Asmenybės žavesys – akivaizdu ir nepaaiškinama

Trečiame amžiuje prieš Kristų gyvenęs Konfucijus kartą paklausė kinų filosofo Mencijaus: „Visi esame žmonės. Tai kodėl vieni yra didingi, o kiti menki?“ Perfrazuosime šį klausimą: „Kodėl vieni žmonės spinduliuoja žavesiu, jiems sekasi telkti apie save žmones, o kiti, nors ir labai stengiasi, nekelia simpatijos?“
Pastaruoju metu dažnai girdime: „Jis – charizmatiška asmenybė. Sėkmė visada aplanko tokius žmones“. Įmonės, ieškančios vadovaujančių darbuotojų, kaip vieną pagrindinių privalumų, įvardija charizmatiškumą.
Tarptautinių žodžių žodyne aiškinama: „Charizma – ypatinga Dievo malonė“, o Biblijos žodynas papildo, kad ta malonės dovana duota užduočiai atlikti.
Iš tikrųjų, ar kiekvienas gavome tą Dievo dovaną? O gal to „cinkelio“, šarmo nemokame savyje atrasti ir atskleisti?
AKYS PASAKO DAUG
Anicetas Jarutis,
restorano-viešbučio „Stulpino
malūnas“ direktorius:
– Kasdien sutinku daug žmonių. Tokia mano darbo specifika. Visuomet pirmiausia į akis krinta apranga, šukuosena, akys. Reikia pripažinti, kad išoriškai gražūs žmonės turi privilegiją – jie yra pirmiausia pastebimi. Tačiau pabendravus su fiziškai gražiais asmenimis, kartais tenka nusivilti. Pamatai, kad tai – tik papuoštas tuščias asmuo.
Mano nuomone, gražus žmogus yra tas, kuris gražus vidumi. Turiu prisipažinti, kad apie žmogų sprendžiu pagal jo akis. Jos labai daug pasako. Todėl man labai patinka žmonės šviečiančiomis akimis. Ypač moterys.
Į restoraną žmonės atvažiuoja pasitempę, blaivūs, o išvažiuoja kartais… Tada pasikeičia ir grožis, ir tos charizmos nebelieka.
Pats daugiausia bendrauju su užsakymus pateikiančiais klientais. Žmonės nori surengti smagią šventę, restorano darbuotojams kelia didelius reikalavimus, tačiau labai dažnai pasitaiko, kad po to nebenori išsiskirti su pinigais. Tada visas asmenybės žavesys išgaruoja. O mums apmaudu…
Aptarnavimo srityje dirbantiems žmonėms labai svarbus mokėjimas bendrauti, diplomatijos suvokimas, mandagumas. Viso to išmokti galima. Tačiau žmonėms, kuriems tas mokėjimas bendrauti yra Dievo duotas, daug lengviau dirbti.
Gaila, kad mes negalime išlaikyti gerų žmonių, nes neišgalime mokėti gerų atlyginimų. Pavyzdžiui, neseniai į Angliją išvažiavo puikus barmenas, pas mus dirbęs nuo restorano atidarymo pradžios. Norėtume tokiems žmonėms sudaryti geresnes sąlygas, tačiau negalime.

VISUOMENĖ MYLI
CHARIZMATIŠKUS
POLITIKUS
Artūras Račas,
BNS apžvalgininkas:
– Manau, kad pirmiausia charizma yra žmogaus sugebėjimas pritraukti kitus žmones. Tai apima daugelį dalykų: išvaizdą, kalbėjimo manierą, nuveiktus darbus, sukurtą patirtį. Būtent į nuveiktus darbus, patirtį žmonės gali atsispirti sakydami: „Aš tuo žmogumi tikiu, nes jis kažkada tą ar aną padarė“.
Charizma yra fizinių, moralinių savybių kompleksas. Nėra vieno apibūdinimo. Vieniems žmonėms svarbi išvaizda, kitiems – tai, ką jis daro, kalba.
Manau, kad iš dalies charizmatiškumas yra duotas iš aukščiau. Lietuvos politikoje yra daug žmonių, kurie labai stengiasi, tačiau taip niekada ir netaps charizmatiškomis asmenybėmis. Tačiau yra politikų, kurie gali padaryti daug blogų darbų, tačiau visuomenė juos vis tiek mylės. Vienas iš geriausių pavyzdžių yra ponas Brazauskas. Tai – žmogus, visą laiką išbuvęs populiarumo viršūnėse. O juk kartais Brazauskas elgėsi taip, už ką kitiems politikams žmonės neatleidžia: viešai melavo, įvairios šeimyninės aplinkybės… Kitus už tai skalpuoja, o nuo Brazausko visa tai nubėga kaip nuo žąsies vanduo.
Panašu, kad dabar mes turime naują charizmatišką Brazausko įpėdinį. Tai – ponas Zuokas. Šis, nepaisant to negražaus šleifo, kuris paskui jį velkasi, vis dėlto yra tarp populiariausiųjų. Padarykite Vilniaus gatvėse apklausą, ir daugelis žmonių pasakys, kad Zuokas jiems patinka.
Iš tikrųjų vieno ar kito politiko charizmatiškumą lemia pačios visuomenės vertybių skalė. Aš sutinku su Prezidentu, kuris praėjusią savaitę pasakė, kad Lietuvoje yra bėda, nes mums reikia aiškinti, kodėl negalima meluoti, vogti, veidmainiauti. Mūsų vertybių skalė darosi truputį iškreipta. Kad ir tas pats ponas Zuokas. Juk tie viešai paskelbti pokalbiai, teismo procesas, bėgimas į Lenkiją kiekvienam normaliai mąstančiam žmogui suprantami kaip nešvarūs darbai. Tačiau, nepaisant to, kalbama, kad jis daug gero padarė Vilniui, pastatė dangoraižius.
Vadinasi, jeigu žmogus daro kažką gero, tai jam galima atleisti blogus darbus. Tai – lyg ir paskatinimas: jeigu tu vagi, žudai, veidmainiauji, meluoji, tai šalia to turi padaryti ir kažką gero. Tada tau bus atleista. Mes neturime suvokimo, kad meluoti, vogti yra blogai, ir visai nesvarbu, ką šalia to dar darai.
Daug kalbama, kad politikus sukuria įvaizdžio kūrėjai. Ne viską jie gali padaryti. Galima mėgti ar nemėgti politiko bei kitokio veikėjo, tačiau iš niekur niekas neatsiranda. Pavyzdžiui, ponas Paksas taip pat buvo charizmatiška asmenybė, nes tuščioje vietoje visiškai neįmanoma sukurti politiko, kuris vėliau tampa Prezidentu.
Lygiai taip pat yra ir su ponu Uspaskichu. Vis dėlto reikia pripažinti, kad žmogus turi tam tikrų įgimtų savybių, kurios padėjo sukurti gerą verslą, išeiti į politiką ir aplink save suburti žmones. Juk Lietuvoje yra nemažai turtingų verslininkų, norinčių dalyvauti politikoje, tačiau ne kiekvienam pavyksta per porą metų suburti partiją ir laimėti trečdalį visų balsų.
Iš tikrųjų tie žmonės turi kažką savyje.

POZITYVUS MĄSTYMAS
IR GERANORIŠKUMAS
Robertas Karvauskas,
UAB „Juodasis gintaras“
direktorius:
– Charizmą aš suprantu kaip žmogaus energetiką, kuri formuojasi nuo žmogaus minčių. Jeigu žmogus geranoriškas, pozityviai mąsto, tai jaučiama iš karto. Jis lengvai bendrauja su žmonėmis, lyg su jais būtų šimtą metų pažįstamas.
Vien pažiūrėjus į žmogų, tačiau jo neprakalbinus, galima susidaryti klaidingą įspūdį. Iš pirmo žvilgsnio galima išskirti fizinį grožį, o bendraujant pajausti dvasios žavesį.
Mūsų kolektyve svarbiausi trys banginiai. Pirma, geranoriškumas visų atžvilgiu: klientų, kolegų, konkurentų…
Antra, pozityvus mąstymas. Visur galima surasti šviesių ir tamsių pusių. Tas pozityvus mąstymas ir reikalingas tam, kad kiekvienoje situacijoje sugebėtume rasti kažką gero, neeikvodami energijos, nervų. Savo darbuotojus agituoju, kad mūsų klaidas jie vertintų kaip turtą, nes iš jų galima pasimokyti. Žinoma, geriau mokytis iš svetimų klaidų, tačiau pasakyti yra lengviau nei padaryti. Žmones skatinu rizikuoti. Nedaryti nieko vien tik dėl baimės padaryti klaidų, yra ne ta taktika, kurios mes norėtume.
Trečias banginis – žinios. Tam tikslui mes labai daug investuojame. Taigi pirmieji du banginiai duoda įmonei energetinį apvalkalą, kuriuo turi apsivilkti kiekvienas mūsų darbuotojas.
Manau, kad išmokti galima visko, todėl įmanoma išmokti ir charizmatiškumo. Tik vieniems tai sekasi lengviau, kitiems sunkiau. Žinoma, charakterio savybės yra sunkiai keičiamos, tačiau iš dalies tai galima padaryti. Turint pozityvumo ir geranoriškumo, gyvenime galima pakeisti labai daug ką.
Esu šiek tiek fatalistas. Manau, kad būtent mintis kuria kiekvieną energetinį lauką, kuris sąveikauja su aplinkinių energetiniu lauku. Iš to kyla įvykiai. Žmogus, kuris neturi užslėptų norų kažką apsukti, apeiti, čia nusišypsoti, tačiau ten įkąsti, gali labai daug pasiekti. Jeigu turima pagiežos, paniekos, pasikėlimo, tada viskas kryžiumi stojasi, ant kelio atsiranda labai daug kliūčių. Tada reikia lipti per galvas, o tai galų gale niekada nelieka be atgarsio.
Žinoma, verslininkams nėra lengva. Nelengva suprasti, kad nieko gero nebus, jeigu sukčiausi. Gyvenimas duoda tiek, kiek yra švarios tavo mintys. Aš tai išbandžiau. Patyriau duobių ir pakilimų, todėl galiu tvirtinti, kad būtent taip yra. Nesvarbu, kad mūsų įstatymai nėra tobuli, tačiau vis tiek reikia gyventi pagal juos. Gali bandyti apgauti, tačiau apgausi tik save.
Kiekviename žmoguje yra šviesus ir tamsus pradas. Arba, kitaip pasakius, kiekviename žmoguje yra velnias, tik svarbu, kiek jam duosi valios.

IŠSISKIRIA SPINDĖJIMU
Jolanta Tendienė,
Mažeikių choreografijos
mokyklos direktorė:
– Tiesą pasakius, aš žodžio „charizma“ nesuprantu. Visada sakiau, kad žmogus gražus savo vidumi. Yra žmonių, kurie iš aplinkinių išsiskiria savo spindėjimu. Nuo tokių net gatvėje šiluma sklinda, norisi pastovėti šalia jų. Tačiau tokių žmonių yra nedaug. Ir kuo toliau, tuo jų mažėja. Gal jie patys pradeda bijoti spinduliuoti, nes dažnai būna nesuprasti?
Žiūrėdama į savo mamą, visada stebėjausi, iš kur žmoguje tiek gerumo ir spindėjimo, dvasios stiprybės spinduliuoti tą gerumą. Visada norėjau būti tokia stipri.
Manau, kad tokiems žmonėms nėra lengva. Galime padaryti eksperimentą, išeiti į gatvę ir kiekvienam šypsotis. Vargu ar kas supras. O jeigu tu bijai būti nesuprastas, stengsiesi prisitaikyti prie pilkos masės.
Pritariu nuomonei, kad skoniui ir grožiui draugų nėra. Tai, kas gražu man, kitam gali būti visai negražu. Taigi grožis – labai abstraktus dalykas. Žinoma, žmogaus išorė yra labai svarbu, ypač moteriai. Dievas davė protą moteriškei tam, kad save sutampytų ir taptų graži. Tam tikslui nereikia nei didelių pinigų, nei galybės laiko.
Ir spindėjimo galima išmokti. Manau, kad tas mokymasis prasideda nuo dėmesio rodymo kitam. Jeigu tu prie žmogaus eini su šiltu santykiu, nepamiršti pasveikinti kad ir elementariausia proga, vadinasi, spinduliuoji. Tada ir kitas, prisilietęs prie tavęs, pradės spinduliuoti.
Beje, man labai patinka valdingi, savimi pasitikintys, blizgančiomis akimis vyrai. Labai jau norisi to akių blizgėjimo.

MISIJA IR CHARIZMA
Laimonas Lukočius,
AB „Ventus-Nafta“
generalinis direktorius:
– Charizmatiškas yra tas žmogus, kuris turi Dievo malonę vykdyti tam tikrą misiją, atlikti kažkokią užduotį. Jeigu tai yra įmonės vadovas, jis turi puikiai vadovauti, nusipelnyti darbuotojų pagarbos, pasitikėjimo. Manau, kad įmonėje jis turėtų būti vos ne mažas dievas, spinduliuojantis gėrį, pasitikėjimą, sukurti tam tikrą aurą.
Mano nuomone, charizmą žmogus atsineša gimdamas. Pavyzdžiui, karjeros aukštumų galima siekti įvairiai. Vieni to siekia labai daug mokydamiesi, dirbdami, aukodami savo laisvalaikį, šeimą, kitiems tai paprasčiausiai sekasi. Rodos, ir didelių pastangų nereikia.
Nemažai esu matęs skelbimų, kuriuose darbdaviai pageidauja charizmatiškų asmenybių. Aš į tai kreipiu dėmesį tada, kai žmogus renkamas vadovaujančiam postui. Iš tikrųjų tokia savybė yra privalumas. Tokiems žmonėms lengviau, nes jie vidumi stipresni, lengviau nugali sunkumus.
Nemanau, kad charizmatiškumo galima išmokti. Galime išmokti to, ką rašo vadovėliai, išmokti vadovautis patirtimi, būti vadovu, sugebančiu priimti teisingus sprendimus, tačiau spinduliuoti tos specifinės auros tikrai neišmoksi.
Kaip tokius žmones išskiriu iš minios? Pavyzdžiui, ateina žmogus įsidarbinti. Pokalbis su darbdaviu yra mini stresinė situacija. Tuo momentu labai aiškiai jauti, jei kitoje stalo pusėje sėdintis žmogus turi labai stiprią savo nuomonę, raiškiai dėsto mintis, valdo emocijas, yra ramus, pasitikintis. Tokios savybės parodo, kad tai – ne eilinis žmogus, jo neveikia stresinės aplinkybės, nesutrinka, jaučiasi tvirtas.
Abejoju, ar to galima išmokti. Nebent būtum praėjęs daugybę atrankų ir elgtumeisi kaip sportiniame žaidime, tai yra nori pasižiūrėti, kaip seksis. Žinoma, visa kita atsiskleidžia dirbant, bendraujant su žmogumi.
Man nepatinka iš praeities atėjusi nuostata, kad vyras turi būti aukščiau už moterį. Mano nuomone, vyras ir moteris turi būti lygiaverčiai, papildyti vienas kitą. Tada gaunamas puikus energetinis efektas.
Susitikimuose pirmiausia krinta į akis savimi pasitikinčios moterys. Tai galima matyti iš jų laikysenos, bendravimo stiliaus, oratorikos. Be abejo, vyrui svarbu ir moters išorinis grožis.

REIKIA POLĖKIO
IR SAVOJO KELIO
Vytautas Tamašauskas,
kunigas:
– Žmogus su polėkiu yra charizmatiška asmenybė. Vienoje srityje ta asmenybė gali būti iš tikrųjų charizmatiška, o kitoje jaustis kaip po lapu. Kiekvienas turime atrasti savo kelią, kuriuo mums patiktų eiti. Tada prie to atradusiojo ir kiti gali pasišildyti, atrasti kažką, ką gali duoti kitiems.
Polėkis yra Dievo dovana. Gimdami iš dalies atsinešame savo likimą, savo kelią, kuriuo privalome eiti. Dažnai būna, kad žmonės blaškosi iš vieno darbo į kitą, griebiasi to ar ano, tačiau tas nesiseka, anas negerai. Žiūrėk, nueina jis į verslą ir tampa puikiu verslininku. Vadinasi, toks jam buvo skirtas kelias.
Žinoma, galima išsiugdyti charizmatiškas savybes. Tai gali padaryti brandus, tikras žmogus, be melo, kaukės. Dabar daugelis vaikšto užsidėję kaukes ir nori pasirodyti, kokie jie charizmatiški. O paskui, kai ta kaukė kartkartėmis pradeda kristi, aplinkiniai pamato, kad iš jų nieko gero nėra.
Apie žmones iš karto galima labai daug pasakyti. Pavyzdžiui, pro mūsų akis praeina labai daug jaunavedžių. Jūs net neįsivaizduojate, koks yra skirtumas tarp vienų ir kitų porų. Pasižiūrėjęs į jaunųjų akis, iš karto galiu pasakyti, kurie bus laimingi šeimoje, o kurie vargs arba negyvens drauge.
Nuėjęs į mokyklą, matau, kurie mokytojai yra tikri, o kurie direktoriaus padlaižiai. Viską pasako akys. Žinoma, galima apsirikti, tačiau pirmas įspūdis didele dalimi teisingas.
Mane žavi tikri žmonės. Kam reikia to išsidirbinėjimo, melo, užkulisių? Jeigu tu esi tikras žmogus, tai tave atitinkamai vertins ir kiti žmonės. Pavyzdžiui, Margaret Tečer, moteris, visada esanti savo vietoje, turinti ką pasakyti, didelės vidinės inteligencijos ir nebijanti pasakyti savo nuomonės, pasijuokti iš savęs ir kitų. Taigi man patinka protingos, teisingos moterys.
Charizmatiška moteris buvo princesė Diana. Šalia jos visada buvo minia žmonių. Ji buvo geras, tikras, nuoširdus, atviras, užjaučiantis žmogus, nebijantis šypsotis, mokėjo bendrauti ir turėjo ką pasakyti. Lygiai taip pat, kaip Motina Teresė.
Norime mes to ar nenorime, tačiau vieni aplinkinius traukiame, o kiti stumiame. Snobas, užsidėjęs kaukę, vis tiek netaps charizmatiška asmenybe.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

2 Atsakymai į “Asmenybės žavesys – akivaizdu ir nepaaiškinama”

  1. Irena parašė:

    Tokie žmonės kaip kunigas Vytautas priverčia susimąstyti dėl ko mes esame, kokia mūsų paskirtis šiame gyvenime. Ačiū Jam ir visiems, kurie rodo kelią. Sėkmės, Dievo palaimos ir keliaujantiems…

  2. Katalikė parašė:

    Ilga laika nežinojau ka reiškia būt charizmatišku,kokia asmenybė yra charizmatiška..Šitame straipsnyje radau keleta žmonių pasisakyma apie tai..Tarp tų žmonių yra kunigo pasisakymas apie tai.Jo mintelės man patiko..:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto