Ar pritariate ketinimams įvesti mokestį saldiems gaiviesiems gėrimams?

Tai bandymas skatinti žmones gyventi sveikiau – taip vertinamas sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siekis, kad Lietuvoje būtų įvestas papildomas mokestis daug cukraus turintiems gaiviesiems gėrimams. Šiuo metu atliekamas tokio cukraus mokesčio efektyvumo ir poveikio vertinimas, analizuojami kitų šalių pavyzdžiai. Sveikatos apsaugos specialistai teigia, kad, atlikus vertinimo procedūrą, bus galima suteikti daugiau informacijos. Planuojama, kad šis procesas bus baigtas metų pabaigoje.
Cukraus mokestis skirtingose pasaulio šalyse dažniausiai taikomas gaiviesiems gėrimams. Pastaraisiais metais vienokį ar kitokį mokestį įsivedė Prancūzija, Vengrija, Airija, Jungtinė Karalystė, nuo kitų metų apmokestinti saldintus gėrimus ketina ir Estija.
Gyventojų klausėme, ar jie pritaria ketinimams įvesti mokestį „cukraus mokestį“.

Jadvyga Petrikauskienė. Janinos Sribaliutės nuotr.

Jadvyga Petrikauskienė, senjorė iš Akmenės:
– Pati geriu tik naminius gėrimus – vandenuką, jeigu noriu skaniau, įsidedu rūgštelės. Net ir gerdama kavą ar arbatą tik kartais įsidedu cukraus, vienu žodžiu, juo nepiktnaudžiauju.
Nors drąsiai galiu sakyti, kad tokio mokesčio įvedimas man nieko nekainuos, aš vis tiek esu prieš jį nusistačiusi. Kas gėrė, tas gers tuos saldintus gėrimus, tuo tarpu, žiūrėk, dėl šio mokesčio pakils ir kitų produktų kainos, tad vėl prasidės kainų pasiutpolkė ir vėl teks krapštyti pinigėlius iš piniginės.

Indrė Petrauskaitė. Janinos Sribaliutės nuotr.

Indrė Petrauskaitė, studentė:
– Pritarčiau tokiems mokesčiams – gal tada žmonės rečiau pirktų visokius limonadus. Kiek žinome, šių gėrimų gamybai naudojami saldikliai tikrai nėra gerai mūsų sveikatai.
Pati kartais išgeriu tokių gėrimų, žinau, kad nevertėtų taip daryti, bet kartais pagunda yra didesnė. Gal gerokai pakilusi jų kaina ir privers rečiau juos vartoti?

Jelena Lobanova. Janinos Sribaliutės nuotr.

 Jelena Lobanova, senjorė:
– Negeriu tų krautuvinių saldžių gėrimų, pirmenybę teikiu vandeniui ir savos gamybos kompotui. Atvirai pasakius, pritarčiau šiam mokesčiui, gal taip mūsų mažieji negers tiek gėrimų su saldikliais.
Aš manau, kad šis mokestis būtų nukreiptas į mūsų ateitį – visi šie gėrimai bus brangesnis, tėvai mažiau galės jų įpirkti, tad mažieji ateityje bus sveikesni.

Tadeuš Justinovič. Janinos Sribaliutės nuotr.

 Tadeuš Justinovič, senjoras iš Vilniaus:
– Be abejo, tokių saldiklių prigrūsti gėrimai kenkia, ypač vaikams. Kita problema, kad jie dažniausiai pardavinėjami prie mokyklų ir tėvai negali sukontroliuoti, ką vaikai perka, ką geria, ką valgo už jiems duodamus pinigus.
Mano kišenei šis cukraus mokestis jokios įtakos neturėtų, nes mes namuose ruošiame ir geriame sultis, kurios yra be jokių saldiklių, konservantų, tad ir jokio cukraus joms nereikia.

Audrius Apulskis. Janinos Sribaliutės nuotr.

Audrius Apulskis, policijos pareigūnas:
– Pats vengiu tų dirbtinių saldžių gėrimų, tačiau nemanau, kad padidintais mokesčiais ar draudimais ką nors pasieksime.
Žmogus privalo turėti teisę pasirinkti, ką jam gerti, ką ne. Nereikia daryti taip, kad varžytume jo pasirinkimo laisvę. Vietoje tokių mokesčių reikėtų daugiau investuoti į žmonių švietimą, kad aiškiai ir paprasta kalba būtų paaiškinama apie saldiklių daromą žalą.

Antanas Kriščiukaitis. Janinos Sribaliutės nuotr.

 Antanas Kriščiukaitis, AB „ORLEN Lietuva“ darbuotojas:
– Su tais mokesčiais ir jų didinimu, tikrai po truputį išprotėjame: kas gėrė tuos gėrimus, tas ir gers, nesvarbu, kad bus sukeltos kainos. Gerai žinau, kad tokie gėrimai su saldikliais yra nesveika, tačiau vis tiek ir pats geriu.

One Reply to “Ar pritariate ketinimams įvesti mokestį saldiems gaiviesiems gėrimams?”

  1. ponas Antanai parašė:

    gerkite ir toliau tuos „limonadus“ (jei tik įpirksite), bet tuo pačiu įnešit daugiau mokesčių, kurie bus skirti jūsų būsimo diabeto gydymui. Viskas čia tvarkoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto