet va, įtariu, bolševikai tam priešinasi visomis įmanomomis priemonėmis.