Ar šviesios bus kaimo gatvės, sprendžia seniūnija

Sunkmetis privertė taupyti ir seniūnijas. Kaimuose gatvės apšviečiamos tik kelias valandas arba išvis lieka tamsios.
Gyventojai priversti vaikštinėti tamsoje, skundžiasi ir nerimauja dėl savo vaikų. Jų poreikius seniūnai vertina skirtingai.


PIKTINA GYVENTOJUS
Į redakciją kreipėsi Bugenių kaimo gyventoja Reda: jų kaimas tamsiu paros metu skendi visiškoje tamsoje. Moteris nerimavo dėl vaikų, kurie 7 valandą ryto tamsoje laukia mokyklinio autobusiuko.
„Kai visur tamsu, kyla pavojus ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Keista, kad vienus kaimus apšviečia, o kitų – ne. Teko matyti, kad Daubariuose visos gatvės apšviestos, nors mūsų kaimas daug didesnis ir žmonių judėjimas intensyvesnis“, – pasipiktinimo neslėpė bugeniškė.

RŪPINASI SENIŪNAI
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa patikino, kad kaimų apšvietimu rūpinasi seniūnai. Tą patvirtino ir Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis. Pasak rajono vadovo, seniūnai visada norėjo turėti daugiau savarankiškumo.
„Seniūnijos turi savo biudžetą, kur įvairioms sritims yra numatytos ir paskirstytos lėšos. Šis biudžetas nėra juridiškai įteisintas, bet jis egzistuoja. Todėl seniūnai patys savo nuožiūra turi susidėlioti prioritetus, kam ir kiek lėšų skirti. Pavyzdžiui, nuspręsti, kas geriau: apšviesti gatves ar nutiesti kelią“, – paaiškino V. Džiugelis.
Mažeikių apylinkės seniūnas Vidmantas Kesminas „Santarvei“ griežtai nukirto, kad seniūnija neturi lėšų, todėl šiais metais ir nebus apšviesti nei Bugeniai, nei kiti seniūnijai priklausantys kaimai.
„Kaip mes apšviesime, jei mūsų šios srities biudžetas yra tuščias? Kiekvieną savaitę ateina žinios: finansavimas sumažintas. Savivaldybė nebeišgali visko padengti. O skolon įjungti apšvietimo nesinori, nes jei laiku su tiekėjais neatsiskaitome, užauga dideli delspinigiai. Ne mes vieni likom be apšvietimo. Visoje Lietuvoje – tas pats“, – tikino Mažeikių apylinkės seniūnas.

ŠVIEČIA TIK VAKARAIS
Dėl sumažinto finansavimo ir kituose kaimuose gatvės yra tamsios. Viekšnių seniūnas Aldonis Eselinas informavo, kad apšvietimas kol kas įjungtas tik miestelyje, nes čia didžiausias žmonių srautas.
„Net jei ir yra numatyta skirti pinigų gatvių apšvietimui, jų užtektų tik vienam mėnesiui. Ir šitų pinigų Savivaldybė neperveda. Todėl ir esame priversti taupyti“, – sakė A. Eselinas.
Viekšniuose gatvės apšviečiamos tik tamsiausiu paros metu – nuo pusės šešių vakaro iki vienuoliktos valandos nakties. Kol kas apšvietimas neįjungiamas ir rytais.
„Sulaukiame skundų iš tėvelių, nes jie jaudinasi dėl važiuojančių į mokyklas vaikų saugumo. Tačiau situacija yra tokia, ir nieko pakeisti negalime. Kol kas septintą valandą ryto jau švinta, tad ir taupome. Tamsiajam paros metui pailgėjus apšvietimas bus įjungtas“, – pažadėjo A. Eselinas.
Seniūnas pripažino, kad vakarinis apšvietimas Viekšniuose yra būtinas, nes vaikai eina į popamokinius užsiėmimus, būrelius, muzikos mokyklą. Kaimuose taupoma, nes tokių užsiėmimų ten nėra.

KITOSE SENIŪNIJOSE
PROBLEMŲ NEKILO
Sedos, Laižuvos ir Židikų seniūnijų gyventojai nesiskundžia. Jų gyvenvietėse visos gatvės yra apšviečiamos. Seniūnų teigimu, finansavimo šiems metams tikrai užteks.
„Žinoma, pinigų nėra per daug, jų visada trūksta. Šiais metais esam ramūs, bet dėl kitų metų pradžios garantijų nėra“, – sakė Laižuvos seniūnas Stanislovas Putelis.
Seniūnas apgailestavo, kad neturi galimybės gatves apšviesti pasirinktinai, tada gal pavyktų šiek tiek sutaupyti.
„Dabar galime apšviesti tik visas gatves, arba nė vienos. Negalime suskirstyti jų į pagrindines ir šalutines, todėl visos apšviečiamos vienodai“, – patikino S. Putelis.
Seniūnas baiminasi, kad kitais metais pritrūkus lėšų, gali tekti gatves palikti be apšvietimo. „Žinoma, padarysime viską, kad taip nebūtų, nes tamsiose gatvėse gali nutikti daug nelaimių. Ypač žiemą, kai slidu ir šalta. Eidamas aklai žmogus gali pargriūti ir rimtai susižaloti“, – sakė S. Putelis.
Židikų seniūno pavaduotoja Rosita Petrulevičienė „Santarvę“ patikino, kad seniūnijos kaimų gatvės yra apšviečiamos kelias valandas per parą, nuo pusės šešių iki devynių vakaro. Ateityje planuojama apšvietimą įjungti ir rytais.
Sedos seniūnas Algirdas Grinkevičius sakė, kad jų seniūnijoje apšvietimas įjungtas, nors lėšų ir nėra. Be to, šios seniūnijos specialistai surado būdą, kaip pergudrauti sistemą, neleidžiančią gatves apšviesti pasirinktinai.
„Kur ir kiek šviesti, reguliuojame paprastai: kur trūksta, įsukame daugiau lempučių, o kur jų per daug – išsukame, nes negalime viršyti biudžeto eilutėje numatytų lėšų. Elektrą naudojame avansu, laukiame, kol Savivaldybė perves pinigus“, – aiškino A. Grinkevičius.

SUNKMEČIUI
NEPASIDUOS
Mažeikiuose šalutinės gatvės apšviečiamos iki vidurnakčio, o pagrindinėse – Laisvės, Naftininkų, Žemaitijos, Gamyklos ir Ventos – šviesu visą naktį. Ne tiek daug šviesos suteikia, bet nuotaiką mažeikiškiams kelia ir apie artėjančias šventes primena lemputėmis pasidabinę miesto medžiai.
Miesto seniūnas Petras Užkuras, paklaustas, ar ne per anksti įrengiama šventinė iliuminacija, atsakė, kad Mažeikių neįmanoma papuošti per dvi ar tris dienas.
„Miestui iliuminuoti reikia mažiausiai dviejų savaičių. Šiais metais gatvių papuošimas kainuos 30 procentų pigiau nei pernai, nes pavyko nusiderėti. Naftininkų gatvę vėl puoš „Orlen Lietuva“. Planuojama, kad pagrindinę miesto eglę taip pat papuoš ši bendrovė“, – sakė P. Užkuras.
Miesto seniūnas patikino, kad Mažeikiai prieš šventes neatrodys prasčiau nei pernai.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo.: V. Kesminas patikino, kad kaimai skendės tamsoje ir toliau, nes apšvietimui nėra lėšų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto