Ateitis be plastikinių maišelių tampa reali

Nuotr. iš Aplinkos ministerijos archyvo

Ketvirtadienį Vyriausybė iš esmės pritarė Seimo siūlytiems Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo bei Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais numatoma mažinti labai lengvų plastikinių maišelių naudojimą, apriboti mikroplastikų turinčių gaminių naudojimą.

Siūlo numatyti pakavimo alternatyvas bei išimtis

Vyriausybė pritarė tikslams apriboti mikroplastikų turinčių kosmetikos gaminių, naudojamų valyti, šveisti, tiekimą rinkai ir įpareigoti gamintojus ir importuotojus ženklinti biologiškai skaidaus plastiko pakuotes bei turėti pakuočių biologinį skaidumą įrodančius dokumentus.

Siūloma numatyti alternatyvas, kaip kitus maišelius (vietoj plastikinių maišelių) ar kitas pakavimo priemones, kurias pirkėjai galėtų rinktis pardavimo vietose sveriamiems produktams neatlygintinai supakuoti.

Kitu atveju, įsigalioję įstatymų pakeitimai galimai lemtų prekių, įskaitant būtiniausius maisto produktus, krepšelio pabrangimą, nes nesant neatlygintų pakavimo alternatyvų pirkėjas turės susimokėti už kiekvieną prekėms susidėti panaudotą labai lengvą plastikinį pirkinių maišelį.

Be to,  Vyriausybė siūlo numatyti išimtį, kad sveriamiems šviežios mėsos ir žuvies produktams supakuoti galėtų ir toliau būti nemokamai naudojami labai lengvi plastikiniai maišeliai. Tokios išimties taikymas pasiūlytas įvertinus tai, kad nėra tyrimais pagrįstų alternatyvių pakuočių, kurios užtikrintų maisto produktų saugą ir higieną, išvengiant kryžminės taršos, ir būtų lengvai perdirbamos.

Nepritarimas sustabdytų laisvą prekių judėjimą ES

Europos Komisija šiuo metu atlieka tiesiogiai visose valstybėse narėse taikomo Cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų reglamento peržiūrą, kuria siekiama nustatyti pridėtinio mikroplastiko ribojimą gaminiuose. Taip pat atliekama Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl pakuočių ir pakuočių atliekų peržiūra, kuri apims ir nuostatas dėl biologiškai skaidaus plastiko pakuočių ženklinimo.

Atsižvelgdama į tai, Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlomų įstatymų pakeitimų tikslams dėl mikroplastikų uždraudimo kosmetikos gaminiuose ir pakuočių iš biologiškai skaidaus plastiko ženklinimo, tačiau pasiūlė nesvarstyti Seimo narių pasiūlymų, kol nebus patvirtinti minėti ES teisės aktų pakeitimai, numatantys visoms ES valstybėms narėms vienodus mikroplastikų draudimo ar ribojimo kosmetikos gaminiuose reikalavimus ir vienodas biologiškai skaidaus plastiko pakuočių ženklinimo taisykles.

Tad šiuo metu atsisakius svarstyti (ir priimti) Seimo narių siūlymus dėl mikroplastikų uždraudimo kosmetikos gaminiuose ir pakuočių iš biologiškai skaidaus plastiko ženklinimo, būtų išvengta laisvo prekių judėjimo ribojimo, o taip pat būtų užtikrintas racionalus teisėkūros planavimas, nes tuo pačiu tikslu nereikėtų pakartotinai keisti tų pačių įstatymų nuostatų, kai ES priims minėtus REACH reglamento ir pakuočių direktyvos pakeitimus.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos inf.

One Reply to “Ateitis be plastikinių maišelių tampa reali”

  1. Zuzana parašė:

    Mažiau reikėtų naudoti pakuotėms plastiko: reikia tik pasižiūrėti, produkto gramai, o pakuotės dvigubai tiek. Beje, ką darys su tomis prekėmis, kurios jau yra plastike?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto