Atidarytas privatus aviacijos muziejus

Muziejaus atidarymo proga Darių Ereminą (dešinėje) pasveikino Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius su žmona. Nuotrauka iš Mažeikių turismo ir verslo informacijos centro archyvo

Trečiadienį Mažeikiuose atidarytas privatus aviacijos muziejus. Jame eksponuojami gydytojo psichiatro Dariaus Eremino surinkti įvairūs daiktai, atskleidžiantys žmogaus norą skraidyti.

Apsilankymus reikės suderinti

Naujasis aviacijos muziejus įsikūrė adresu Ventos g. 16–2 Mažeikiuose.
Į jo atidarymą pasveikinti D. Eremino ir drauge apžiūrėti eksponatų susirinko būrelis Mažeikių krašto aviacijos entuziastų ir tuo besidominčių žmonių: rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius su žmona, gydytojai Irena ir Vytautas Džiugai, Mažeikių aeroklubo instruktorius Rimantas Morkūnas, aviacijos istorija besidomintis Pijus Poškus.
Į atidarymą pabūti drauge su kitais žmonėmis, neabejingais aviacijai, pabendrauti, pasižiūrėti naujo lankytinu objektu tapsiančio muziejaus atvyko ir Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė, kunigas Robertas Ramanovskis, mokytojai Asta ir Raimundas Milėškos.

Po lėktuvo sparnu – ir parašiutininko-instruktoriaus Rimanto Morkūno pasveikinimas muziejaus įkūrėjui. Nuotrauka iš Mažeikių turismo ir verslo informacijos centro archyvo

Sulaukta ir svečių iš toliau – ultralengvųjų orlaivių pilotų bei instruktorių iš Telšių.
Muziejų aplankyti bus galima apsilankymo laiką iš anksto suderinus su jo įkūrėju – tel. +370 686 62 887.
Planuojama, kad ateityje muziejaus patalpose vyks įvairūs su aviacija susiję teminiai renginiai.

Psichiatras oro pajėgose

Kiek D. Ereminas prisimena, jam aviacija visada buvo įdomi. Tačiau rinkdamasis profesinį kelią jis pasuko ne į aviaciją, o į mediciną.
Kai 1994 metais baigė psichiatrijos studijas, pažįstama mergina iš Greitosios medicinos pagalbos pasakė, kad Lietuvos karinėse oro pajėgose reikalingas psichiatras. Jaunas specialistas šia informacija susidomėjo ir darbą gavo.
Psichiatro kasdienis darbas buvo susijęs su lakūnų atrankomis, įgulų suderinamumu, streso korekcija. Gydytojas apie lakūnų savijautą turėjo žinoti viską. Todėl su jais praleisdavo labai daug laiko, buvo skraidinamas naikintuvais, sraigtasparniais, transportiniais lėktuvais ir bemaž visais aparatais, kurie tik kilo.
Trejus metus trukusi tarnyba ir sugrąžino, ir dar labiau sustiprino gydytojo potraukį aviacijai.

Ne tik papasakoti, bet ir parodyti

Paskui D. Ereminas tapo Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos instituto dėstytoju.
Studentams dėstant kursą apie žmogaus galimybę skraidyti, reikėdavo ne tik papasakoti, bet ir parodyti, kaip skrydžių metu lakūnai turi būti apsaugoti nuo perkrovų ir kitokių nepalankių aplinkybių.
Prieš du dešimtmečius jis pamažu pradėjo rinkti su aviacija susijusius daiktus. Iš pradžių – kokį šalmą, priešperkroviminį kostiumą. Turėjo keletą deguonies kaukių ir įvairios literatūros.

Eksponatai parodo žmogaus minties plotį

Į Mažeikius atvykusio ir ligoninės Psichiatrijos skyriaus vedėju dirbti pradėjusio D. Eremino darbas jau nieko bendro nebeturėjo su aviacija. Tačiau ji vis tiek išliko svarbi.
Gydytojo pomėgis kaupti ir namuose saugoti įvairius daiktus – knygas, nuotraukas, schemas, lakūnų kostiumus, šalmus, ženkliukus, suvenyrus, lėktuvų ir jų prietaisų modelius ir pan. niekur nedingo.
Eksponatai į gydytojo namus atkeliaudavo iš įvairių šalių ir įvairiais būdais. Daugumą jis įsigijo pats, kitus atvežė ir padovanojo bičiuliai.

Atidarymo dalyviai – žmonės, besidomintys aviacija, muziejaus įkūrėjo bičiuliai. Nuotrauka iš Mažeikių turismo ir verslo informacijos centro archyvo

Kaip tikina D. Ereminas, paskui atėjo laikas šiuos eksponatus sugrupuoti, susisteminti ir iš namų perkelti į tokią erdvę, kurioje juos būtų galima parodyti žmonėms – įkurti aviacijos muziejų. Didžiausias ir įdomiausias naujojo muziejaus eksponatas – 1988 metais Prancūzijoje pagamintas lėktuvas „biplanas“. Tokių lėktuvų buvo pagaminta vos 67. Gydytojas girdėjo, kad artimiausias dar skraidantis tokio modelio lėktuvėlis yra Lenkijoje.
Muziejuje yra kampelis, skirtas žemaičiams aviatoriams.
Kaip sako D. Ereminas, aviacija yra labai plati sritis. Vieni yra modeliuotojai, kiti sklandytojai, parašiutininkai, lakūnai akrobatai… Todėl ir rinkti, kolekcionuoti galima kad ir kiekvienos srities atstovų naudojamus prietaisus, reikmenis.
Mažeikiuose įkurto aviacijos muziejaus šeimininkas sako, kad pagrindinė ekspozicijos tema – žmogaus noras skristi. Todėl ir eksponatai jame tokie, kurie parodo žmogaus minties plotį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*