Apleistuose senkapiuose tvarkosi rajono šauliai

Senkapius apsiėmė globoti rajono šaulių kuopa. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikių pirmosios vandenvietės teritorijoje pradėjus tvarkyti aplinką, aptikti senkapiai, kuriuos pasišovė prižiūrėti rajono šaulių kuopa.

Iniciatyvos ėmėsi šauliai

Prie įvažiavimo į Mažeikių pirmąją vandenvietę Kruciuose, prie pat vartų stūksojo apleistas, krūmų ir menkaverčių medžių prižėlęs sklypas. Vandenvietės žmonėms pradėjus tvarkyti aplinką, paaiškėjo, kad šioje vietoje – apleisti senkapiai.
„Ten buvo baisi netvarka: prižėlę, svaidėsi tušti plastmasiniai buteliai nuo alaus. Tik pradėjus pjauti krūmus ir medžius, pamatėme, kad šioje vietoje būta kapų, aptikome paminklus. Juos nušveitus, pamatėme, kad ant jų iškalti lenkiški užrašai, jie datuoti 1902 metais“, – pasakojo Mažeikių vandenvietės meistras Vytautas Gedvilas.
Pasak jo, senkapius apsiėmė globoti rajono šaulių kuopa. Išpjovus medžius ir krūmus bei surinkus šiukšles, numatytas antras tvarkymo etapas – bus išgrėbti lapai, užvežta juodžemio, senkapiai aptverti medine tvorele.
Važinėjant po vandenvietės teritoriją, pastebėti dar vieni, po peraugusia žole ir krūmokšniais plika akimi neįžiūrimi senkapiai. Jų vietą dar žymi apgriuvusi mūrinė tvora, kryžius, aplūžusi koplyčia. Ir šiuos kapelius pasiruošę sutvarkyti šauliai.
„Ėmėmės iniciatyvos sutvarkyti šiuos senkapius, nes į vandenvietę atvyksta svečių ir netvarka bado akis. Be to, reikia gerbti savo praeitį ir tuos žmones, kurie kažkada atgulė šioje vietoje.
Tokia veikla mums nesvetima, jaunieji rajono šauliai triūsė prie Bugeniuose pastatyto kryžiaus, manau, kad ir dabar pavyks šiuos kapus tinkamai sutvarkyti“, – „Santarvei“ sakė Mažeikių šaulių kuopos vadas, UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis.

Kapinaitės – krašto paveldas

Krašto kapinių paveldas skirstomas į senkapius, kaimo kapinaites bei veikiančias ir neveikiančias kapines.
„Kaimo kapinaičių mūsų rajone užregistruota šimtas penkiasdešimt penkios, senkapių – trisdešimt vieni. Tiesiogiai per Kultūros ir sporto skyrių lėšų jiems tvarkyti neskiriama, bet lėšų krašto paveldui saugoti skiriama visoms seniūnijoms“, – paaiškino rajono Savivaldybės kultūros ir sporto skyriaus vyresnioji specialistė Eugenija Kupliauskienė.
Mūsų rajone yra 473 kultūros paveldo objektai, įtraukti į kultūros vertybių registrą: valstybės saugomi paminklai, kilnojamosios ir nekilnojamosios kultūros vertybės.
Pasak vyr. specialistės, seniūnijos, gavusios minėtas lėšas, dalį pinigų gali skirti ir jų teritorijoje esančioms kaimo kapinaitėms bei senkapiams prižiūrėti ir tvarkyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto