Atlyginimais nusivylę medikai nusprendė streikuoti

Vilniuje šeštadienį susirinkę šalies medikų atstovai pasisakė už visuotinį streiką, tačiau galutinis sprendimas bus priimtas po rytoj vyksiančios sveikatos įstaigų darbuotojų apklausos.

PROBLEMOS LIEKA
Sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos ir Gydytojų sąjungos išplėstiniame susirinkime dalyvavo ir keturi mažeikiškiai: Gydytojų sąjungos skyriaus pirmininkė Albina Kiudulienė, šio skyriaus tarybos nariai Rita Lidžiūtė ir Antanas Banys bei medicinos darbuotojų profesinės sąjungos atstovė Nijolė Murauskienė.
Į susirinkimą suvažiavo apie 90 šalies medikų ir visi pasisakė už streiką. „Sveikatos apsaugos sistemoje galioja ydingas finansavimas. Dėl to kenčiame ne tik mes, bet ir pacientai. Esame įstumti į kampą, turime gintis“, – teigė A. Kiudulienė.
Sausio 27 dieną Gydytojų sąjunga ir Sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga priėmė kreipimąsi, kuriame išdėstė problemas ir reikalavimus dėl sveikatos priežiūros įstaigų finansavimo ir medikų atlyginimo padidinimo. Kompromiso dėl atlyginimo didinimo nepavykę surasti.

POLITIKAI APGAVO
Medikų organizacijų reikalavimus svarstė Ministro Pirmininko sudaryta komisija. Medikai reikalauja nuo gegužės mėnesio darbo užmokestį sveikatos priežiūros darbuotojams padidinti 50 proc., nuo kitų metų – 30 proc. bei po 20 proc. 2007 ir 2008 metais.
Iš komisijos sulaukta atsakymo, kad šiemet gydytojų ir slaugytojų atlyginimams didinti Vyriausybė gali skirti tik 167 mln. litų. Paskaičiuota, kad, palyginti su 2004 metais, darbo užmokesčio fondas padidėtų 24 proc.
Susirinkime Vilniuje dalyvavę mažeikiškiai „Santarvei“ pasakojo, kad visus papiktino valdžios abejingumus, nepagarba medikams ir sveikatos priežiūrai.
Nors buvo kviesti, į susirinkimą neatvyko nei Ministras Pirmininkas, nei Seimo pirmininkas. Jame dalyvavo tik trys Seimo narės.
„Prieš rinkimus Gydytojų sąjunga susitiko su visų partijų atstovais, išklausė jų programas. Daug jų buvo suėję, gražiai kalbėjo, žadėjo mūsų problemas spręsti. Deja, kaip įprasta, tai tebuvo rinkiminis triukas“, – apgailestavo Gydytojų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkė A. Kiudulienė.

SKAIČIAI NEATITINKA TIKROVĖS
Gydytojų sąjungos duomenimis, vidutinis šalies gydytojų atlyginimas, neišskaičiavus mokesčių, siekė apie 1400 litų, o slaugytojų – 800 litų. Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas teigia, kad medikai be reikalo triukšmauja. Esą jų piniginės nėra tokios tuščios, nes per pastaruosius trejus metus atlyginimai didėjo ir 2004 metais siekė 2479 litus, t.y. dvigubai daugiau negu šalies vidurkis.
Medikus pribloškė tokie skaičiai. Anot A. Kiudulienės, jokios kategorijos neturinčios ligoninės slaugytojos gauna tik minimalią algą. „Slaugytojų darbas atsakingas, tačiau jis prilyginamas jokios kvalifikacijos neturinčiam darbininkui“, – piktinosi Mažeikių gydytojų sąjungos pirmininkė.
„Daugelis medikų dirba 1,5 etato. Tokios pajamos nesusidarytų ir už visus darbus“, – stebėjosi Premjero pateiktais skaičiais R. Lidžiūtė. 16 metų vaikų ligų skyriaus vedėja dirbanti gydytoja prisipažino, kad ir jai tenka imtis papildomo darbo – budėjimo, nes vedėjos atlyginimas tėra 1080 litų, atskaičius mokesčius, „į rankas“ lieka vos 800 litų.

ĮSTAIGOMS GRESIA BANKROTAS
R. Lidžiūtė išplėstiniame medikų organizacijų posėdyje Sveikatos apsaugos ministerijos sekretoriaus Sauliaus Janonio pasiteiravo, ar į numatytą papildomą 167 mln. litų sumą yra įskaičiuotas minimalios algos didinimas.
Mažeikiškė atsakymo į šį klausimą neišgirdo. Nors ir teigiama, kad ši suma užmokesčio fondą padidins 24 proc., anot R. Lidžiūtės, atlyginimas padidėtų tik apie 15 proc., nes dalis pinigų atitektų socialinio draudimo įmokoms.
Anot medikų, istorija kartojasi. Vyriausybė pernai buvo skyrusi pinigų nuo gegužės 1 dienos 10 proc. padidinti medikų atlyginimams.
„Vargu, ar bent viena įstaiga šalyje tuos pinigus panaudojo atlyginimams, nes, įsigaliojus 18 proc. PVM medicinos įrangai, reikėjo kompensuoti padidėjusias išlaidas“, – pastebėjo R. Lidžiūtė.
Šiemet Vyriausybė žada kontroliuoti, kad įstaigos atlyginimams didinti skirtos sumos nepanaudotų kitoms reikmėms.
„Per pastaruosius dešimt metų ne kartą viskas brango, tačiau sveikatos priežiūros paslaugų kaina nesikeičia. Įstaigos stumiamos bankroto link, jos nepajėgia sumokėti už vaistus, elektrą, šildymą, kitas komunalines paslaugas“, – situaciją apibūdino R. Lidžiūtė, gydytoja ir Savivaldybės tarybos narė.

NUSPRĘS BALSAVIMU
Mažeikių gydytojų sąjungos pirmininkė A. Kiudulienė informavo, kad balandžio 8 dieną nuo 7 val. iki 19 val. visose šalies sveikatos priežiūros įstaigose bus surengta apklausa. Jau paruošti slapto balsavimo biuleteniai.
Streikas bus skelbiamas, jei jam pritars du trečdaliai apklaustų darbuotojų. Sulaukus pritarimo numatyta jį pradėti gegužės 17 dieną.
Balandžio 20 dieną turėtų įvykti medikų organizacijų išplėstinis posėdis, jame išsamiau bus aptartas būsimasis streikas.
Medikai mažeikiškius nuramina: būtinoji pagalba bus teikiama. Jie prašo gyventojų palaikymo ir supratimo.
Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto