„Atminties“ choristai koncertuoja, dalyvauja festivaliuose ir patys juos rengia

Festivalį vainikavo jungtinio keturių kolektyvų choro atliekamos dainos. Linos ČERNAUSKIENĖS nuotrauka

Kas dvejus metus Kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių choras „Atmintis“ surengia Motinos dienai skirtą festivalį „Ačiū tau, mama, tariu“.
Sekmadienį įvyko devintasis Žemaitijos regiono festivalis, kuriame, be mažeikiškių, dalyvavo politinių kalinių ir tremtinių chorai iš Telšių, Gargždų bei Plungės.

Teminiai renginiai

Aštuntus metus chorui „Atmintis“ vadovaujanti Zita Gužauskienė pasakojo, kad teminiai politinių kalinių ir tremtinių chorų festivaliai ar kitokie renginiai vyksta įvairiuose miestuose: Gargždai lapkričio mėnesį turi festivalį „Atminties aidai“, telšiškiai prieš Naujuosius metus kviečia į „Dievo dovaną“, gegužės pabaigoje mažeikiškiai ruošiasi vykti į partizanų pagerbimo šventę Plungėje.
Motinos dienai skirtą Žemaitijos regiono politinių kalinių ir tremtinių chorų festivalį mažeikiškiai rengia nuo 2002 metų.
Į devintą kartą vykstantį renginį atvyko „Atminties“ draugai: Mildos Ulkštinaitės vadovaujamas choras „Tremties aidai“ iš Telšių, iš Plungės atvyko choras „Tėvynės ilgesys“ ir jo vadovė Rūta Černeckienė, iš Gargždų – „Atminties aidai“ su vadove Regina Česnauskiene.
Festivalį paįvairino Kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktoriai, skaitę brangiausiam žmogui – mamai skirtas eiles.

Repertuaras derinamas

Festivalio „Ačiū tau, mama, tariu“ finalui organizatoriai parengė siurprizą – mažeikiškiai išgirdo jungtinio visų dalyvių choro atliekamas bendras dainas.
„Mūsų festivalyje dalyvauja kolektyvai iš įvairių vietų, bet vienodų dainų neišgirsite. Prieš kelis mėnesius iki festivalio susiskambinu su kolektyvų vadovais ir tariuosi, kokias dainas jie dainuos. Taip suderinam skirtingą repertuarą, ir tik jungtiniam chorui mokomės bendras dainas“, – kalbėjo „Atminties“ vadovė Z. Gužauskienė.
Mažeikiškių choras jau daugelį metų bendradarbiauja ir draugauja su chorais iš Šiaulių, Kretingos, Kuršėnų, Plungės, Gargždų ir Telšių, neseniai gavo kvietimą į festivalį Radviliškyje, bet tos išvykos teks atsisakyti, nes chorui „Atmintis“ tai būtų per didelis krūvis. Kita vertus, anot vadovės, brangiai kainuoja transportas, tad ne visur pavyksta išvažiuoti.

Bendros šventės laukiamos

Z. Gužauskienė pasakojo: prieš dvejus metus festivalyje Mažeikiuose dalyvavo dešimt kolektyvų iš visos Lietuvos – sulaukta svečių net iš Vilniaus ir Kauno.
Visi bendraminčiai – politinių kalinių ir tremtinių chorai – kasmet susitinka Ariogaloje: rugpjūčio mėnesį vaizdingame Dubysos slėnyje vyksta respublikinis sąskrydis „Su Lietuva širdy“. Be to, kas dvejus metus kuriame nors šalies mieste vyksta ir tremtinių bei politinių kalinių chorų Dainų šventės – šiemet ji rengiama Šilalėje.
„Mums tokios šventės, suvažiavimai reikalingi, choristai jų labai laukia. Esame specifiniai chorai, daugelis mūsų dainininkų – jau garbingo amžiaus. Nežinau, ar po vieno kito dešimtmečio tokių kolektyvų išvis bus, tad bendrose šventėse pasidžiaugiame vieni kitais, susitinkame senus pažįstamus, gal net žiauraus likimo brolius ar seseris“, – kalbėjo Z. Gužauskienė.

Dalijasi geromis emocijomis

„Atmintyje“ šiuo metu dainuoja dvidešimt septyni mažeikiškiai – kažkada dalyvių yra buvę keturios dešimtys.
„Žmonių mažėja ne tik dėl to, kad kai kas išeina Anapilin. Senjorus apstoja ligos, kiti nebegali dainuoti dėl ligų pasekmių, o mūsų choras dirba gana intensyviai, repetuojame du kartus per savaitę po dvi valandas be pertraukos. Žmonės ateina savo noru, repeticijose sušyla, pasikrauna vieni nuo kitų energija ir geromis emocijomis.
Choristus verčiu lavinti atmintį, dainuoti neskaitant dainos žodžių. Šiuo metu chore dainuoja vienas politinis kalinys ir penki tremtiniai – visi kiti prijaučiantys: galbūt buvo ištremti jų giminės, draugai ar pažįstami“, – teigė Z. Gužauskienė.
Jauniausiam choristui Benediktui Spirgiui – 45-eri, vyriausiajam – Zigmantui Veseliui – jau 85-eri. Metais už jį jaunesnis Bronius Dauginas.
Nuo pat pirmų dienų chore dainuoja Adelė Dambrauskienė – ji turi sukaupusi didelį choro atliktų dainų archyvą, o visą kolektyvo metraštį veda Rasa Letukienė.

Laukia jubiliejus

Pasak Z. Gužauskienės, buvęs politinis kalinys Z. Veselis, nepaisant garbingo amžiaus, turi nepakartojamą atmintį – galėtų sudainuoti tiek dainų, kad būtų galima išleisti plokštelę, ir visos dar netilptų.
Mintis apie plokštelę vadovės galvoje sukasi seniai – pradžiai reikėtų padaryti įrašus.
Greitai choras minės savo gyvavimo 30-metį.
„Kitų metų pavasariui planuojame surengti jubiliejinę šventę. Dainų turime pakankamai, koncertuojame gana intensyviai – mažeikiškiai mus dažnai mato. Kartais kokioje šventėje tenka padainuoti vieną ar dvi dainas. Choristai neatsisako, yra ištvermingi, tad eina, važiuoja ir nesiskundžia. Labai džiaugčiausi, kad kolektyvą papildytų dar bent keli vyrai – jie labai reikalingi ir laukiami, būtų geras pastiprinimas“, – kvietė Z. Gužauskienė.
Vaidas RUNKAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto