Ar kils kainos viešosiose ligoninėse?

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Netrukus prasidėsianti Seimo plenarinių posėdžių rudens sesija gali atnešti naujovių viešosiose gydymo įstaigose. Vasarą, po pateikimo pritarus Seimo nario Antano Vinkaus projektui, kuriuo siekiama leisti patiems gydymo įstaigų vadovams nustatyti mokamų paslaugų kainas, jos gali pasikeisti.

Kainos gali skirtis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką mokamų sveikatos priežiūros paslaugų kainos viešosiose įstaigose yra nustatomos sveikatos apsaugos ministro, tačiau tvarka gali būti pakeista.
Artėjančioje rudens sesijoje bus toliau svarstomas Sveikatos sistemos įstatymo projektas, leidžiantis įstaigos vadovui nuspręsti, kokią kainą pacientai turės sumokėti už suteiktas mokamas gydymo paslaugas.
Nacionalinė gydymo įstaigų asociacija įspėja: mokamų paslaugų kainos gali išsikreipti rajoninėse ligoninėse, kurių finansiniai rezultatai yra neigiami arba jos neveikiamos konkurencijos.
„Natūralu, kad įstaigos vadovas, matydamas neigiamus finansinius rodiklius, stengsis kompensuoti juos, pakeldamas mokamų paslaugų kainas, tačiau nebūtų gerai, kad kainos viešosiose įstaigose skirtųsi“ – teigė Nacionalinės gydymo įstaigų asociacijos pirmininkas Arturas Nastaravičius.

Atlyginimai – iš pacientų lėšų?

Šiuo metu viešųjų įstaigų mokamų paslaugų kainos yra ministro įsakymu prilygintos tai pačiai sumai, kurią gydymo įstaiga gauna, teikiant valstybės apmokamas paslaugas apdraustiems pacientams. Pakeitus galiojančią tvarką, ta pati paslauga valstybei kainuotų vienokią kainą, o perkant pacientui tiesiogiai – kitokią.
„Neramina faktas, kad viešosioms gydymo įstaigoms galimai taptų naudingiau teikti mokamas paslaugas ir įstaigos imtų jas prioritetizuoti, kadangi jų kainą vadovai nustatytų patys.
Girdėti nuogąstavimų, kad kompensuojamų paslaugų įkainiai yra per maži, todėl nėra lėšų kelti gydytojų atlyginimams. Tokiu atveju, vadovai būtų verčiami medikų atlyginimus kelti iš pacientų lėšų. Nėra veiksnių, rodančių, kad kainos imtų mažėti“ – sakė A. Nastaravičius.
Įteisinus siūlomą tvarką susidarytų situacija, kuomet už apsidraudusį privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) pacientą gydymo įstaiga gautų galimai mažesnį atlygį (kaina nustatoma sveikatos apsaugos ministro), o neapdraustas ar paslaugas čia ir dabar norintis gauti pacientas būtų „pelningesnis“.
Skirtingose valstybinėse ar savivaldybių gydymo įstaigose ta pati paslauga pacientui kainuotų skirtingai, nors jos yra tiesiogiai ar netiesiogiai išlaikomos iš valstybės biudžeto.

Apie dabar teikiamas mokamas paslaugas

Nacionalinė gydymo įstaigų asociacija primena: mokamos paslaugos teikiamos viešosiose gydymo įstaigose šiais atvejais:
1. Pacientas yra neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu;
2. Pacientas, neturėdamas pirminės sveikatos priežiūros gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimo, pats kreipiasi į antrinės sveikatos priežiūros įstaigą (ASPĮ).
3. Paciento pageidavimu teikiamos papildomos paslaugos. Prie papildomų priskiriamos paslaugos, kurias pasirenka pacientas ir kurios nėra susijusios su pagrindinės ligos (diagnozuotos) gydymu, o priklauso kitam lydinčiajam susirgimui (ligai).
4. Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai nepriklausančių įstaigų gydytojų siuntimu Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigose pacientui teikiamos paslaugos, kurios yra būtinos, kad gydytojas galėtų pacientams suteikti paslaugas pagal savo kompetenciją;
5. ASPĮ yra sunaudojusi lėšas, numatytas sutartyje su teritorine ligonių kasa, o apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu pacientas, norėdamas gauti paslaugą skubos tvarka, sutinka pats už ją sumokėti;
6. ASPĮ paslaugas teikia užsienio piliečiams, jei tarptautinėse sutartyse nenurodyta kitokia sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų apmokėjimo tvarka.
7. Gaunantieji odontologijos paslaugas moka už odontologines medžiagas ir vienkartines priemones, atsižvelgiant į sunaudotą šių medžiagų kiekį (išskyrus vaikus, moksleivius ir studentus iki 24 m. amžiaus bei socialiai remtinus asmenis).

Parengta pagal „BNS Spaudos centro“ pranešimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto