Atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ laukia dalyvių

Pasak Marijaus Štilinio, nors tremiamiems žmonėms buvo priskiriami
konkretūs skaičiai, už kiekvieno slypi ne skaičius, o atskira istorija, likimas. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Kitą sekmadienį, Gedulo ir vilties dieną, Lietuvoje ir Mažeikių rajone bus minimos 79-osios trėmimų pradžios metinės.
Į atšiaurųjį Sibirą, Kazachstaną, kitas vietas ištremti Lietuvos gyventojai bus pagerbiami šv. Mišiomis bažnyčiose, paminėjimo renginiuose. Projekto „Misija Sibiras“ organizatoriai bei dalyviai inicijuoja visuotinės tylos minutės bei atminties akciją „Ištark, išgirsk, išsaugok“.

Skelbiama Tylos minutė

Masiniai lietuvių tautos trėmimai prasidėjo 1941 metais, per visą tremties laikotarpį į tolimus kraštus pasiųsta dešimtys tūkstančių tautiečių. Tai didžiuliai skaičiai, kuriuos dažnai galima rasti istorijos vadovėliuose, tačiau ištremti buvo ne skaičiai, o žmonės.
Jau ketvirtus metus projektas „Misija Sibiras“ birželio 14-ąją 11 val. 59 min. visoje Lietuvoje skelbia Visuotinę tylos minutę negrįžusiems tremtiniams atminti.
Vienai minutei muziką išjungti kviečiami prekybos centrai. Pavieniai šalies gyventojai, prisidėdami ir palaikydami iniciatyvą, gali minutei nutildyti radiją savo automobiliuose, nustoti naršyti internete, atsiplėšti nuo darbų ar pramogų.

Skaitymai vyks virtualiai

Šiemet jau penktus metus iš eilės vyks ir akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“. Akcijos esmė tokia, kad vieną parą šimtai tautiečių visame pasaulyje skaito ir įgarsina nuo tremties ir kalinimų nukentėjusių žmonių vardus, pavardes ir likimus.
Ankstesniais metais šie skaitymai Lietuvos miestų bei miestelių viešosiose erdvėse vykdavo gyvai. Šiemet susiklosčiusios aplinkybės padiktavo tai, kad prisijungti prie skaitymų – ištarti tremtinio vardą, išgirsti jo likimą ir išsaugoti istoriją – žmonės kviečiami virtualiai.
Visi norintieji prisijungti prie akcijos gali registruotis platformoje www.birzelio14.lt Skaitymai prasidės birželio 14 dieną 13 valandą ir truks parą – per visą naktį.
Akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ bus įgyvendinama vaizdo skambučiais. Organizatoriai susisieks su visais iš anksto užsiregistravusiais jų nurodytu patogiu laiku. Visų norinčiųjų skaityti prašoma pasirinktu skaitymų laiku pasirūpinti kompiuteriu, telefonu ar kita priemone, kurioje yra galimybė naudotis „Skype“ vaizdo skambučiais, užtikrinant kokybišką garsą bei vaizdą bei gerą interneto ryšį.

Dalyvauti kviečia mažeikiškis

Iš Mažeikių kilęs, Vilniuje šiuo metu gyvenantis Marijus Štilinis pernai su dar 15 jaunų žmonių dalyvavo projekte „Misija Sibiras“ – lankydamasis Kazachstane tvarkė ten esančius lietuvių tremtinių kapus bei atminties vietas.
Šio ir kitų pilietinių projektų dalyvis M. Štilinis, ragindamas kitus žmones dalyvauti šiųmetėje akcijoje „Ištark, išgirsk, išsaugok“, pasidalijo vienu savo prisiminimų.
Šiemet mažeikiškis vieno 1946 metais iš Lietuvos į Kazachstano lagerį išvežto politinio kalinio paklausė: kas buvo skaudžiausia, kai jį ištrėmė iš Lietuvos?
„Atsakymas buvo tikrai ne apie Lietuvoje likusį turtą, ne apie likusią šeimą, ne apie badą ar mirtį. Atsakymas buvo apie tai, kad tu vieną dieną turi vardą, o kitą dieną tiesiog tampi skaičiumi – 8887. Esate kaime matę karve su įsegtu čipu į ausį, ant kurio paženklintas numeris? Prieš 70–80 metų lygiai tai pat buvo sužymėti ir žmonės – politiniai kaliniai.
Mano supratimu, nuostabios akcijos „Ištark, išgirsk, išsaugok“ metu skaitant buvusių tremtinių ir politinių kalinių vardus, pavardes ir susiklosčiusius likimus, tokiu būdu šiems žmonės yra grąžinama asmenybė ir žmoniškumas“, – įsitikinęs M. Štilinis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto